Internet za darmo?

W ostatnim tygodniu aż dwie internetowe firmy: AltaVista i NTL Group oświadczyły, że zamierzają podłączać do Internetu mieszkańców Wysp Brytyjskich po niskich opłatach abonamentowych.

AltaVista, jeden z największych internetowych portali świata, obiecuje, że za 3 miesiące zaoferuje nową opcję podłączania do Internetu obywatelom Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Statystyczny Brytyjczyk wydaje na korzystanie z Internetu średnio 126 GBP rocznie (ok. 200 USD). AltaVista zamierza samodzielnie sfinansować dostęp do Internetu dzięki wpływom z reklam i handlu elektronicznego. Internauci, po uiszczeniu opłaty instalacyjnej (w granicach 30-50 GBP) i zakupie rocznego abonamentu (pomiędzy 10 i 20 GBP), będą łączyć się z siecią przez bezpłatny numer telefoniczny 0800. AltaVista nie wyklucza, że zaoferuje bardzo tani dostęp do Internetu również w innych krajach europejskich. Andy Mitchell, dyrektor AltaVista UK, powiedział, iż: "Wielka Brytania ma być naszym przyczółkiem w Europie".

Drugą, amerykańską firmą sieciową, wychodzącą na rynek brytyjski z ofertą "bezpłatnego" dostępu do Internetu, jest NTL Group, która ogłosiła, że umożliwi bezpłatne serfowanie już 17 kwietnia br. Co więcej, firma zaoferuje też tańsze połączenia telefoniczne dla użytkowników, którzy podpiszą umowę na dostawę telefonii kablowej. Początkowa oferta to dostęp do Internetu przez komputery PC i Mac, dostęp za pośrednictwem telewizji ma być zrealizowany niedługo później.

Oba komunikaty zbiegają się w czasie z gorącą dyskusją, toczącą się w brytyjskich kręgach rządowych i gospodarczych na temat konieczności obniżenia stawek za dostęp do Internetu. Premier Tony Blair dziś, na konferencji Knowledge 2000, wezwał przedstawicieli przemysłu telekomunikacyjnego do zapewnienia łatwego i taniego dostępu do Internetu w ciągu pięciu lat. Według różnych źródeł, w tym BBC, T. Blair miał nazwać ofertę NTL "znaczącą, nową propozycją" w udostępnianiu sieci szerokim rzeszom użytkowników. Powszechnie uważa się, że Brytyjczycy niechętnie korzystają z Internetu z powodu wysokości opłat, co hamuje wzrost internetowej gospodarki kraju.