Internet z kosmosu - nowy pomysł twórcy PayPala

SpaceX, firma założona przez Elona Muska, twórcę Paypal, ma w planach stworzenie satelitarnego internetu w celu dostarczenia sieci we wszystkie zakątki świata. Dokona tego za pomocą specjalnych mikro-satelitów.

Jak zdradził to Musk na Twitterze, SpaceX jest we wczesnym stadium tworzenia tego typu urządzeń, które mają pracować kolektywnie, jednak zaznaczył, że najwcześniej dopiero za 2-3 miesiące zdradzi szczegóły projektu. Napomknął jednak, że satelity będą na pewno tanie i zapewnią darmowy dostęp do internetu dla wszystkich. Projekt będzie realizowany wraz z firmą O3b Networks, która zajmuje się produkcją satelitów. Jak podał to Wall Street Journal, w projekcie ma wziąć udział 700 takich urządzeń, jednak SpaceX na oficjalnym koncie Twitterowym skomentowało, że gazeta pomyliła się "w kilku istotnych sprawach". Nie podano jednak konkretnie, jakich.

Deklaracja Elona Muska pozwoliła dołączyć SpaceX do innych firm, które chcą dostarczać internet z orbity. Jakiś czas temu Google ogłosiło podobne plany, a także przeprowadziło w Nevadzie test balonów osiągających wysokie pułapy, natomiast Facebook inwestuje w drony firmy Titan Aerospace, które mogą wznosić się do dwudziestu kilometrów ponad ziemię. Jak na razie wszystkie trzy firmy tylko planują i testują, a na pierwsze efekty tych prób przyjdzie jeszcze poczekać. Jak podaje majowy raport International Telecommunication Union, do końca 2014 roku dostęp do sieci ma mieć prawie 3 miliardy osób, czyli niemal połowa ludzkości. Ta druga połowa to w większości kraje biedniejsze i rozwijające się.