Internetowa diagnoza

Witryna Health Check, uruchomiona niedawno przez firmę F-Secure, pozwala na przeprowadzenie przez Internet kontroli zabezpieczeń domowych komputerów.

Health Check sprawdza system operacyjny, aktualizacje programów antywirusowych, a także najpopularniejsze aplikacje, takie jak przeglądarka WWW, odtwarzacz multimedialny czy program pocztowy. Wymaga uruchomienia w Internet Explorerze, ponieważ instaluje w komputerze kontrolkę ActiveX. To przez niektórych może być uznane za wadę, ale pozwala na sprawdzenia także komputerów niepodłączonych bezpośrednio do Internetu, lecz pracujących w sieci lokalnej.

Narzędzie sprawdza, czy w komputerze są podstawowe aplikacje ochronne (antywirus, antyszpieg i zapora sieciowa), ale przede wszystkim, czy użytkownik zainstalował ich najnowsze wersje. Jest to szczególnie istotne, ponieważ obecnie powstają dziesiątki wariantów złośliwych programów, a z drugiej strony rośnie ilość poufnych danych wymienianych przez Sieć. Dlatego tak ważne jest instalowanie łatek bezpieczeństwa i aktualizacji. Jednak jak wynika z doświadczeń firmy F-Secure, wiele osób nie aktualizuje oprogramowania lub korzysta z przestarzałych rozwiązań, które są podatne na stale zmieniające się formy zagrożeń. W efekcie wielu użytkowników pozostaje w złudnym poczuciu bezpieczeństwa.

Test Health Check jest łatwy do przeprowadzenie, a wyświetlany raport przejrzysty i zrozumiały nawet dla mniej doświadczonych użytkowników, choć na razie tylko w języku angielskim. Dodatkowo oferuje tutorial i pomoc w rozwiązaniu potencjalnych problemów, m.in. dzięki wspomaganej aktualizacji oprogramowania oraz porad na temat bezpieczeństwa.