Internet nie dla sportowców

Regulamin podpisywany przez sportowców biorących udział w igrzyskach olimpijskich odmawia zawodnikom prawa do zapisu i publikacji swoich wrażeń z zawodów w Internecie.

Każdy ze sportowców biorących udział w olimpiadzie powinien podpisać zobowiązanie postępowania zgodnie z olimpijskim regulaminem. Specjalny dokument, przygotowywany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, jest zbiorem zasad, których powinni przestrzegać uczestnicy igrzysk. Są w nim artykuły poświęcone sterydom czy strojom zakładanym podczas ceremonii wręczania medali. W tym roku MKOL dodał do regulaminu nowy zakaz - zgodnie z Art. 59 olimpijczycy nie mają prawa zapisywania swoich wrażeń z igrzysk i publikacji ich w Internecie.

Zakaz publikowania wiadomości z igrzysk w internetowych witrynach spotkał się z dezaprobatą sportowców, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Wielu olimpijczyków ma własne strony w sieci i chciałoby w nich zamieszczać te informacje. Z kolei zdaniem organizatorów igrzysk, przesyłanie informacji z igrzysk przez sportowców naruszałoby prawa medialnych partnerów olimpiady, którzy zapłacili 1,32 mld USD za wyłączność na transmisje telewizyjne.


Zobacz również