Internet z dekodera

Koniec minionego roku obfitował w premiery nowych ofert dostępu do Sieci. Po blisko dwóch latach obietnice uruchomienia usług internetowych spełniły także działające na polskim rynku platformy telewizji cyfrowych i kablowych.

Koniec minionego roku obfitował w premiery nowych ofert dostępu do Sieci. Po blisko dwóch latach obietnice uruchomienia usług internetowych spełniły także działające na polskim rynku platformy telewizji cyfrowych i kablowych.

O Internecie satelitarnym czy też dostępie do Sieci przez telewizję kablową w ostatnich latach mówiło się bardzo dużo. Wielu internautów z utęsknieniem oczekiwało wprowadzenia takich usług na krajowy rynek. Mimo że na przeszkodzie nie stały już problemy natury technicznej, operatorzy zwlekali z oferowaniem usług ze względu na niekorzystną politykę telekomunikacyjną polskiego rządu i bardzo duże koszty przedsięwzięć tego typu. Pozostawał także problem pozyskania dostatecznej liczby abonentów, gwarantującej operatorom zwrot poniesionych nakładów.

Internet z dekodera

Porównanie kosztów dostępu do Internetu za pomocą sieci kablowych i łączy satelitarnych

Obietnice operatorów kablowych i cyfrowych platform telewizyjnych, dotyczące szybkiego wprowadzenia różnych usług multimedialnych, do niedawna pozostawały jedynie chwytem marketingowym. Co prawda, na rynku funkcjonowały tego typu oferty, lecz były mocno ograniczone terytorialnie (Aster City) lub zbyt drogie dla przeciętnego użytkownika (satelitarna usługa DirectPC). Sytuacja zmieniała się pod koniec ubiegłego roku, kiedy to dostęp do Internetu przez kablówkę zaoferowała należąca do Elektrimu spółka EL, później uczyniło to UPC (United Pan - Europe Communications) oraz Polsat, które jednocześnie wprowadziły satelitarne usługi sieciowe. Z największych graczy na polskim rynku pozostał jeszcze Canal+ ograniczający się do oferowania pewnych interaktywnych serwisów telewizyjnych. Lada chwila należy się jednak spodziewać, że platforma Cyfra+ ogłosi dostępność satelitarnych usług internetowych.

Obecnie najpełniejszą ofertę z tego zakresu składa UPC, które za pośrednictwem swojej firmy chello broadband oferuje dostęp do Internetu zarówno przez sieć telewizji kablowej, jak i satelitę. Klienci będący abonentami podstawowego pakietu telewizyjnego sieci UPC mogą zamówić usługę chello, oferującą stały, szerokopasmowy dostęp do Internetu za pomocą komputera i modemu kablowego. Firma nie podaje informacji o gwarantowanym minimalnym paśmie, określając jedynie, że prędkość przepływu danych może dochodzić do 0,5 Mb/s. Jak w większości tego typu rozwiązań dostępne pasmo jest zapewne zależne od liczby użytkowników korzystających z kablowej sieci w tym samym czasie. Cenę instalacji usługi wyznaczono na 399 zł, lecz w okresie promocyjnym (do końca stycznia) wynosić ona będzie 299 zł. Miesięczny abonament chello kosztuje natomiast 199 zł.

Jest to kwota wyższa niż w przypadku konkurencyjnych ofert. EL za dostęp do Sieci o szybkości 128 kb/s żąda 129 zł. Cena chello jest również wyższa od najpopularniejszej obecnie formy łącza stałego, czyli usługi TP S.A. - HIS (160 zł). UPC oferuje jednakże łącze o najwyższej prędkości i chwali się korzystaniem z własnej, wydajnej sieci szkieletowej. W ramach abonamentu użytkownikom przyznawane jest konto poczty elektronicznej i 10 MB na dysku serwera na założenie strony WWW. Niestety, z oferty kablowego chello na razie mogą korzystać jedynie mieszkańcy Warszawy, i to tylko w tych rejonach, w których sieć kablowa UPC zawiera kanał zwrotny. Takie ograniczenia odnoszą się zresztą również do ofert Elektrimu. UPC zapewnia, że wkrótce zaoferuje usługę także mieszkańcom Krakowa.

Kolejną wprowadzoną przez UPC nowością jest usługa dostępu do Internetu poprzez platformę Wizja TV. Satelitarne połączenie z Siecią realizowane jest w sposób standardowy, co oznacza, że zapytania o informacje wysyłane do serwera WWW odbywają się poprzez zwykły modem, natomiast odpowiedź przesyłana jest już wprost do satelitarnego talerza. Do korzystania z usługi niezbędny jest komputer, modem, dostęp do sieci telefonicznej, specjalna karta DVB do odbioru danych oraz zestaw satelitarny Wizji TV. Ten ostatni element (oprócz anteny i konwertera) mogą pominąć Ci, którym zależy wyłącznie na Internecie i nie zamierzają być abonentami telewizyjnych usług platformy Wizja. Przy zakupie zestawu Wizji TV koszt instalacji satelitarnego chello waha się w granicach 1000-1500 zł, w zależności od wybranej karty DVB. Miesięczny abonament za usługę wynosi 149 zł, co jest sumą nieco zbyt wygórowaną, szczególnie gdy użytkownik będzie stosował zwykły modem jako kanał zwrotny. Tak będzie w sytuacjach, gdyż usługa skierowana jest do osób mieszkających na terenach pozbawionych ofert łączy kablowych czy też HIS. Korzystniej w tym zakresie przedstawiają się oferty zagranicznych firm świadczących internetowe usługi satelitarne, np. dys-trybuowana również w Polsce oferta EuropeOnline. Cena miesięcznego abonamentu za dostęp do Sieci wynosi około 60 zł, a dodatkowo klienci mogą korzystać z bardzo przydatnej i szybkiej usługi zamawiania plików, o której nie ma słowa w ofercie UPC. Użytkownicy ponoszą oczywiście dodatkowe koszty za obsługę "naziemnych" połączeń modemowych.