Internet i multimedia w zasięgu ręki

Zakup smartfonu to dopiero początek. Niezależnie od tego, kto go wyprodukował, a kto firmuje go swoją marką, w ostatecznym rozrachunku najważniejsza jest użyteczność. A o niej decyduje w znacznej mierze oprogramowanie na daną platformę software'ową.


Zakup smartfonu to dopiero początek. Niezależnie od tego, kto go wyprodukował, a kto firmuje go swoją marką, w ostatecznym rozrachunku najważniejsza jest użyteczność. A o niej decyduje w znacznej mierze oprogramowanie na daną platformę software'ową.

Producenci dwoją się i troją, by smartfon nadawał się do wszystkiego tuż po wyjęciu z pudełka. Nie ma inteligentnego telefonu bez zainstalowanego odtwarzacza multimedialnego czy przeglądarki WWW, ale nie zawsze działają one optymalnie, dlatego w wielu wypadkach warto zwiększyć możliwości ultranowoczesnego telefonu przez dodanie software'u firm trzecich.

W zestawieniu skupiamy się na oprogramowaniu przygotowanym z myślą o platformie Symbian, Windows Mobile oraz w niektórych wypadkach iPhone OS.

Sychronizacja z komputerem

HTC Touch Pro z klawiaturą QWERTY to idealny telefon do rozmów na GG czy odpowiadania na e-maile w podróży.

HTC Touch Pro z klawiaturą QWERTY to idealny telefon do rozmów na GG czy odpowiadania na e-maile w podróży.

Po wyjęciu smartfonu z pudełka przede wszystkim warto połączyć go z komputerem. To wystarczy, by korzystać za jego pomocą z Internetu - nawet bez wkładania karty SIM - o instalacji dodatkowego oprogramowania nie wspominając.

Jednak zanim wykonasz tę prostą czynność, musisz przygotować pecet, czyli zainstalować w nim aplikację ułatwiającą dogadanie się obu urządzeń. Oczywiście możesz to zrobić, korzystając z dołączonej do telefonu płyty CD, ale najczęściej warto pobrać nowszy software z Sieci (ta uwaga nie zawsze się sprawdza w wypadku Windows Mobile i Microsoft ActiveSync).

W smartfonie Nokii stosowana jest Nokia PC Suite, w momencie powstawania tego artykułu dostępna w wersji 7.0.8.2. Aplikację wielokrotnie już opisywaliśmy, dlatego jedynie przypomnimy najważniejsze jej funkcje: umożliwia pisanie SMS-ów, automatyczną synchronizację grafik, plików wideo i multimediów, wymianę kontaktów, terminów i notatek między telefonem a Outlookiem, wysyłanie SMS-ów z poziomu komputera, łączenie się z Internetem za pomocą smartfonu funkcjonującego w roli modemu itp., itd.

Z urządzeniami z systemem Windows Mobile jest nieco większy zamęt: w Windows XP stosuje się Microsoft ActiveSync, a w Viście - Centrum obsługi urządzeń z systemem Windows Mobile (Windows Mobile Device Center for Windows Vista), które działa wyłącznie z wersjami WM 5.x i 6.x.

Mimo olbrzymiej liczby funkcji aplikacja Microsoftu jest uboższa niż Nokia PC Suite. Pozwala, co prawda, na synchronizację kontaktów, zakładek (Ulubionych), również e-maili, ale za jej pomocą już nie wyślesz SMS-a ani nie skonfigurujesz telefonu do roli modemu.

W wypadku urządzeń Sony Ericsson stosowany jest Sony Ericsson PC Suite o możliwościach zbliżonych zarówno do aplikacji Nokii, jak i smartfonów z Windows Mobile. W sprzęcie Motoroli są to Motorola Phone Tools -niedostępne w witrynie producenta, a więc i na płycie DVD dołączonej do PC Worlda. Jeśli zgubisz płytę dostarczoną wraz z komórką, przygotuj się na pobieranie kopii programu za pomocą protokołu BitTorrent albo zakup nośnika za 30 dolarów (plus naturalnie koszty przesyłki).

Posiadacze telefonów Apple'a powinni stosować iTunes. Co prawda, opracowywany był jako odtwarzacz multimedialny, więc najwygodniej za jego pomocą synchronizować multimedia, dziwnym trafem jednak firma z Cupertino zadbała, by poradził sobie również z kontaktami i terminami z Outlooka lub Outlook Expressa. Funkcjonuje poprawnie, choć miewa problemy wieku dziecięcego.

Przeglądarki WWW

Popularność map wśród internautów owiedzających portal IDG.pl

Popularność map wśród internautów owiedzających portal IDG.pl

Właściwie w każdym smartfonie znajduje się jakaś przeglądarka WWW. Do typowych zastosowań wystarczy, lecz z czasem zaczniesz dostrzegać jej ograniczenia. Dlatego powinieneś się zainteresować darmową Operą Mini, wykorzystującą do pracy Javę, albo odpłatną Operą Mobile.

Wydanie Mini przygotowano z myślą o olbrzymiej liczbie urządzeń (w tym również telefonach, które nie są smartfonami), jest uniwersalne, dlatego jego funkcje ograniczono do najpotrzebniejszych. Warto jednak podkreślić, że aplikacja pobiera strony nie z oryginalnych serwerów WWW, a z należących do Opery maszyn pełniących funkcję pośredników (proxy). Są one w locie kompresowane i przystosowywane do możliwości urządzeń mobilnych. Zalety takiego podejścia widać szczególnie w wypadku bardzo wolnych połączeń, a zatem na obszarach, gdzie dostępny jest niemal wyłącznie GPRS.

Opera Mobile dla odmiany to typowa przeglądarka WWW nadająca się do stosowania w urządzeniach Pocket PC i smartfonach. Nie pozwoli na oszczędzanie pieniędzy - pobiera dane bezpośrednio z serwerów - ale za to daje dostęp do sporej liczby funkcji znanych z pecetów, których próżno szukać w Operze Mini, w tym kart i automatycznie dostosowującego się interfejsu.

Komunikatory

Spośród komunikatorów najbardziej interesują nas Skype oraz Gadu-Gadu.

Nokia N96 sprawdzi się zarówno w zastosowaniach biznesowych, jak i w roli przenośnego centrum rozrywki.

Nokia N96 sprawdzi się zarówno w zastosowaniach biznesowych, jak i w roli przenośnego centrum rozrywki.

Skype (skype.com/m) obsługiwany jest za pomocą oryginalnej aplikacji, którą bez problemu uruchomisz w telefonach z Windows Mobile oraz w nowszych urządzeniach Nokii. Warto się nad nim zastanowić, jeśli masz wyjątkowo tanie transfery danych oraz - ważne - przebywasz zwykle na obszarze, gdzie zasięg Wi-Fi lub przynajmniej 3G nie stanowi problemu. Dla przykładu: jeśli zainstalujesz Skype w telefonie, łącząc się z inną komórką, zapłacisz zaledwie 0,081 zł/min oraz, oczywiście, stawkę operatora za transfer danych.

Chcesz porozmawiać ze znajomymi na GG? Żaden problem: firma Gadu-Gadu udostępniła Mobilne Gadu-Gadu (http://mobilne.gadu-gadu.pl ), pod wieloma względami przypominający zresztą aplikację do pecetów, umożliwiającą zarządzanie kontaktami, rozmowy, ustawianie opisu itp. Jej wadą jest konieczność uiszczania odpowiedniej opłaty: ponosisz koszty transferu danych, musisz też opłacać abonament za korzystanie z programu. Za 1,22 zł porozmawiasz przez tydzień, za 4,88 zł - przez 30 dni, za 10,98 zł - przez 90 dni. Przedłużysz ten okres, wysyłając SMS zawierający w treści GGM[numer_GG] (np. autor tekstu wysyłałby GGM7913999) odpowiednio pod numery 7136, 7455 lub 7936.

Jeśli nie interesuje cię przestrzeganie regulaminu Gadu-Gadu, możesz zastosować oprogramowanie alternatywne. Z dostępnych na rynku aplikacji najlepsze wydaje się Palringo (palringo.mobi), które bez żadnych problemów radzi sobie z protokołem GG. Ma właściwie tylko jedną wadę: nie pozwala na ustawianie opisów, niezwykle rzadko zdarza się też problem z wydawaniem dźwięków. Pozwala jednak na synchronizację listy kontaktów z serwerami Gadu-Gadu i na rozmowy tekstowe wszędzie tam, gdzie użytkownik może uzyskać dostęp do Sieci.