Internet tylko dla dorosłych

Chińskie władze zakazały osobom poniżej 16 roku życia wstępu do kawiarenek internetowych. Zdaniem przedstawicieli rządu, uchroni je to przed "dokonywaniem nielegalnych czynności".

Wprowadzenie zakazu jest kolejną represją, dotykającą właścicieli kawiarenek po fatalnym pożarze w jednej z nich w Pekinie (zginęły wtedy 24 osoby). Władze wykorzystują to wydarzenie do rozprawienia się z kawiarenkami, umożliwiającymi Chińczykom swobodny dostęp do nieocenzurowanych informacji.

Tym razem odbywa się to pod pozorem troski o dzieci - partia nie tylko zabroniła im korzystania z kafejek, ale również zakazała otwierania e-kawiarenek w pobliżu szkół. Nielegalne będzie również działanie kawiarenek w godzinach 0:00 - 8:00.

Jak do tej pory chińskie władze doprowadziły do zamknięcia ponad 17 tys. kawiarenek - właściciele większości z nich nie byli w stanie sprostać coraz bardziej wyśrubowanym i restrykcyjnym przepisom (władze domagały się m.in. filtrowania zawartości WWW oraz spisywania danych osobowych użytkowników).