Internet w szczerym polu, czyli jak skonfigurować modem w komórce

Są użytkownicy, którzy nie mogą przeżyć bez codziennego sprawdzania zawartości skrzynki pocztowej - ciągle mają wrażenie, że być może od kilku godzin zalega w niej bardzo ważny e-mail, od którego zależy przyszłość ich firmy. Są też i tacy, którzy z wakacji na francuskiej Rivierze dzwonią do współpracowników, informując ich o pomysłach, które właśnie wpadły im do głowy. Nie ma potrzeby zaprzątać sobie głowy posądzeniami o pracoholizm - po co bowiem rezygnować z rzeczy, które sprawiają przyjemność? W końcu nie po to zabieramy ze sobą na wakacje notebook, by z niego nie korzystać! I nawet jeśli nie mamy karty blue connect czy iPlus, nawet jeśli mamy tylko stary telefon, zawsze możemy skorzystać z kabelka lub Bluetooth, by przeczytać dzięki niemu najnowsze informacje ze świata.

Internet w szczerym polu, czyli jak skonfigurować modem w komórce
Większość modeli komputerów przenośnych, jakie można dziś nabyć na rynku, została przez producentów wyposażona w analogowy modem. Podpięcie do niego najzwyklejszego kabla telefonicznego umożliwia już przeglądanie zawartości internetowych witryn. Jak to jednak bywa na wakacjach, nie zawsze można skorzystać z linii telefonicznej, wobec czego analogowy modem jest tylko zbędnym, energożernym dodatkiem.

Aby uniknąć sytuacji całkowitego odcięcia od świata, warto pomyśleć o modemie EDGE/GPRS wbudowanym w komórkę albo o karcie PCMCIA. Zajmiemy się szczegółowo tym pierwszym rozwiązaniem, bo jest ono zdecydowanie najpopularniejsze i sprawdzi się w każdych warunkach. Rozwiązania 3G? To już dużo bardziej niszowe rozwiązania, które w komórkach "za złotówkę" popularne staną się najwcześniej za ok. rok.

Pamiętaj tylko o jednym: połączenie musisz wypróbować przed wyjazdem na urlop. Bo jak nic na plaży okaże się, że musisz włożyć płytę z systemem operacyjnym tuż przed połączeniem się z Siecią.

Internet w szczerym polu, czyli jak skonfigurować modem w komórce

Nazwy APN, loginy i hasła dla poszczególnych operatorów

Załóżmy, że dysponujesz notebookiem pracującym pod kontrolą systemu Windows XP oraz nowoczesnym telefonem komórkowym. Przygodę z połączeniem przez modem EDGE/GPRS w komórce powinieneś rozpocząć od wyboru sposobu spięcia się z telefonem. A masz do wyboru:

- IrDA - połączenie realizowane przy pomocy podczerwieni

- kabel

- Bluetooth.

Nasz wybór padł na Bluetooth. Metoda ta, mimo iż nie jest tak bezpieczna jak połączenia przez IrDA czy kabel, daje użytkownikowi największą wygodę. Nieco większe zużycie energii przez moduł Bluetooth rekompensowane jest niemal nieograniczoną mobilnością - nie przeszkadzają nam żadne kable, urządzenia nie muszą się "widzieć".

Zaczynamy

Zanim przejdziesz do sedna sprawy, upewnij się, że zainstalowałeś Service Pack 2 dla Windows XP - jeśli tego nie zrobisz, możesz doprowadzić swój system do fatalnego w skutkach upadku.