Internet się rusza czyli Flash, LiveMotion, RAVE

Shockwave Flash Macromedii to najpopularniejsza obecnie technologia do tworzenia interaktywnych serwisów internetowych wzbogaconych o grafikę i animacje 2D.


Shockwave Flash Macromedii to najpopularniejsza obecnie technologia do tworzenia interaktywnych serwisów internetowych wzbogaconych o grafikę i animacje 2D.

Krótkie filmy animowane z powodzeniem działające w Sieci mogą być jednak tworzone nie tylko za pomocą produktów firmy Macromedia, powstaly bowiem już konkurencyjne programy, takie jak Adobe LiveMotion czy Corel RAVE, umożliwiające zapis plików animacji w formacie SWF.

Czas na Flash

Internet się rusza czyli Flash, LiveMotion, RAVE

Macromedia chwali się na swoich stronach internetowych, że ogromna większość internautów posiada zainstalowane pluginy niezbędne do oglądania flashowych animacji

Flash stanowi w tej chwili dominującą technologię w dziedzinie animacji wykorzystywanych do budowy stron internetowych. Dzięki istnieniu formatu .swf możliwe jest opracowywanie interaktywnych, multimedialnych witryn, a okazuje się, że atrakcyjna animacja i grafika to dobry sposób na 'przyciąganie' internautów - 'ożywione' flashowe witryny stały się po prostu modne. Technologia Flash jest używana w serwisach WWW, wielu znanych firm (np. Coca Cola, Martini czy Kodak), a animacje stworzone za pomocą narzędzi Macromedii można już też spotkać na polskich witrynach (np. zabawy.pl czy Frugo). Według badań NPD, 92% internautów ma zainstalowane odpowiednie pluginy do przeglądarek i jestw stanie oglądać strony wykonane w technologii Flash.

Macromedia Flash 5

W ofercie Macromedii znajduje się program Flash - profesjonalne narzędzie do tworzenia animacji i grafiki wykorzystywanych na stronach internetowych. Najnowsza, piąta już wersja Flasha zostala zaprezentowana w sierpniu 2000 roku. Producent aplikacji przygotowal szereg udogodnień dla projektantów flashowych prezentacji. Flash 5 jest zintegrowany z pakietem Macromedia FreeHand (dostępne jest też narzędzie Macromedia Flash 5 FreeHand 9 Studio). Ułatwiony import plików i wymiana grafiki pomiędzy aplikacjami w znaczacy sposób usprawnia prace, a mechanizm SmartClips pozwala na wielokrotne wykorzystywanie tych samych elementów (takich jak wybrane bloki interakcyjnych aplikacji albo interfejsu użytkownika). Inne narzędzie, o którym warto wspomnieć, to współpracująca z Flashem aplikacja Macromedia Generator, używana do zautomatyzowania procesu dostarczania dynamicznej zawartości na serwery witryn graficznych.

Trójwymiarowa przyszłość

Internet się rusza czyli Flash, LiveMotion, RAVE

W witrynie Macromedii znajdziemy informacje na temat Flasha.

Macromedia wspólnie z Intelem planuje dołączenie do popularnego Shockwave Playera komponentu do odtwarzania grafiki trójwymiarowej. Mogłoby to, zważywszy na ogromną popularność pluginów Macromedii, doprowadzić do powstania w Sieci dużej liczby witryn, wykorzystujących nie tylko animacje 2D, ale również 3D.

Macromedia nie jest jednak pionierem w dziedzinie trójwymiarowych animacji internetowych. Internauci mogą bowiem korzystać z wtyczki Pulse Player dostarczanej przez firmę Pulse Entertainment. Pluginy oferowane przez tego producenta nie są oczywiscie tak rozpowszechnione jak tryumfujący Shockwave Player, ale do partnerów Pulse Entertainment należy już m.in. NBC, Microsoft, Time Warner, czy RealNetworks. Najpopularniejszy produkt tej ostatniej firmy, RealPlayer, ma niebawem być w stanie odtwarzać animacje stworzonych za pomocą narzędzi Pulse.

Internet się rusza czyli Flash, LiveMotion, RAVE

Adobe LiveMotion to narzędzie dla twórców interaktywnych prezentacji publikowanych w Internecie. Rezultaty pracy mogą być zapisywane m.in. w plikach SWF

Trudno ocenić, kto ma większe szanse na zdominowanie rynku trójwymiarowych animacji. Za Pulse Entertainment przemawia fakt, że firma posiada już gotowe rozwiązania, a poza tym udało jej się pozyskać znaczacych w branży technologii multimedialnych, partnerów. Z drugiej strony, nie można lekceważyć firmy Macromedia, której produkty dominują obecnie na rynku sieciowych animacji 2D, format .swf jest niezwykle popularny, a poza tym Macromedia długo pracowała na wysokim poziomem rozpoznawalności swojej marki.

Popularność Flasha firma z pewnością będzie mogła wykorzystać do rozpropagowania własnych rozwiązań na polu animacji 3D. Jak twierdzą analitycy, czas ewentualnej batalii między rozwiązaniami oferowanymi przez Macromedię i Pulse Entertainment jeszcze nie nadszedł. Trójwymiarowe animacje będą mogły bowiem zyskać popularność dopiero wtedy, gdy większa liczba użytkowników komputerów będzie miała mozliwość szybszego dostępu do Internetu niż popularny dial-up.