Internet2: kolejny rekord prędkości

Ustanowiono kolejny rekord prędkości transmisji w Sieci. Konsorcjum Internet2, składające się z 200 uniwersytetów oraz organizacji rządowych, pracujących nad technologią sieci następnej generacji, poinformowało o transmisji danych na dystansie 11 tysięcy kilometrów ze średnią prędkością... 6,25 gigabita na sekundę.

W ustanowieniu nowego rekordu miał swoje zasługi kalifornijski Instytut Technologii (Caltech) mieszczący się w Los Angeles oraz genewski CERN. To właśnie pomiędzy tymi dwoma ośrodkami nastąpiło połączenie. Ten sam zespół przekroczył już jakiś czas temu barierę prędkości 4 gigabitów na sekundę, przy wykorzystaniu IPv6. Tym razem wykorzystano do testu IPv4, czyli obowiązujący obecnie system adresowania w Internecie.

Demonstracja możliwości tego typu połączeń wydaje się być bardziej istotna z punktu widzenia środowisk badawczych – instytutów i laboratoriów, które w efektywny sposób mogłyby wymieniać się dużą ilością danych. Wiele z takich grup już rozpoczęło budowę szybkich sieci.

CERN wraz z partnerami również pracuje już nad superszybką siecią o nazwie LHC (Large Hadron Collider). Kalifornijski Caltech także zaangażowany jest w swój projekt, zwany TeraGrid. Sieć ta łączy następujące ośrodki naukowe: National Center for Supercomputing Applications, San Diego Supercomputer Center, Argonne National Laboratory, Caltech Center for Advanced Computing Research oraz Pittsburgh Supercomputing Center.