Internet PL. 20 lat Internetu w Polsce - Raport PC World

31 października ukaże się najnowsze wydanie specjalne magazynu PC World. Raport zatytułowany "Internet PL. 20 lat Internetu w Polsce" poświęcony jest wybranym zagadnieniom związanym z historią oraz współczesnym kształtem polskiej Sieci.


17 sierpnia 2011 r. obchodziliśmy znaczącą rocznicę. Tego dnia 20 lat wcześniej wymieniono po raz pierwszy pakiety TCP/IP między polską instytucją a światem zewnętrznym - tym samym ten dzień uznawany jest za oficjalny początek polskiego Internetu. Zanim w naszym kraju pojawił się Internet, od kilkunastu lat trwały prace i eksperymenty związane z łączeniem komputerów. Internet stał się ostatecznie zwycięzcą zmagań rozmaitych rozwiązań, o czym zadecydowały przede wszystkim względy techniczne.

Zawartość Raportu

To właśnie historii Sieci w Polsce poświęcony jest obszerny artykuł otwierający Raport Specjalny magazynu PC World, zatytułowany "Internet PL. 20 lat Internetu w Polsce". Planując zawartość wydania nie skupialiśmy się jednak wyłącznie na czasach minionych - dużo miejsca poświęcamy charakterystyce współczesnego polskiego Internetu (oraz polskiego internauty). Spróbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda nasz kraj na tle bliższych i dalszych europejskich sąsiadów pod względem popularyzacji szerokopasmowych łączy internetowych i rynku mobilnego. Wymieniamy również wady i zalety korzystania z bezpłatnych punktów dostępowych. Radzimy, jak bezpiecznie korzystać z publicznych hot spotów.

Opisaliśmy też techniczne aspekty łączenia się z Siecią, ze szczególnym uwzględnieniem technologii komunikacyjnych: przewodowych, bezprzewodowych i satelitarnych. Wzięliśmy pod lupę oferty dostępu do Internetu oferowane przez czołowych dostawców, porównaliśmy ich możliwości, parametry i koszty. Nie zapomnieliśmy o usługach mobilnego dostępu do Internetu, stałym elemencie oferty działających w Polsce operatorów telefonii komórkowej. Wyjaśniamy również wątpliwości, co znaczy skrót 4G, a co LTE i dlaczego nie zawsze należy je utożsamiać oraz kto oferuje w Polsce szybki mobilny Internet.

W raporcie przedstawiamy prognozy dotyczące rozwoju Internetu na najbliższe lata - w czym pomogli nam przedstawiciele znanych firm i portali internetowych, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami odnośnie historii Internetu oraz możliwych kierunków jego dalszej ewolucji.

Grzegorz Tomasiak, prezes zarządu Wirtualnej Polski, zapytany przez nas o cechy charakterystyczne polskiego Internetu i branży usług online, wskazał na połączenie rozwiązań globalnych i lokalnych oraz mocną pozycję rynkową kilku rodzimych portali horyzontalnych. "Niektórym graczom globalnym nie udało się wejść na nasz rynek, gdyż - zgodnie z prawem pierwszeństwa - 'ufortyfikowały się' się już na nim polskie, silne podmioty ('polegli' u nas tacy międzynarodowi giganci, jak Yahoo, czy eBay)." Również zdaniem Jana Łukasza Wejcherta, prezesa zarządu Onetu, jesteśmy specyficznym rynkiem z tego powodu, że poza Google, a ostatnio Facebookiem, w czołowej dziesiątce najpopularniejszych serwisów, mamy do czynienia z bardzo silną pozycją graczy lokalnych - Onet, WP, Gazeta, Allegro czy Nasza-Klasa.

Jak zdobyć Raport

Raport zostanie opublikowany w poniedziałek, 31 października br., w formie pliku PDF - będzie on dostępny do pobrania bezpłatnie. Aby go otrzymać, wystarczy wejść na stronę Internet PL. 20 lat Internetu w Polsce i podać działający adres poczty elektronicznej. Na podaną skrzynkę wyślemy e-mail zawierający link do dokumentu.

Rejestrując się na wspomnianej stronie już dziś będziecie mogli otrzymać dokument dzień przed oficjalną publikacją.

Partnerem wydania jest Weltbild.pl.

Patronat medialny nad raportem objęły: ARBOInteractive, Bankier.pl, eKomercyjnie.pl, Gazeta.pl, Gemius SA, Gratka.pl, IAB Polska, ipla, Onet, Naszemiasto.pl, Wirtualna Polska.