Internet rośnie na potęgę

Zgodnie z badaniami firmy Netcraft, w lipcu bieżącego roku działało w Internecie ponad 125 milionów witryn WWW. Do serwowania stron częściej wybierano Internet Information Services (IIS) Microsoftu niż Apache. W zestawieniu dość niespodziewanie pojawił się nowy konkurent: serwer Google.

IIS to serwer stron WWW działający jedynie na platformie Windows; można się domyślać, że właściciele serwisów uruchamiają go przede wszystkim w Windows Server 2003 i 2003 R2, znacznie rzadziej w Windows Server 2000, Windows XP i Viście. W lipcu IIS zwiększył swój udział o 0,5 procent, co oznacza, że obsługuje ponad jedną trzecią wszystkich witryn internetowych.

Apache natomiast dostępny jest do wielu systemów operacyjnych, w tym Windows, Linuksa czy Mac OS X. W analogicznym okresie stracił 1,13 procent rynku, ciągle jednak jest liderem - stosuje go niemal połowa właścicieli serwisów.

Google, czyli niespodzianka

Od listopada 2005 roku Apache notuje ciągły spadek popularności, a oprogramowanie Microsoftu wręcz przeciwnie, choć okres błyskawicznego wzrostu ma już za sobą. Co ciekawe, wygląda na to, że największym konkurentem Open Source jest nie Redmond, a Google. Obecnie 7,39 procent wszystkich internetowych witryn wykorzystuje serwer tego giganta rynku wyszukiwarek. A jeśli "wykorzystuje", to musi również znajdować się w domenie Google, bo firma nie udostępnia swego dzieła na zewnątrz.

Jak podaje Netcraft, w lipcu bieżącego roku dokładna liczba aktywnych - czyli odpowiadających na zapytania - witryn internetowych wyniosła 125 626 329, co oznacza wzrost o 20,4 miliona od początku roku.