Internetowa czarna lista spyware'u

Firmy Google, Sun Microsystems i Lenovo we współpracy z jednostkami dydaktycznymi uczelni w Oxfordzie i Harvardzie uruchomiły stronę internetową StopBadware.org. Znajdzie się na niej "czarna lista" aplikacji zawierających spyware i inne podejrzane oprogramowanie.

John Palfrey, stojący na czele jednostki Berkman Center of Internet & Society w Harvard Law School, uważa, że "firmy, które rozpowszechniają oprogramowanie szpiegujące, zbyt długo kryły się w mrokach Internetu. My dążymy do tego, aby Internet stał się bardziej wiarygodny." Jednak programy szpiegujące to nie jedyny aspekt istnienia Sieci, jakiemu ma zamiar przeciwdziałać StopBadware.org. Na celowniku znalazły się też aplikacje typu adware, bowiem jak wynika z badań firmy analitycznej Forrester Research, co najmniej 60 % wszystkich domowych komputerów na świecie jest zainfekowane takimi programami.

Mając dostęp do umieszczanych w serwisie "czarnych list", użytkownik będzie mógł łatwo sprawdzić, czy rzeczywiście warto pobierać i instalować oprogramowanie firm, które na jednej z tych list się znalazły. Użytkownicy będą także zachęcani, aby dzielić się doświadczeniami (co pozwoli rozbudowywać bazę "podejrzanych" firm i programów). Nazwy firm, których oprogramowanie będzie stanowić największe zagrożenie, będą dodatkowo oznaczane.

Korzystanie z bazy danych strony ma być całkowicie darmowe, jednak upłyną miesiące, zanim twórcy serwisu będą mogli pochwalić się rozbudowanym katalogiem firm znanych ze swojej "szpiegowskiej" działalności.

Więcej informacji: StopBadware.org.