Internet coraz szybszy

TPSA podpisała z Ericssonem umowę z na dostawę sprzętu umożliwiającego przesyłanie danych w sieci Polpak-T z prędkością 160 Mpps.

Centrum Systemów Teleinformatycznych TP S.A. podpisało umowę z firmą Ericsson na budowę szkieletowej sieci IP. Sieć ta będzie przeznaczona wyłącznie do obsługi polskiego Internetu. Szybkość obsługi ruchu wzrośnie do 160 Mpps (milionów pakietów na sekundę).

Umowa obejmuje dostawę sprzętu AXI580 oraz systemu zarządzania firmy Ericsson. Systemy AXI580 to nowoczesne routery klasy operatorskiej, czyli urządzenia przekazujące sygnały pomiędzy odpowiednimi obszarami sieci komputerowych. Po ich zamontowaniu przepustowość polskiej sieci szkieletowej IP ma wzrosnąć kilkakrotnie. Od końca bieżącego roku urządzenia będą instalowane w największych miastach Polski m.in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Szczecinie i Poznaniu.

"Kontrakt, który właśnie podpisaliśmy jest pierwszym kontraktem komercyjnym na taką skalę dotyczącym AXI580 w Europie. Dzięki AXI580 firmy Ericsson abonenci TP S.A. zyskają szybki i niezawodny dostęp do Interenetu" powiedział Olle Backgard, wiceprezes firmy Ericsson.

Z kolei zdaniem Euzebiusza Sowy - dyrektora ds. usług i marketingu CST TP S.A. "uruchomienie routerów znacznie poprawi jakość usług internetowych oferowanych przez naszą firmę usług dla klientów i dostawców korzystających z sieci Polpak-T."


Zobacz również