Internet w Unii - taniej czy drożej?

1 maja Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Do wspólnoty wchodzimy pełni nadziei, ale z problemami - jednym z bardziej istotnych dla użytkowników komputerów jest wysoki poziom cen za usługi telekomunikacyjne. W najbliższym czasie ceny dostępu mogą zmaleć - ale będzie to konsekwencją zmian stawki podatku VAT, a nie jakichś głębszych zmian na polskim rynku dostępowym. Jedno wydaje się pewne - drożej już raczej być nie może. Niestety, przynajmniej na razie nie zapowiada się też, że szybko możemy oczekiwać jakichś zasadniczych obniżek...

Z raportu opublikowanego pod koniec ubiegłego roku przez Instytut III Rzeczpospolitej oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową wynika, że proces liberalizacji rynku w Polsce przebiega wolno. W tej chwili narodowy operator wciąż zajmuje lwią część rynku telekomunikacyjnego. Autorzy szacują, że pod kontrolą TP S.A. jest 94% rynku. Dla porównania w innych krajach europejskich, narodowe telekomy zajmują średnio ok. 60%. Z opracowania dowiadujemy się również, że w Polsce wciąż największa jest liczba internautów korzystających z połączeń dial-up, przy czym opłaty za "wdzwaniany" dostęp do Sieci są 2-2,5 razy droższe od opłat w krajach Europy Zachodniej (np. Szwecji).

Najdrożej w Europie

Internet w Unii - taniej czy drożej?

Koszty dostępu do Internetu w Europie

"Ceny usług telekomunikacyjnych w Polsce należą do najwyższych w Europie, podczas gdy poziom rozwoju infrastruktury należy do najniższych w grupie krajów OECD. Polska charakteryzuje się jednym z najniższych wskaźników penetracji telefonii stacjonarnej i komórkowej w Europie. W kontekście zwiększenia dostępu do Internetu szczególnie istotny jest zasięg telefonii stacjonarnej. Brak konkurencji na rynku powoduje, że dominujący operator nie jest zainteresowany kosztownym rozbudowywaniem sieci na terenach słabo zurbanizowanych, co pogłębia dysproporcje regionalne w Polsce. W efekcie niewielki zakres dostępności Internetu oraz jego niska jakość (czyli niewielki odsetek internautów mających możliwość korzystania z efektywnego, szerokopasmowego dostępu) wydatnie hamuje proces budowy społeczeństwa informacyjnego i GOW w Polsce." - czytamy w opracowaniu Michała Górzyńskiego z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, wygłoszonym w ramach cyklu seminariów CASE-Rzeczpospolita nt. innowacji w polskim przemyśle.

Powyższa opinia pochodzi z ubiegłego roku - od tego czasu co prawda wiele zmieniło się w kwestii dostępności usług internetowych (głównie za sprawą TP SA, która intensywnie promuję usługę Neostrada) - ale główna bolączka polskich internautów, czyli wysokie ceny połączeń z Internetem, utrzymała się. Telekomunikacja Polska wybrała inną drogę rozwijania swoich usług - zamiast obniżania cen, operator zdecydował się na rozszerzanie funkcjonalności Neostrady (w ostatnim czasie usługę "przyspieszono"). Na szczęście nie oznacza to, że obniżek nie będzie w ogóle - od pierwszego maja dostęp (przynajmniej oferowany przez TP SA) stanieje za sprawą obniżenia stawki podatku VAT.

Ale przecież jest tanio...

Internet w Unii - taniej czy drożej?

Liczba internautów w Polsce w ostatnich latach

Niestety, wydaje się, że przedstawiciele TP S.A. nie dostrzegają problemu - na zarzuty o wysokie ceny dostępu do Internetu odpowiadają zwykle, że problemem nie są wysokie ceny, lecz raczej niski poziom ogólnej zamożności polskiego społeczeństwa. "Ceny dostępu do Internetu TELEKOMUNIKACJI POLSKIEJ od dłuższego czasu tanieją i tym samym stają się coraz bardziej atrakcyjne dla klientów. Przewidujemy, że trend ten będzie się utrzymywał. Przykładowo, w połowie 2003 r. koszt aktywacji usługi Neostrada TP wynosił 200 zł brutto. Obecnie promocyjna cena aktywacji to zaledwie 1,07 zł. W tym samym czasie miesięczny abonament Neostrady TP spadł z 212,93 zł brutto do 149 zł za opcję 512 kbps i 99 zł w opcji 128 kbps. Dodatkowo od 1 maja br. prędkość Neostrady TP w opcji 128 kbps zwiększy się do 320 kbps, zaś opcja 512 kbps przekształci się w 640 kbps. Wzrostowi prędkości nie towarzyszy wzrost ceny. Co więcej klienci indywidualni zapłacą nawet mniej niż dotychczas, gdyż dostęp do Internetu dla nich został zwolniony z 7 % podatku VAT." - mówi Barbara Górska, rzecznik prasowy Telekomunikacji Polskiej. " Wbrew obiegowym opiniom, dostęp do Internetu oferowany przez TP jest tańszy od cen tego typu usług na Litwie, Węgrzech, Chorwacji, Włoszech, Danii, Portugalii czy Francji." - przekonuje Barbara Górska.

To wina TP SA!

Sytuacja w oczach konkurentów wygląda zupełnie inaczej - na pytanie o powód wysokich cen dostępu do Internetu Jolanta Ciesielska, rzeczniczka prasowa Netii, odpowiada "Najpoważniejszym powodem jest monopol TP S.A. , który przez lata był podtrzymywany dzięki decyzjom politycznym, brakom legislacyjnym oraz samą postawą TP SA - przykładem takiego działania, jest np. kwestia dostępu do sieci TP Net. Nie bez znaczenia są błędne decyzje legislacyjne, np. ostatnia na temat zwolnienia niektórych klientów z VAT. Lepiej byłoby ustalić stawkę zerową".

Pocieszające wydaje się jedynie to, że usługi telekomunikacyjne i dostępowe znalazły się w tej grupie produktów, które po wejściu Polski do Unii Europejskiej powinny zacząć tanieć- tak przynajmniej wynika z raportu opracowanego przez Niezależny Ośrodek Badań Ekonomicznych. Jak szybko proces ten będzie postępował - tego, niestety, na razie nie wiadomo...