Internet szerokopasmowy także dla Polski wschodniej

Zbudowanie sieci internetowej w województwach Polski wschodniej zakłada projekt Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Z założenia ma on uczynić Internet czymś powszechnym w tzw. "Polsce B". Projekt uzyskał wsparcie od Komisji Europejskiej.

O całej sprawie informuje portal Gazeta.pl. Projekt obejmowałby pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie. Wartość inwestycji szacowana jest na 1,4 mld zł. To największa tego typu inicjatywa finansowana ze środków UE.

Z założenia projekt ma objąć 90 proc. gospodarstw domowych oraz 100 proc. przedsiębiorców działających w tamtych regionach. Chodzi o to, żeby zapewnić dostęp do szybkiego Internetu jak największej liczbie osób, bowiem brak dostępu do Sieci zaczyna być powoli świadectwem wykluczenia społecznego.

Aby uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych, polscy urzędnicy musieli przekonać tych z Brukseli, że projekt nie naruszy konkurencji na rynku telekomunikacyjnym. Ponieważ w tychże regionach zazwyczaj TP ma monopol na szerokopasmowy Internet, nie było problemu z aprobatą pomysłu MRR.

Właścicielem Sieci będzie województwo na którym będzie ona przebiegała. W planach jest także powołanie specjalnych operatorów infrastruktury. Nie będzie im jednak wolno świadczyć usługi detalicznej na danym rynku. Będą oni jedynie zarządzać, w imieniu województwa, poszczególną Siecią.

Projekt ma być ukończony do końca 2014 roku, jego implementacja ma potrwać do końca 2015 roku. Czekamy na rezultaty...