Internet wolniejszy niż w reklamie


Internet wolniejszy niż w reklamie

Korzystamy z naprawdę szybkiego Internetu?

Ponadto prawo telekomunikacyjne reguluje tylko kwestię jakości usług wchodzących w zakres usługi powszechnej, a szerokopasmowy internet do nich nie należy. "Tym nie mniej, jeśli ktoś do nas napisze, zawsze próbujemy rozwiązać problem. Każdy przypadek jest rozpatrywany osobno" - przekonuje Dziubiak. Urząd w takim wypadku prosi operatora o sprawdzenie łącza i złożenie wyjaśnień. Jeśli okaże się, że usługa nie jest świadczona zgodnie z umową, zazwyczaj kończy się to zaproponowaniem abonentowi podpisania nowej umowy z równoczesnym obniżeniem opłaty lub rozwiązaniem umowy bez dodatkowych kosztów, nawet jeśli skorzystał z promocji. "Gdy powstaje spór co do jakości łącza, używane są specjalne urządzenia UKE do pomiaru szybkości transferu na reklamowanej linii" - informuje nasz rozmówca.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z kilkoma firmami świadczącymi usługi dostępowe (m.in. TPSA). Odpowiedziały zaledwie dwie - UPC i Aster - które przyznały, że rzeczywiście użytkownicy nie powinni się sugerować tym, co napisane jest w folderach reklamowych.

Zobacz również:

  • Kryptowaluty - aktualne ceny [23.09.2021]
  • Naukowcy odkryli najszybszą asteroidę w Układzie Słonecznym!

Choć dostawcy Internetu zapewniają, że robią wszystko co jest w ich mocy, by zapewnić maksymalną szybkość pobierania i wysyłania plików, to w rzeczywistości często nie maja na nią wpływu.

"U mnie działa"

Na działania ze strony narodowego regulatora telekomunikacji przyjdzie nam prawdopodobnie poczekać przynajmniej kilka miesięcy. Również Komisja Europejska twierdzi, że nie posiada w chwili obecnej zestawu wskaźników, standardu, za pomocą którego mogłaby mierzyć przepustowości łącz szerokopasmowych na terenie całej Unii, a tym samym reagować na jakiekolwiek nieprawidłowości. W tym przypadku internauci są uzależnieni od technologii, możliwości i uczciwości dostawców. Oczywiście wszelkie problemy można próbować rozwiązać na własną rękę, ale jak wiadomo, nie zawsze jesteśmy na tyle uparci, a momentami po prostu brakuje nam na to czasu.

Czekamy na wasze opinie w tej sprawie. Napiszcie gdzie mieszkacie, z jakiego łącza korzystacie i czy kiedykolwiek odczuliście, że nie działa ono tak jak powinno. Nadmieńcie też czy udało wam się rozwiązać problemy i co musieliście zrobić, by tego dokonać.

Komentuje Janusz Nowak, członek zarządu ds. Technologii i Informatyki, UPC Polska:

Łącza internetowe oferowane przez UPC oparte są na innowacyjnym standardzie transmisji danych w sieciach kablowych - EuroDOCSIS 3.0. Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe jest uzyskanie ultraszybkich prędkości przesyłu danych po istniejących sieciach kablowych, jak i podniesienie poziomu ich zabezpieczeń. Przepływy danych w nowej technologii są wielokrotnie szybsze, niż maksymalna prędkość w standardzie ADSL. Jej działanie nie jest uzależnione od odległości pomiędzy domem klienta a punktem dystrybucyjnym, w przeciwieństwie do ADSL. Cechy te zapewniają UPC przewagę technologiczną i konkurencyjną wobec operatorów, świadczących usługi internetowe za pośrednictwem tradycyjnych łącz telefonicznych. Technologia EuroDOCSIS 3.0 oraz fakt, że oferujemy Internet kablowy, to gwarancja stabilności i szybkości dla naszych klientów. Na prędkość jednak, wpływ może mieć wiele czynników. Zasadniczym jest np. liczba komputerów wpiętych do sieci - jeśli z jednego modemu w tym samym czasie korzysta kilka osób, Internet żadnej z nich nie będzie miał 120 Mb/s. Podobnie znaczenie może mieć także godzina korzystania z Internetu, czy np. obecność wirusa w komputerze.

Musimy również pamiętać, że fakt, iż umożliwiamy klientom ściąganie plików z prędkością np. do 120 Mb/s nie oznacza, że pozwala nam na to także serwer, z którego pobieramy dany plik. Jeśli jednak klient nie osiąga maksymalnych prędkości w wybranej opcji internetu, wówczas indywidualnie sprawdzamy przyczyny i parametry sieci.

Faktyczną prędkość oferowanych łącz każdy klient może mierzyć indywidualnie na naszej stronie internetowej za pomocą specjalnej aplikacji.