Internetowa ekonomia

Tempo rozwoju handlu elektronicznego przewyższa wszystkie inne dziedziny gospodarki USA.

Obroty firm, które za pomocą Internetu sprzedawały swoje towary lub usługi, wyniosły w 1998 r. ponad 300 mld USD. Obecny rok ma przynieść skok tych wartości do pół biliona dolarów. Dane te pochodzą z badań rynkowych, przeprowadzonych na zlecenie firmy Cisco. Z raportu wynika między innymi, że ponad jedna trzecia z 3400 ankietowanych firm, przed nadejściem ery Internetu, po prostu nie istniała.

Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych już 2,3 mln osób pracuje w przedsiębiorstwach zaangażowanych w handel internetowy. „Tutaj nie chodzi już o kupowanie książek z Amazon.com, mamy do czynienia z prawdziwą rewolucją. Internet zmienił zasady walki o klienta. Obecnie nie ważne, czy dana firma jest duża czy mała. Istotne jest, czy działa dostatecznie szybko. Małe przedsiębiorstwa mogą teraz sprzedawać produkty w Azji, w Ameryce, praktycznie na całym świecie” – mówi Doug Karm z Cisco.

Podobne raporty, przygotowane przez amerykańskie Centrum Badań Handlu Elektronicznego, będą ukazywały się co sześć miesięcy.

Więcej informacji: www.idg.net