Internet Security 3.0

Firma Symantec to znany od wielu lat producent różnego rodzaju narzędzi pomocnych w rozwiązywaniu problemów z komputerem. Praktycznie każdy użytkownik Maca zetknął się kiedyś z tak popularnym pakietem, jak Norton Utilities. Od pewnego czasu firma oferuje również programy, pozwalające zabezpieczyć system przed zagrożeniami z Internetu.


Firma Symantec to znany od wielu lat producent różnego rodzaju narzędzi pomocnych w rozwiązywaniu problemów z komputerem. Praktycznie każdy użytkownik Maca zetknął się kiedyś z tak popularnym pakietem, jak Norton Utilities. Od pewnego czasu firma oferuje również programy, pozwalające zabezpieczyć system przed zagrożeniami z Internetu.

Pakiet Norton Internet Security 3.0 składa się z pięciu przydatnych narzędzi: programu antywirusowego, firewalla, programu chroniącego prywatność użytkownika, narzędzia pozwalającego rodzicom monitorować strony internetowe odwiedzane przez dzieci, a także programu do usuwania cookies i plików tymczasowych przeglądarek internetowych.

My się wirusów nie boimy!

Wielu osobom mogłoby się wydawać, że Macintoshe nie są narażone na wirusy, które są udręką osób zmuszonych pracować z komputerami z systemem Windows. Nie należy jednak zapominać, że niektóre wirusy przenoszą się poprzez makra Worda i Excela. Na szczęście Norton AntiVirus pozwoli zabezpieczyć się przed takimi przypadkami, a także usunąć niepożądane pliki z załączników do wiadomości elektronicznych. Program szybko rozpoznaje i usuwa wirusy, które są przesyłane poprzez e-maile, rzekomo pochodzące z Microsoftu.

Baza danych wirusów jest regularnie aktualizowana, a program może automatycznie pobierać najnowsze informacje z witryny producenta, dzięki czemu użytkownik nie zostanie zaskoczony niemiłą niespodzianką.

Hakerom, precz!

Internet Security 3.0

W systemie Mac OS X dostępny jest darmowy firewall, który pozwala zabezpieczyć komputer przed odwiedzinami niepożądanych osób. Konfiguracja podstawowych usług nie jest skomplikowana, ale żeby utworzyć bardziej złożone reguły i w pełni zabezpieczyć komputer, należy zapoznać się bliżej z Terminalem i narzędziami uniksowymi. Dla wielu osób może być to zbyt poważne wymaganie.

W takiej sytuacji pomocny będzie Norton Personal Firewall, który pozwala na szybkie skonfigurowanie dość rozbudowanego firewalla. Program zapewnia również dodatkowe narzędzia służące do informowania użytkownika o próbach włamania do systemu. Wszystkie zebrane informacje są zapisywane w dziennikach, które można w późniejszym okresie przeanalizować w celu wykrycia sprawcy i podjęcia dalszych kroków. Włączenie trybu Stealth Mode sprawia, że komputer staje się całkowicie niewidoczny w Internecie i nie reaguje nawet na próby pingowania.

Czy wiesz, co robią twoje dzieci?

Ogromną część stron internetowych stanowią witryny przeznaczone tylko dla dorosłych lub zawierające nielegalne informacje. Niestety, dostęp do nich może uzyskać każda osoba, włącznie z nieletnimi. Oznacza to, że rodzice powinni regularnie kontrolować strony odwiedzane przez dzieci. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak aktywne zapobieganie problemom, w czym z pewnością pomocny będzie Norton Privacy Control.

Program pozwala na blokowanie dostępu do stron zgodnie ze zdefiniowaną listą słów kluczowych. Ponieważ domyślnie zawiera ona słowa w języku angielskim, konieczne jest utworzenie własnej listy, co na szczęście nie jest skomplikowane. Włączenie filtrów spowoduje całkowite zablokowanie dostępu do niepożądanych stron.

Zabezpiecz swoje dane!

Dla wielu osób ogromną rolę odgrywa bezpieczeństwo danych. Pomocny w tym będzie Norton Privacy Control, który uniemożliwia przechwycenie poufnych informacji z komputera na przykład podczas sesji pogawędek w programie ICQ. Narzędzie to blokuje również wyskakujące okna i inne typy reklam internetowych.

Kupić, nie kupić

Najnowszy pakiet Nortona pozwoli zabezpieczyć się przed większością kłopotów, na jakie można narazić się w Internecie. Posiadaczom Macintoshy często wydaje się, że ich komputery są odporne na wirusy i ataki hakerów. Nie zawsze jest to prawdą, a trawestując stare przysłowie można powiedzieć, że "strzeżonego Norton strzeże".

Niestety, Norton Internet Security 3.0 nie jest w pełni zgodny z funkcją szybkiego przełączania użytkowników w Panterze, co może spowodować zawieszenie Findera. Miejmy nadzieję, że producent szybko opublikuje niezbędną poprawkę.

produkt: Norton Internet Security 3.0

producent: Symantec,http://www.symantec.pl

cena netto: 510 zł

konkurenci: Brickwall, Firewalk, McAfee Virex

kontakt:Symantec,http://www.symantec.pl

Za:

Rozbudowany zestaw funkcji; prosta konfiguracja; niska cena; pełne zabezpieczenie komputera.

Przeciw:

Problemy z działaniem w Panterze.