Internet z kosmosu - nowy pomysł twórcy PayPala

SpaceX, firma założona przez Elona Muska, twórcę Paypal, ma w planach stworzenie satelitarnego internetu w celu dostarczenia sieci we wszystkie zakątki świata. Dokona tego za pomocą specjalnych mikro-satelitów.

Jak zdradził to Musk na Twitterze, SpaceX jest we wczesnym stadium tworzenia tego typu urządzeń, które mają pracować kolektywnie, jednak zaznaczył, że najwcześniej dopiero za 2-3 miesiące zdradzi szczegóły projektu. Napomknął jednak, że satelity będą na pewno tanie i zapewnią darmowy dostęp do internetu dla wszystkich. Projekt będzie realizowany wraz z firmą O3b Networks, która zajmuje się produkcją satelitów. Jak podał to Wall Street Journal, w projekcie ma wziąć udział 700 takich urządzeń, jednak SpaceX na oficjalnym koncie Twitterowym skomentowało, że gazeta pomyliła się "w kilku istotnych sprawach". Nie podano jednak konkretnie, jakich.

Internet z kosmosu - nowy pomysł twórcy PayPala

Deklaracja Elona Muska pozwoliła dołączyć SpaceX do innych firm, które chcą dostarczać internet z orbity. Jakiś czas temu Google ogłosiło podobne plany, a także przeprowadziło w Nevadzie test balonów osiągających wysokie pułapy, natomiast Facebook inwestuje w drony firmy Titan Aerospace, które mogą wznosić się do dwudziestu kilometrów ponad ziemię. Jak na razie wszystkie trzy firmy tylko planują i testują, a na pierwsze efekty tych prób przyjdzie jeszcze poczekać. Jak podaje majowy raport International Telecommunication Union, do końca 2014 roku dostęp do sieci ma mieć prawie 3 miliardy osób, czyli niemal połowa ludzkości. Ta druga połowa to w większości kraje biedniejsze i rozwijające się.