Internetowa "cegiełka"

W czerwcu powinien trafić do sprzedaży pierwszy komputer z kategorii tzw. przenośnych urządzeń internetowych (MID, Mobile Internet Device). Skonstruowała go firma Sharp na zlecenie japońskiego operatora telekomunikacyjnego Willcom.

Komputer oparty jest na platformie Centrino Atom, oficjalnie zaprezentowanej przez Intela w trakcie marcowego Intel Developer Forum w Szanghaju. Model D4, bo takie ma oznaczenie, wyposażono w procesor taktowany z częstotliwością 1,33 GHz, 5-calowy wyświetlacz panoramiczny, 1 GB pamięci RAM, twardy dysk o pojemności 40 GB i 2-megapikselowy cyfrowy aparat fotograficzny. Zawiera również moduły Wi-Fi i Bluetooth. Urządzenie ma pracować pod kontrolą systemu Windows Vista Home Premium, do którego dołączony będzie pakiet biurowy Microsoft Office Personal 2007.

Spółka Willcom (czwarty pod względem wielkości operator telekomunikacyjny w Japonii) będzie sprzedawać D4 w przeliczeniu po ok. 395 dolarów, ale tylko w ramach umów wiązanych. Chętni będą musieli podpisać z firmą dwuletnią umowę i co miesiąc opłacać abonament telefoniczny. Łącznie koszt użytkowania D4 ma wynieść ok. 910 dolarów. Wymiary urządzenia wynoszą 84x192x 26 mm, a waga 470 g. Nie jest to rozmiar kieszonkowy, dlatego Willcom zaoferuje klientom dodatkowy, opcjonalny telefon komórkowy, ułatwiający przeprowadzanie rozmów, a komunikujący się z D4 przez Bluetooth.

Informacje www.willcom.com Cena ok. 395 dol. (tylko z 2-letnim abonamentem)