Internet2 pod lupą RIAA

RIAA (Recording Industry Association of America) ma dziś złożyć pozwy do sądu przeciwko 405 studentom, którzy wymieniali pliki chronione prawami autorskimi w szybkiej, międzyuczelnianej sieci - Internet2.

Internet2 jest nowoczesną, szybką siecią stworzoną wspólnie przez różne szkoły i uczelnie w celach badawczych. Prędkość wymiany danych w tej sieci szybko przyciągnęła studentów, którzy za jej pośrednictwem i przy pomocy programu do wymiany plików - i2hub - zaczęli udostępniać chronione prawami autorskimi materiały. Liczby mówią same za siebie - pobranie filmu poprzez Internet2 trwa poniżej pięciu minut, a średniej wielkości pliku muzycznego - poniżej dwudziestu sekund! Internet2 jest siecią zamkniętą, jednak jak widać nie zdołało to powstrzymać to RIAA przed szperaniem i tutaj.

RIAA ma zamiar złożyć pozwy przeciw studentom osiemnastu uczelni w Stanach Zjednoczonych - w sumie ma ich być 405. Podobnie, jak poprzednio, będą one anonimowe, bazujące na danych identyfikujących komputery biorące udział w "przestępczym procederze", natomiast personalia studentów mają być ustalone później, w dalszej części procesu.

Szef RIAA - Cary Sherman - powiedział, że póki co nie zostaną złożone pozwy przeciw operatorom sieci wymiany plików i2hub, aczkolwiek organizacja jest w posiadaniu danych osób, które są odpowiedzialne za działanie serwisu. Jednocześnie odmówił podania informacji, w jaki sposób RIAA zgromadziła dane umożliwiające teraz złożenie pozwów do sądu.

Więcej informacji