Internet po kablu - przegląd ofert dostępowych

W XXI wieku trudno wyobrazić sobie życie bez stałego dostępu do Internetu. Choć pojawia się coraz więcej mobilnych technologii i rozwiązań - takich jak na przykład HSDPA czy WiMAX - to wciąż najbardziej dostepnym i atrakcyjnym cenowo są usługi "kablowe". Chodzi tu przede wszystkim o łącza xDSL oraz dostęp do Internetu oferowany przez telewizje kablowe. Aby ułatwić wam wybór, przygotowaliśmy przegląd ofert dostępowych dla klientów indywidualnych największych ISP w Polsce.

Internet po kablu - przegląd ofert dostępowych

Od pewnego czasu na rynku usług dostępowych widać spore poruszenie. Wpływ na to ma między innymi walka prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej z Telekomunikacją Polską oraz dynamiczny rozwój innych dużych dostawców. Przełomowym momentem będzie połowa lutego - wtedy wchodzą w życie nowe cenniki Telekomunikacji Polskiej, a także kończy się okres, w którym starzy klienci TP zrezygnować mogą z usług operatora bez potrzeby opłacania wysokiej kary.

Siedmiu na łaczach TPSA - prawdziwa rewolucja

Siedmiu operatorów telekomunikacyjnych podpisało z TPSA umowę o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej poprzez dostęp do węzłów sieci telekomunikacyjnej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowej transmisji danych (bitstream access).

Pierwszym operatorem, który podpisał z TP umowę na "dostęp do lokalnej pętli abonenckiej na potrzeby sprzedaży usług szerokopasmowego dostępu do Internetu w technologii xDSL" był GTS Energis. Spółka od końca listopada wprowadziła skierowaną do klientów biznesowych ofertę o nazwie Internet Biznes DSL (IBD) . Usługa obecnie dostępna jest na terenie ok. 60% kraju i do końca lutego 2007 będzie dostępna w całej Polsce. "W perspektywie kilku miesięcy planujemy wprowadzenie oferty na rynek klientów indywidualnych - alternatywy dla dostępu neostrada tp" - mówi Jaroslaw Luczkiewicz, kierownik produktu GTS Energis.

Czytaj więcej: Siedmiu na łączach TPSA

Już niedługo możemy też liczyć na małą wojnę cenową między operatorami oferującymi usługi na łączach Telekomunikacji. Można być niemal pewnym, że każdy z nich swoja ofertą będzie chciał przebić nie tylko TP, ale również innych konkurentów. Jednocześnie spadają ceny dotychczasowych usług, co wymusza także na największym dostawcy konkurencyjną walkę. W gąszczu ofert i promocji można się pogubić - postanowiliśmy zatem usystematyzować trochę wiedzę na temat aktualnych ofert największych dostawców Internetu dla klientów indywidualnych w Polsce. Oczywiscie nie sposób wylistować wsyzstkich promocji dostępnych u każdego operatora dlatego ograniczymy sie do "czystych" umów abonamentowych - bez opcji wiązanych "triple play" czy specjalnych ofert promocyjnych zwiazanych z zakupem np. dodatkowych darmowych minut do rozmów telefonicznych.

Telekomunikacja Polska i firmy oferujące usługi na podstawie umowy o tzw. bitstream access

Dotychczas Telekomunikacja Polska była prawdziwym gigantem, jeżeli chodzi o świadczenie usług dostępu do Internetu. Jednak od tego roku sytuacja ta może ulec diametralnej zmianie. Wszystko z powodu usług nazywanych bitstream access. Umożliwiają one firmom, które podpiszą z TP odpowiednią umowę, świadczenie usług w oparciu o jej łącza. Obecnie umowy podpisało jedynie kilka firm, a tylko 2 z nich rozpoczęły świadczenie usług. Pierwszą z nich jest GTS Energis, który jednak - przynajmniej na razie - skupia się na klientach biznesowych. Odbiorcy indywidualnemu z pomocą idzie za to Netia, która już teraz, oprócz swojej standardowej oferty, opublikowała cennik dla klientów, którzy posiadają linię telefoniczna TP. Co ciekawe, abonament w Netii jest, zarówno w promocjach, jak i w standardowej ofercie tańszy od oferty TP o około 10%. Brak w nim także limitów pobrania danych, co dla niektórych internautów może się wydać kluczowe, choć przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej twierdzą, że jedynie niewielki odsetek użytkowników neostrady przekracza narzucone granice.

Internet po kablu - przegląd ofert dostępowych

Wszystkim, którzy korzystają z oferty innego dostawcy i zamierzają wykupić abonament na neostradę a nie chcą skorzystać z dostępnych promocji (i wiązać się minimum na rok) TP należy się jedna rada. Zaczekajcie do 15 lutego - wtedy wchodzi w życie nowy cennik. Oczywiście wyszczególnione w nim ceny nadal są znacznie wyższe niż w przypadku skorzystania z ofert promocyjnych, to w skali kilku miesięcy dać mogą znaczna oszczędność w stosunku do obecnie obowiązujących.

Jeżeli marzy się wam skorzystanie z ofert dostawców alternatywnych, to najprawdopodobniej już pod koniec drugiego kwartału pojawi się więcej ofert związanych z bitstream access. Poza działająca już Netią, rychłe wyjście z ofertą do odbiorców indywidualnych szykuje Tele2, a niedługo po nim inne spółki (GTS Energis, E-Telko, eTel Polska, Telefonia Dialog, Exatel). Większość z nich deklaruje zarówno niższe ceny dla klientów indywidualnych, jak i całkowity brak limitów transferu danych.