Internet z gniazdka elektrycznego - nowy sprzęt TRENDnet

Pomysł wykorzystania sieci elektrycznej do budowy domowej sieci komputerowej zrodził się już kilka lat temu. Teraz możemy kupić coraz więcej urządzeń do zastosowań domowych. Sprawdziliśmy jak działa najnowszy zestaw tego typu urządzeń od TRENDnet.


Sieć w gniazdku elektrycznym

Aby móc wykorzystać sieć elektryczną do przysłania danych potrzebujemy co najmniej dwóch adapterów. Jeden podłączamy do gniazda elektrycznego i rutera z dostępem do Internetu. Drugi do innego gniazdka elektrycznego, znajdującego się w pobliżu urządzeń, do których chcemy podłączyć internet.

Wiele firm oferuje gotowe zestawy tego typu urządzeń, możemy kupić je też oddzielenie. Testowany przez nas zestaw, składa się dwóch urządzeń, które kupimy osobno: TRENDnet TPL-405E - ok 300 zł (wyposażony w cztery gniazda gigabitowe) i TPL-401E- ok 150 zł, który podłączamy do rutera.

Trendnet TPL-401E

Trendnet TPL-401E

Trendnet TPL-401E

To niewielki adapter, który wyposażony jest w jedno gniazdo LAN do podłączenia sygnału z rutera i standardową wtyczkę elektryczną. Po podłączeniu do gniazdka elektrycznego nie zajmuje dużo miejsca. Z przodu obudowy umieszczono diody sygnalizujące pracę urządzenia, tuż obok gniazda LAN znajdziemy dodatkowy przycisk do synchronizowania go z drugim adapterem podłączonym do sieci elektrycznej. Do dyspozycji mamy jeszcze przycisk RESET, który jak się okazało jest całkowicie bezużyteczny, bo sieć działa stabilnie i bez problemów.

TRENDnet TPL-405E

TRENDnet TPL-405E

TRENDnet TPL-405E

Ten adapter służy do rozprowadzania sygnału sieciowego do innych urządzeń i producent wyposażył go w cztery gniazda LAN (gigabitowe). Z przodu obudowy znajdziemy diody sygnalizujące pracę urządzenia i poszczególnych portów LAN. Urządzenie jest trochę większe niż Trendnet TPL-401E, ale bez problemów podłączymy go do każdego gniazdka elektrycznego.

Podłączenie

Zaczynamy do Trendnet TPL-401E, który podłączamy do gniazdka elektrycznego i łączymy za pomocą standardowego kabla LAN z ruterem, który ma połączenie ze światem. Drugi adapter umieściliśmy w innym pokoju i podłączyliśmy do niego odtwarzacz multimedialny. Oba adaptery po naciśnięciu przycisków synchronizacji bez problemów się znalazły i sparowały. Instalacje jest więc banalnie prosta, musimy jednak pamiętać o kilku rzeczach związanych z umieszczeniem adapterów. Nie mogą one być umieszczone w listwach sieciowych a bezpośrednio w gniazdku, barierą jest tez licznik prądu. Teoretycznie odległość pomiędzy nimi może wynosić nawet kilkadziesiąt metrów, w praktyce sygnał dobrej jakości uzyskamy w odległościach nie większych niż 30 -50 metrów.

Wnioski

Tandem adapterów Trendnetu okazuje się bardzo prosty w instalacji i działa bez żadnych problemów. Testy wydajnościowe wskazują, że dużym współczynnikiem będzie tu odległość dzieląca oba urządzenia. Gdy są niedaleko siebie to transfer jest szybki gdy odległości się zwieszają (powyżej 20 metrów) to zaczyna spadać. Nigdy jednak nie mieliśmy problemów (mieszkanie 3 pokojowe o powierzchni 75 m2) z odtwarzaniem przez sieć filmu z odtwarzacza multimedialnego o bitrate wynoszącym 45 Mbps. Co jest trudne do osiągnięcia z wykorzystaniem sieci bezprzewodowej.

Według nas zestaw taki jest dobrą alternatywa dla sieci bezprzewodowej. To bardzo dobre rozwiązanie dla użytkowników telewizorów, , czy innych urządzeń, które wymagają standardowego podłączenia do sieci. Dzięki niemu nie będziemy musieli ciągnąć kabli przez środek pokoju a skorzystamy z gotowej infrastruktury elektrycznej. Co istotne możemy takich adapterów mieć kilka.