Internet z samolotu

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa czynią starania, aby zapewnić swoim klientom dostęp do Internetu z samolotów, po tym gdy Boeing ogłosił w sierpniu, że z dniem 31 grudnia 2006 r. przestaje świadczyć taką usługę (Connexion Internet).

Lufthansa prowadzi obecnie rozmowy z kilkoma operatorami (w tym z firmą zapewniającym dostęp do Internetu za pośrednictwem satelity), które mogłyby zrealizować takie przedsięwzięcie. Jest to dla Lufthansy ważne biorąc pod uwagę fakt, że na 80 eksploatowanych przez nią samolotów długiego zasięgu, 66 zawiera sprzęt zapewniający pasażerom dostęp do Internetu.

Sprawa jest pilna, ponieważ wybór nowego dostawcy Internetu będzie się wiązać z wymianą części sprzętu znajdującego się na pokładach samolotów na inny, co zajmie trochę czasu, którego nie ma za dużo. Luthansa podaje, że jej klienci korzystali do tej pory z dostępu do Internetu 30 tys. razy na miesiąc. Statystyki podają, że w czasie każdego lotu przeciętnie 40 pasażerów korzystało z takiej usługi.

Firma zamierza też wdrożyć aplikację, która pozwoli badać pasażerów w czasie lotu (o ile zaistnieje taka konieczność w nagłych przypadkach) i prowadzić za pośrednictwem Internetu konsultacje medyczne z lekarzami znajdującymi się w szpitalu.


Zobacz również