Internetowa intifada

Izraelsko-palestyński konflikt, jaki nasilił się w ostatnich dniach w Strefie Gazy, przenosi się do Sieci. Islamscy bojownicy, wyraźnie ustępując pod względem militarnym, rozpoczęli ataki na izraelskie portale internetowe - w piątek użytkownicy takich serwisów informacyjnych mogli na nich znaleźć antyżydowskie hasła, jak również fotografie ofiar trwających od kilku dni ataków wojsk Izraela.

Atak hakerów organizacji Hamas wymierzony był w kilkaset stron internetowych. Akcja udała się - informacje dostępne na zaatakowanych stronach podmieniono na zdjęcia Palestyńczyków zabitych w wyniku ostatnich operacji militarnych Izraela.

Hamas to organizacja uznawana m.in. przez Stany Zjednoczone i państwa Unii Europejskiej za terrorystyczną, której przedstawiciele wygrali ostatnie wybory w strefie Gazy. W wyniku braku porozumienia w kwestii przedłużenia izraelsko-palestyńskiego rozejmu bojówki Hamasu wznowiły w grudniu ub. roku ostrzał rakietowy izraelskich osiedli, na co Izrael odpowiedział siłą. W wyniku wymiany ognia zginęło już dotąd kilkaset osób, dalsze kilka tysięcy jest rannych.

Dowódcy Hamasu zadeklarowali piątek, 2 stycznia, "dniem gniewu". Wczorajszy atak na serwisy internetowe Izraela to, wedle przedstawicieli organizacji, odwet za działania podejmowane przez Izrael w Strefie Gazy.

Przypomnijmy, że Internet w dniach konfliktu stał się również narzędziem w ręku żydów - niedawno w Sieci pojawiły się filmy obrazujące ataki izraelskiego lotnictwa na cele położone w Strefie Gazy. Armia izraelska walczy również w Internecie, a sukces w starciach toczących się na łamach mediów ma zapewnić jej specjalny kanał utworzony w serwisie YouTube.