Internet na rynku

Od kilku dni na rynku w Krakowie działa miejska strefa bezprzewodowego, bezpłatnego dostępu do Internetu. Do surfowania po Sieci wystarczy komputer wyposażony w kartę sieciową obsługującą standard Wi-Fi.

Strefa obejmuje zasięgiem zarówno rynek, jak i otaczające go kawiarnie. Projekt zrealizowany został w ramach inicjatywy "123internet" - jej głównym założeniem jest udostępnienie darmowego, bezprzewodowego Internetu w najbardziej atrakcyjnych miejscach Polski.

Bezprzewodową sieć uruchomiono już kilka tygodni wcześniej (podczas wizyty prezydenta Busha w Krakowie), jednak dopiero od niedawna objęła ona zasięgiem cały rynek.

Inicjatorami projektu są firmy Xylab oraz DRQ. Jak powiedział nam Jarosław Seliga z Xylab, inicjatywa "123internet" ma charakter nonprofit. Jedyną korzyścią, jaką czerpią zaangażowane w projekt firmy (oraz ich partnerzy - w tej chwili jest to Intel) jest wyświetlanie ich logo na początku każdej "sesji" internetowej.

"Planujemy uruchamianie bezprzewodowego dostępu również w kolejnych miastach - terminy zależą jednak od zaangażowania w projekt władz miejskich" mówi Jarosław Seliga.

Więcej informacji:

http://www.123internet.pl