Internet bez kabla

W XXI wieku nie wystarczy już dostęp do sieci w biurze, w domu czy na uczelni. Dynamiczny menedżer będzie sprawdzał pocztę w pociągu, dziennikarz przeczyta najnowsze wiadomości w windzie, na 5 minut przed spotkaniem z politykiem. Już dziś istnieją rozwiązania, pozwalające na korzystanie z Internetu przez telefon komórkowy. dostęp do sieci z dowolnego miejsca na ziemi staje się faktem.


W XXI wieku nie wystarczy już dostęp do sieci w biurze, w domu czy na uczelni. Dynamiczny menedżer będzie sprawdzał pocztę w pociągu, dziennikarz przeczyta najnowsze wiadomości w windzie, na 5 minut przed spotkaniem z politykiem. Już dziś istnieją rozwiązania, pozwalające na korzystanie z Internetu przez telefon komórkowy. dostęp do sieci z dowolnego miejsca na ziemi staje się faktem.

Internet bez kabla

Nokia 7110

Najłatwiej połączyć się z Internetem przez telefon komórkowy, mający wbudowany faksmodem tzn. mogący obsługiwać połączenia data/fax, który komunikuje się z komputerem za pośrednictwem specjalnego kabelka bądź też poprzez złącze na podczerwień. Wówczas podpiąć możemy zwyczajny komputer, notebook czy choćby palmtop.

<font face="Arial" size="-1" color="#0080C0">Jednym z najnowszych i najbardziej obiecujących projektów jest inicjatywa WAP - wspólne dzieło największych producentów telefonów komórkowych; firm Nokia, Motorola i Ericsson.

Innym rozwiązaniem jest specjalna karta PC Card (PCMCIA) pełniąca funkcję komórkowego faks modemu (stosowane praktycznie tylko w notebookach). Wreszcie najdroższą, ale za to kompleksową opcją jest łączenie się poprzez telefon z wbudowanym "komputerem" - np. Nokia Communicator 9000 lub 9110, Nokia 7110, czy też Ericsson R386s.

Zwykły telefon i kabelek

Załóżmy, iż posiadamy już odpowiedni aparat komórkowy obsługujący połączenia dane/faks. Aby połączenie mogło być zrealizowane, musimy dokupić odpowiedni kabelek, którym połączymy telefon z komputerem.

Przykładowe koszty takiego dodatku zawierają się w kwocie od 200 zł za zestaw do Motoroli StarTac do ponad 700 zł za komplet do Nokii 51xx/61xx. Kabelek można również zamówić u znajomego elektronika lub kupić na giełdzie. Jednak by móc go wykorzystać, będzie nam potrzebne oprogramowanie - a ono właśnie stanowi większą część ceny zestawu.

Podłączenie jest proste. Po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania, w Panelu Sterowania w dziale modemy pojawi się nowe urządzenie, przez które będziemy się w przyszłości łączyć. Cała konfiguracja połączenia internetowego odbywa się na takiej samej zasadzie, jak w przypadku normalnego modemu i naziemnej linii telefonicznej. Wszystkie dane dotyczące serwerów DNS, numeru telefonu, loginu oraz hasła konfigurujemy w dziale Dial-Up Networking.

Jeśli nie mamy aparatu, zamiast kabelka możemy kupić specjalną kartę typu PCCard, która ma wbudowany telefon komórkowy wraz z faksmodemem (np. Ericsson GC 25 czy Nokia Phone Card. Jest to najprostsze rozwiązanie, gdyż nie zawiera irytujących kabelków i wielu urządzeń na biurku, ale zostało przeznaczone tylko do połączeń przy włączonym komputerze.

W przypadku dedykowanego do takich zastosowań palmtopa aparatu Ericsson MC 218, który jest w praktyce specjalną wersją urządzenia Psion 5, do połączenia wystarczy dowolny telefon tego producenta wyposażony w złącze na podczerwień.

Nokia Communicator - Internet

Internet bez kabla

Nokia Communicator 9110

Konfigurację sieci w przypadku telefonu z wbudowanym komputerem łatwo pokazać na podstawie telefonu Nokia Communicator 9110. Aby poprawnie skonfigurować sieć Internet na tym aparacie, należy wybrać opcję "Internet", a następnie z menu po prawej stronie kliknąć na polecenie "settings".

Najważniejsze jest poprawne skonfigurowanie dostępu do sieci. W tym celu należy wybrać opcję "internet access", a następnie "new". Po poprawnej konfiguracji na wyświetlaczu powinno pojawić się okienko, w którym wpisujemy dane w zależności od tego, z usług jakiego operatora sieci korzystamy:

Provider Name: nazwa operatora

Phone number: numer dostępowy

User name: login

Prompt password: No

Password: hasło

Następnie wybieramy menu "Advanced settings", w którym należy wpisać:

Modem initialisation: zostawiamy puste

Login Customization: None

PPP Compression: On

IP address: zostawiamy puste

Default gateway: zostawiamy puste

Network mask: zostawiamy puste

Primary nameserver: primary DNS

Secondary nameserver: secondary DNS

Na koniec 4 razy wciskamy przycisk "close"