Internet w eterze

Już niedługo użytkownicy telefonów komórkowych w Polsce będą mogli za pomocą swoich aparatów korzystać z większości usług internetowych.

Z usług operatorów sieci komórkowych działających w standardzie GSM korzysta już ponad 250 mln klientów. Jeśli rynek ten utrzyma obecną dynamikę rozwoju, to już w roku 2001 liczba abonentów przekroczy 500 mln. Mimo iż ogromna liczba użytkowników GSM to mieszkańcy Chin, największą popularnością system ten cieszy się w krajach europejskich. W Polsce z telefonów komórkowych korzysta ponad 4 mln osób, z czego zdecydowana większość jest użytkownikami sieci cyfrowych.

W krajach skandynawskich natomiast nasycenie rynku jest już tak duże, iż niedługo telefon komórkowy będzie posiadać tam praktycznie 100% mieszkańców.

Obecnie głośno o "komórkowych" usługach internetowych. Ich wdrożenie będzie wkrótce możliwe dzięki takim technologiom, jak WAP i GPRS. Pierwsza z nich umożliwia przeglądanie niektórych specjalnie przygotowanych serwisów sieciowych, jednak w dość ograniczonym zakresie. Od 1 lutego WAP wprowadził już Plus GSM. Także Era GSM prowadzi testy WAP i technologii GPRS. Ta ostatnia pozwala na bezprzewodowe przesyłanie danych z szybkością nawet 115 Kb/s, co w znacznym stopniu usprawnienia surfowanie w Internecie.

Korzystanie z nowych usług wiąże się ze stosowaniem specjalnych aparatów telefonicznych. Jest ich jeszcze niewiele na rynku, jednak operatorzy zapowiadają wprowadzenie do oferty kolejnych modeli. W sieci funkcjonują też pierwsze polskie serwisy przeznaczone dla użytkowników internetowych komórek, np. wap.mobile.net.pl ; wap.filmweb.pl/; wap.rmf.fm.