Internet w Sferii - warszawska alternatywa dla neostrady?

Od początku marca na terenie niemal całej Warszawy i okolicznych miast można korzystać z szybkiego internetu w Sferii. Dzięki wykorzystaniu technologii EVDO możliwe jest ponoć osiągnięcie przepustowości na poziomie 2,4 Mb/s. To mniej niż oferują najszybsze warianty neostrady tp, chello czy Aster, więcej natomiast niż najlepsze nawet połączenia wykorzystujące sieć komórkową (HSDPA). Czy usługa dostępu do Sieci w Sferii ma szansę zagrozić konkurencyjnym ofertom? Odpowiedź na to pytanie, wbrew pozorom, wcale nie jest łatwa.

Nowa usługa dostępowa prawdopodobnie nie będzie miała na rynku łatwego życia: dotychczasowy profil działalności Sferii sprawia, iż użytkownicy będą zestawiać ją z neostradą tp. Ponadto obiecywana mobilność niewątpliwie spowoduje porównywanie usług firmy do ofert Ery (blue connect), Plusa (iPlus) czy Orange (Twój Internet).

Dla ludzi niezdecydowanych wybór właściwej oferty będzie trudnym orzechem do zgryzienia. Okazuje się, że nie istnieje jedno, uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdych warunkach. Ale nie uprzedzajmy faktów.

"Dzień dobry. Chciałbym zamówić internet..."

Tego samego dnia, kiedy miałem zamiar zamówić internet w Sferii, odwiedziłem salon Ery. Byłem ciekaw, jakie warunki muszę spełnić, by stać się posiadaczem karty SIM pozwalającej na wykorzystanie usługi blue connect. Miła pani poinformowała mnie, że powinienem udowodnić, iż jestem studentem albo przynieść zaświadczenie o zatrudnieniu. Moja umowa o pracę - tak, umowa o dzieło i inne formy współpracy wydają się nie być brane pod uwagę - pod żadnym pozorem nie może wygasać wcześniej niż za 6 miesięcy.

A jeśli nie spełniam żadnego z tych warunków i w dodatku nie jestem abonentem Ery? Żaden problem: wpłacam 750 zł kaucji - jej wielkość może być ustalana indywidualnie - i już mogę się cieszyć bezprzewodowym internetem.

Muszę przyznać, że te warunki mnie zaskoczyły. Pełen najgorszych przeczuć zdecydowałem się na wizytę w salonie Sferii. Wydawało mi się, że bez stałego zameldowania w Warszawie i bez dokumentów potwierdzających zatrudnienie czy naukę na uczelni odejdę z kwitkiem.

Na szczęście rzeczywistość okazała się wyjątkowo łaskawa. Do zamówienia usługi wymagany jest dowód tożsamości ze zdjęciem i karta debetowa (np. Visa Electron potrzebna do sprawdzenia, czy nie jesteśmy notowani w krajowym rejestrze dłużników). Dostęp jest bezprzewodowy, więc właściciel wynajmowanego przez nas lokalu nie musi nic wiedzieć ani wyrażać na cokolwiek zgody. Pod tym względem internet w Sferii bije na głowę większość dostępnych na rynku ofert i jest naprawdę przyjazny dla użytkownika.

Instalacja

Najważniejsze elementy zestawu to podłączany przez USB modem EVDO, antena, kabel USB, zasilacz, płyta ze sterownikami, kartka z wydrukowanymi parametrami logowania (login, hasło, serwer DNS, konto pocztowe itp.) oraz szczegółowa instrukcja użytkownika po polsku.

Internet w Sferii - warszawska alternatywa dla neostrady?