Internet: zagrożenia, które będą na nas czyhały w 2012 r.

Jak co roku firma McAfee przedstawiła raport dotyczący głównych zagrożeń, które mogą dotknąć konsumentów w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Zawarła w nim oczywiście również przydatne porady mogące pomóc się przed nimi obronić.

Globalna sieć komputerowa oplata ziemię dając szerokie możliwości wszelkiej maści cyberprzestępcom. Firma McAfee Labs analizując tendencje widoczne w ciągu poprzednich dwunastu miesięcy pokusiła się jak co roku o przedstawienie raportu, w którym podzieliła się przewidywaniami na temat zagrożeń, które będą czyhały na konsumentów w 2012 roku.

Z analizy wynika, że przez większą część tego okresu będziemy obserwowali zwiększanie poziom ryzyka związanego z rozwojem już znanych zagrożeń.

Zobacz również:

  • 9 sposobów na ochronę tożsamości online

Oto one:

1. Zakłócanie pracy przedsiębiorstw użyteczności publicznej, takich, jak wodociągi i sieci energetyczne

Niestety systemy sterowania stosowane w przemyśle są bardzo podatne na atak. Dobrym przykładem takiego działania jest odnotowany w spółce wodociągowej z południowej Kalifornii atak hakera, który włamując się do jej sieci komputerowej zdobył m.in. kontrolę nad systemem uzdatniania wody. Czym to mogło grozić nie trzeba tłumaczyć.

2. Wpływ haktywizmu na politykę

Na czym polega haktywizm? Na atakowaniu komputerów i sieci komputerowych w celu nagłaśniania określonych opinii lub wymuszania zmian politycznych.

Z tego typu działaniami mieliśmy w obecnym roku często do czynienia. Najlepszym przykładem jest tutaj grupa "Anonymous" ("Anonimowi"), która nie tylko atakowała instytucje rządowe, ale nawet zagroziła tego typu akcjami najgroźniejszemu kartelowi narkotykowemu w Meksyku.

Działania ze strony takich grup są naprawdę bardzo groźnie. Trudno bowiem różnym służbom walczyć z setkami osób, które skutecznie dążąc do jednego celu jednocześnie rozproszone są po całym świecie.

Oczywiście w przyszłym roku z pewnością będziemy świadkami ich spektakularnych działań. Tym bardziej, że w krajach takich jak Autonomia Palestyńska, Egipt, Francja, Grecja, Rosja, Ukraina i USA przeprowadzane będą wybory parlamentarne i prezydenckie.

3. Więcej spamu

Ostatnie dwa lata to systematyczny spadek ilości spamu. Tendencja ta zmieni się jednak dzięki firmom reklamowym pozyskującym bazy adresów z legalnych, aczkolwiek niejasnych źródeł (np. upadające firmy).

Oczywiście jest to bardziej prawdopodobne np. w USA niż w Polsce, gdyż u nas firmy muszą uzyskać zgodę odbiorcy na wysyłanie reklam drogą mailową.

4. Atakowanie telefonów komórkowych

Ilość zagrożeń dla użytkowników telefonów komórkowych ciągle rośnie. Cyberprzestępcy w przyszłym roku prawdopodobnie jeszcze częściej będą atakowali ich właścicieli.

5. Włamania do samochodów, nawigacji GPS i innych urządzeń

Zdaniem McAfee ataki na tzw. systemy wbudowane, elektronikę konsumencką taką jak np. nawigacje GPS, czy samochody będą w przyszłym roku częstsze i bardziej skuteczne.

6. Cyberwojna

To według raportu realne ryzyko, które na szczęście dostrzegane jest coraz częściej przez rządy różnych państw.

Jak się bronić?

Firma McAfee przedstawiła oczywiście również kilka porad, które mogą nam pomóc w obronie przed różnymi zagrożeniami:

1. Uważaj na strony, które zachęcają do instalowania dodatkowych programów. Ściągaj oprogramowanie wyłącznie od firm i organizacji, którym ufasz. Nigdy nie klikaj na odnośnik w mailu czy w wiadomości w komunikatorze - zwłaszcza pochodzących od osób, których nie znasz. Możesz w ten sposób bezwiednie dołączyć swój komputer do sieci botnet i pozwolić tym samym, aby za jego pomocą hakerzy rozsyłali spam lub przeprowadzali ataki. Wyłączaj komputer, gdy go nie używasz - gdy jest odłączony od Internetu, przestępcy nie mają do niego dostępu.

2. Zainstaluj najnowszy pakiet bezpieczeństwa zawierający antywirus, antyspam, firewall i ochronę przeglądarki.

3. Używaj silnych haseł. Możesz stać się celem ataku zwłaszcza, jeśli pracujesz w instytucji finansowej, użyteczności publicznej, u operatora telekomunikacyjnego lub ISP, gdyż korzystając z Twojego konta napastnicy mogą próbować uzyskać dostęp do innych systemów. Dlatego nie dawaj dostępu do swoich kont ani w domu ani w pracy. Używaj przynajmniej sześcioznakowych haseł zawierających małe i wielkie litery, cyfry i znaki specjalne - i regularnie je zmieniaj. Unikaj stosowania słów pospolitych i ich prostych przekształceń: na pierwszy rzut oka "Go1dM!n3" wygląda dobrze, ale hakerzy znają sztuczki ze stosowaniem cyfr zamiast liter, więc nie są one już skuteczne. Staraj się też w różnych miejscach stosować różne hasła.

4. Zachowaj czujność czytając i odpowiadając na maile. Nie daj się złapać na atak phishingowy lub celowany. Odpowiadaj tylko na maile od osób, które znasz i nie podawaj informacji osobistych przez email. Strzeż się przesadnie atrakcyjnych ofert i nigdy nie podawaj danych osobowych tylko po to, żeby wziąć udział w promocji.

5. Chroń smartfon i tablet. Ściągaj oprogramowanie mobilne wyłącznie z oficjalnych źródeł takich, jak App Store czy Android Market. Warto zainstalować oprogramowanie chroniące urządzenie mobilne nie tylko przed wirusami, ale też zapewniające ochronę prywatności w przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia.

Bardziej zainteresowane osoby zapraszamy do zapoznania się z pełną treścią raportu (PDF).

________

Uważam, że z wymienionych zagrożeń najpoważniejszym jest haktywizm, gdyż działania grup takich jak "Anonymous" mogą przynieść nie tylko skutek lokalny, ale również globalny, który dotknie nas wszystkich.

Źródło grafiki: McAfee