Internet w pełni

Jak w pełni wykorzystać możliwości, które daje dostęp do Internetu przez szerokopasmowe łącze? Ściąganie plików? To już przeżytek.

Jak w pełni wykorzystać możliwości, które daje dostęp do Internetu przez szerokopasmowe łącze? Ściąganie plików? To już przeżytek.

Na odbieranie rozgłośni internetowych w dobrej jakości mogą sobie pozwolić nawet ci użytkownicy szerokopasmowego dostępu do Sieci, którzy korzystają z połączenia 128 Kb/s, lepszą jakość osiągną już tylko dysponujący szybszym łączem.

Odbieranie radia przez Sieć okazuje się równie proste, jak słuchanie plików MP3. Potrzebny jest tylko stosowny program. Może nim być Windows Media Player korzystający ze stacji nadających w formacie Windows Media Audio. Aktualizowana lista serwisów nadających muzykę widoczna jest z poziomu Windows Media Player - wystarczy przejść do karty Tuner radiowy. Na liście umieszczono nazwę stacji, wymaganą szybkość łącza (im większa, tym wyższa jakość) oraz informację, czy radio dostępne jest tylko w Internecie, czy również w tradycyjny sposób.

Przydatną funkcją bez wątpienia jest wyszukiwarka stacji. Można określić na przykład gatunek muzyki, której chce się słuchać. Po wskazaniu stacji wyświetla się jej opis, a po rozpoczęciu odtwarzania w oknie Windows Media Player często pojawia się strona WWW danej rozgłośni. Korzystając z WMP, trudno znaleźć stacje nadające w lepszej jakości niż 128 Kb/s, a gdy już się którąś odszuka, to okazuje się, że podana jest znacznie zawyżona wymagana przepustowość łącza nieodpowiadająca rzeczywistości.

Ponieważ radio internetowe emituje niewiele reklam przerywających program oraz dysponuje obszerną biblioteką, często prezentowanych unikatowych utworów, doskonale nadaje się do muzycznego "obsłużenia" imprezy. W takim wypadku wysoka jakość dźwięku jest po prostu niezbędna, a zapewnią ją tylko stacje radiowe nadające muzykę na poziomie bitrate wyższym niż 128 Kb/s. Tu zdecydowanie polecamy korzystanie z systemu Shoutcast (nadawanie w formacie MP3).

Do odbierania radia Shoutcast w komputerze doskonale nadaje się program Winamp. Trudno o łatwiejszy dostęp do szerokiej oferty stacji. Wystarczy wybrać w menu Internet radio, aby zobaczyć aktualną listę stacji wraz z nadawanymi utworami i ich jakością. Wyszukiwanie radia odbywać się może według stacji, odtwarzanego utworu czy bitrate.

Na koniec pozostaje wybrać stację i cieszyć się muzyką. Przerwy w odbiorze mogą oznaczać, że łącze jest przeciążone. Trzeba je odciążyć, zamykając programy pobierające dane z Sieci, lub zmienić stację na mniej wymagającą.

Do odbioru Shoutcast nie trzeba używać peceta, wystarczy choćby odtwarzacz stacjonarny KiSS z wbudowaną kartą sieciową. Podłącza się go do lokalnej sieci, która ma dostęp do Internetu, a resztę załatwia zainstalowane w KiSS oprogramowanie. Dzięki temu domowy sprzęt audio poszerzony zostaje o radio internetowe. Wszystko dzięki szerokopasmowemu dostępowi do Internetu. To jednak nie wszystko.

VoIP

Internet w pełni

Winamp to idealny program do odbioru internetowego radia i telewizji.

Po co płacić za rozmowę telefoniczną, skoro można konwersować za darmo? VoIP, czyli technologia przesyłania głosu przez sieć, już od jakiegoś czasu stosowana jest w Internecie, ale w Polsce zyskała popularność niedawno, dzięki programowi Skype, a także Tlenofonowi. Ostatnio do grona tych aplikacji dołączyło Gadu-Gadu w wersji Tele.

Jeżeli dwie osoby połączone są w danym momencie z siecią i korzystają z Gadu-Gadu, to zamiast konwersacji tekstowej mogą wybrać Rozmowę głosową z menu programu. Konieczne jest, oczywiście, podłączenie do komputera głośników i mikrofonu. Niezależnie od czasu trwania pogaduszki nic nie zapłacisz. Tlenofon czy Skype, a także Tele Gadu-Gadu użyć da się również do zwykłego połączenia z numerem stacjonarnym. W tym wypadku rozmowa będzie kosztować jednak znacznie mniej niż przez tradycyjny telefon. Łącząc się na przykład z numerem w Anglii, za minutę połączenia zapłacisz 13 gr. To bardzo niewiele w porównaniu z cenami rozmów międzynarodowych.

Ciekawie zintegrowano technologię VoIP z funkcjami routera obsługującymi szerokopasmowy dostęp do Internetu. W takim wypadku w routerze znajduje się wejście do podłączenia aparatu telefonicznego. Urządzenie dostępowe konfiguruje się natomiast jak niewielką centralkę telefoniczną. W wypadku DrayTek Vigor 2500V najpierw należy założyć konto w jednym z serwisów VoIP używających protokołu SIP, a następnie wprowadzić do routera login i hasło, aby po włączeniu automatycznie logował się do wybranego serwisu. Na koniec pozostaje przypisanie skróconego numeru telefonu do nazwy konta innej osoby. Gdy wybierzesz ten numer, Vigor połączy się z twoim znajomym. Jeśli nie chcesz przeprowadzić konwersacji przez serwis SIP, musisz znać numer IP twojego rozmówcy, który również musi się posługiwać routerem Vigor. Gdy spełnione są te warunki, pozostaje wpisać na klawiaturze telefonu numer IP w następującej postaci #212*212*212*212.#