Internetowa izolacja

Internet może stać się technologią izolacji, która w efekcie zredukuje nasze społeczne zachowania w zdecydowanie większym stopniu niż to uczyniła telewizja - ostrzegają badacze z Uniwersytetu w Stanford.

Z badań przeprowadzonych przez instytut badawczy Uniwersytetu Stanford wynika, że im więcej czasu ludzie spędzają w Internecie, tym mniej czasu poświęcają realnym osobom. Liczba godzin spędzanych w sieci z jednej strony negatywnie wpływa na tradycyjne kontakty międzyludzkie, z drugiej - pozwala ograniczyć męczące i pochłaniające czas czynności dnia codziennego: podróże zatłoczonymi ulicami czy zakupy w przepełnionych sklepach. Wprawdzie internauci rzadziej spotykają się z rodziną czy przyjaciółmi, ale czasu spędzają przed telewizorem. I choć ponad dwie trzecie ankietowanych stwierdziło, że spędza w sieci nie więcej niż 5 godzin tygodniowo, to - zdaniem profesora Normana Nie - odsetek "poważnych" internautów wciąż rośnie, a Internet "zdobywa" kolejne gospodarstwa domowe.

"Internet może stać się technologią izolacji, która w efekcie zredukuje nasze społeczne zachowania w zdecydowanie większym stopniu niż to uczyniła telewizja" - ostrzega profesor Nie. "Jeśli zaś uznamy wspólne oglądanie telewizji za pozytywny przejaw życia towarzyskiego i formę utrzymywania kontaktów z rodziną i znajomymi, to Internet niebawem może z powodzeniem zastąpić telewizor" - dodaje. Pojawiła się zatem propozycja, aby komputer umieszczać we wspólnym pokoju lub w często używanej części mieszkania, co ma pomóc "w stworzeniu środowiska, w którym życie rodzinne może kwitnąć, tak jak w czasie wspólnego obiadu czy familijnego oglądania ulubionych seriali i teleturniejów". Ciekawostką jest to, że rozwiązanie takie zaproponowali... przedstawiciele internetowego sklepu Brodia.com.