Internetowa tarcza ochronna

Natrętne reklamy, wyskakujące okna i niedociągnięcia w przeglądarce - stale te same kłopoty psują ci przyjemność przeglądania Internetu. Dowiedz się, jak im zaradzić.


Natrętne reklamy, wyskakujące okna i niedociągnięcia w przeglądarce - stale te same kłopoty psują ci przyjemność przeglądania Internetu. Dowiedz się, jak im zaradzić.

Reklama na niektórych stronach internetowych zasłania treści, których szukasz. Po kliknięciu łącza, za którym kryje się plik do pobrania, nie pojawia się stosowne okno z możliwością zapisania go, a przeglądarka internetowa działa inaczej niż zazwyczaj. W wielu wypadkach irytują drobiazgi, lecz w innych twój system jest narażony na niebezpieczeństwo. Ryzyko ponoszą nawet ci użytkownicy, którzy nie klikają pochopnie każdego napotkanego łącza. Tymczasem możesz stosunkowo łatwo zminimalizować zagrożenia czyhające podczas wędrowania po Internecie, pobierania plików i korespondencji, a także korzystania z gier online. Wystarczy zastosować właściwe oprogramowanie. W poniższym materiale zebraliśmy najczęstsze niebezpieczeństwa i opisaliśmy, jak się przed nimi chronić.

Windows a aktualizacje

Zanim zabierzesz się do optymalizowania przeglądarki i ustawień połączenia internetowego, powinieneś usunąć ewentualne luki w zabezpieczeniach Windows. Wgrywaj konsekwentnie co miesiąc aktualizacje, które wydaje Microsoft. To jeden z najbardziej znaczących sposobów ochrony. Niektóre wirusy i trojany wykorzystują szpary w zabezpieczeniach Windows, aby infekować pecety niczego nieprzeczuwających użytkowników. Sytuacja może stać się bardzo poważna, gdy zagnieżdżony w systemie robak uniemożliwi pobranie łaty, usuwającej daną lukę. Były już robaki zamykające Windows w momencie nawiązania połączenia z serwerem aktualizacyjnym Microsoftu.

Najprościej aktualizuje się system za pomocą funkcji Windows Update. Po połączeniu się z witryną Microsoftu sprawdza, czy są nowe aktualizacje zabezpieczeń danej wersji Windows. Jeśli tak, prosi użytkownika o potwierdzenie, a następnie pobiera stosowne pliki i instaluje je.

Ryzykowna przeglądarka

W wersji Portable Firefox przeglądarkę można uruchomić z dowolnego nośnika bez konieczności instalowania w systemie.

W wersji Portable Firefox przeglądarkę można uruchomić z dowolnego nośnika bez konieczności instalowania w systemie.

Nawet gdy będziesz wytrwale wgrywać wszystkie aktualizacje zabezpieczeń systemu, pozostanie dość spore ryzyko - Internet Explorer. Przeglądarka wyświetla nie tylko proste strony w HTML-u. Ponadto interpretuje treści interaktywne, takie jak kod Java, JavaScript, ActiveX i Visual Basic Script (VBS).

Główne źródło problemu stanowią kontrolki ActiveX. Za ich pomocą można wczytywać do komputera i uruchamiać praktycznie dowolne pliki. Wprawdzie w systemie są mechanizmy uniemożliwiające odczytywanie, modyfikowanie i usuwanie plików przez osoby nieupoważnione, jednak wciąż pojawiają się nowe luki. Najbardziej irytujący jest brak możliwości selektywnego wyłączenia obsługi kontrolek ActiveX. Można ją zablokować globalnie, lecz wówczas trzeba zrezygnować z treści interaktywnych w Sieci, czyli utracić dostęp do wielu witryn internetowych.

Większość skryptów stosowanych w witrynach internetowych jest zoptymalizowana pod kątem Internet Explorera, dlatego korzystając z innej przeglądarki, uchronisz się przed uciążliwym przekierowaniem, blokadami i wyskakującymi oknami. Jeśli rozważasz zmianę przeglądarki, zapoznaj się z bezpłatnym Firefoksem (do pobrania pod adresem:http://www.firefox.pl , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 5,03 MB). Działa szybko, pochłania mało zasobów i ma dobrą blokadę wyskakujących okien. Za pomocą dodatku Fire Tune (do pobrania pod adresem:http://www.totalidea.com , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 0,98 MB) dostosujesz ustawienia przeglądarki do swoich potrzeb. Firefox jest ponadto dostępny pod nazwą Portable Firefox jako przenośna wersja do stosowania w kieszonkowych dyskach USB (http://portableapps.com/apps/internet/browsers/portable_firefox , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 6,33 MB).

Dobrą alternatywą dla Firefoksa jest przeglądarka Opera (dostępna pod adresem:http://www.opera.com , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 3,65 MB), która zapewnia równie wysoki poziom bezpieczeństwa.

Prawie IE7

Jeśli zainstalujesz przeglądarkę Slim Browser (do pobrania pod adresem:http://www.flashpeak.com/sbrowser/ , środowiska: Windows 98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 1,91 MB), będziesz przeglądał zawartość Internetu, nie rezygnując z wiernego odtwarzania zawartości witryn. Program wykorzystuje moduły Internet Explorera do wyświetlania stron HTML.

Slim Browser oferuje tryb Tabbed Browsing - podobnie jak Firefox, Opera i zapowiadany Internet Explorer 7 - w którym poszczególne strony są umieszczone na oddzielnych kartach w pojedynczym oknie przeglądarki.

Spamihilator uchroni cię przed falą niechcianej reklamy. Wygodny kreator pomaga w skonfigurowaniu tej nakładki.

Spamihilator uchroni cię przed falą niechcianej reklamy. Wygodny kreator pomaga w skonfigurowaniu tej nakładki.

Oprócz tego Slim Browser zapewnia jeszcze więcej funkcji, które mają pojawić się w Internet Explorerze 7, m.in. usprawnioną blokadę wyskakujących okien, automatyczne logowanie do serwisów internetowych, obsługę serwisów tłumaczących i automatyczne wypełnianie formularzy. Korzystając z automatycznego logowania do witryn, należy zachować szczególną ostrożność. Nie wpisuj tu poufnych informacji, takich jak hasła czy numery kart kredytowych. Przydaje się pasek narzędzi ułatwiający korzystanie z Google i innych wyszukiwarek. Poleceniem Tools | Web Robots | Link Extractor skopiujesz do Schowka za jednym zamachem wszystkie łącza z bieżącej strony. Możesz wybrać tylko te, które wskazują pliki określonego typu (np. MP3 lub JPEG).

Porównywalną funkcjonalność zapewniają nakładki Avant Browser (do pobrania pod adresem:http://www.avantbrowser.com , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 1,61 MB) i Crazy Browser (do pobrania pod adresem:http://www.crazybrowser.com , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 681 KB).

Bezreklamowe przeglądanie

Użytkownicy, którzy wybierają się na sieciowe wędrówki za pomocą Internet Explorera w Windows XP z zainstalowanym dodatkiem Service Pack 2, mają zapewnioną dość dobrą ochronę. Blokada wyskakujących okien i funkcja sterowania skryptami ActiveX nie dopuszczają większości bannerów na ekran. Decydując się na program WebWasher Classic (bezpłatny do użytku prywatnego, do pobrania pod adresem:http://www.webwasher.com , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 1,03 MB) możesz ponadto odfiltrowywać reklamę, od której roi się w Internecie.

Walka ze spamem

Spam, czyli niepożądana reklama rozsyłana na dużą skalę, to bez wątpienia plaga obecnych czasów. Oferuje się w niej najdziwniejsze rzeczy - od kredytów przez wątpliwe możliwości lokowania kapitału po usługi erotyczne.

Czysty jak łza - WebWasher Classic pomoże ci uporać się z niepożądaną reklamą, a także stanie w obronie twojej prywatności, odfiltrowując pliki cookies i pluskwy szpiegujące.

Czysty jak łza - WebWasher Classic pomoże ci uporać się z niepożądaną reklamą, a także stanie w obronie twojej prywatności, odfiltrowując pliki cookies i pluskwy szpiegujące.

Praktycznie każdy właściciel konta pocztowego stoi przed problemem skrzynki zapchanej niechcianą reklamą. Przeglądanie i wyrzucanie dziesiątków listów dziennie pochłania sporo czasu, a w natłoku śmieci łatwo przeoczyć ważną korespondencję. Na domiar złego każda z nadesłanych reklam może zawierać w załączniku wirusa, robaka lub trojana. Na szczęście możesz zatamować rzekę reklam napływających do twojej skrzynki. Pomoże ci w tym zwykła rozwaga i nakładka, taka jak np. Spamihilator (do pobrania pod adresem:http://spamihilator.sourceforge.net , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 1,39 MB). Program ten włącza się między klienta pocztowego a Internet i podczas pobierania nowej poczty kontroluje każdą wiadomość. Filtrowanie działa na zasadzie słów kluczowych i odbywa się w tle. Możesz utworzyć listę nadawców, których przesyłki nie mogą być odfiltrowywane niezależnie od zawartości. Podobnie możesz podać nadawców, których korespondencja ma automatycznie wędrować do kosza.

Czyste konto

Bezpłatny program Spampal (do pobrania pod adresem:http://www.spampal.org , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 787 KB) rozwijany i dystrybuowany na zasadach open source służy jako lokalny serwer proxy poczty i współpracuje z dowolnymi klientami pocztowymi. Sprawdza pocztę na DNSBL (Domain Name Service Blackhole List) - internetowej liście serwerów spamowych. Większą skuteczność uzyskasz, instalując bezpłatne wtyczki z witryny autorów. Do dyspozycji jest m.in. filtr Bayesa (oparty na prawdopodobieństwie warunkowym), kontrola adresów URL i modyfikator HTML, który wykrywa niewidoczne pluskwy w kodzie HTML. Address Book Whitelister współpracuje z książkami adresowymi Outlooka, Outlook Expressu, Mozilli i Eudory, klasyfikując kontakty jako godne zaufania. Wtyczki Good Words i Bad Words pozwalają zarządzać listami słów pomagających w klasyfikowaniu maili, a wtyczka No Speak Eng odfiltrowuje wszystkie wiadomości w języku angielskim.

Spośród pozostałych narzędzi do walki ze spamem godne polecenia są m.in. bezpłatny Cactus Spam Filter (do pobrania pod adresem:http://www.codeode.com , środowiska: Windows 2000/XP, rozmiar pliku: 626 KB) i SpamBayes dla użytkowników Outlooka 2000, XP i 2003 (do pobrania pod adresem:http://spambayes.sourceforge.net , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 3,86 MB).

Pocztowa alternatywa

Dobrym zastępcą programu Outlook i/lub Outlook Express okazuje się Thunderbird (do pobrania pod adresem:http://www.thunderbird. pl , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 6,08 MB). Jest mniej podatny na robaki, a jego zakres funkcji zadowoli nawet wymagających. Dysponuje m.in. samoadaptującym się filtrem antyspamowym. Zapamiętuje, gdy użytkownik zaznacza niezaklasyfikowane wiadomości jako niepożądaną reklamę bądź przemieszcza wiadomości błędnie wrzucone do folderu spamu z powrotem do skrzynki odbiorczej. Dzięki temu uzyskuje z czasem coraz większą skuteczność. Klient zarządza równolegle wieloma kontami POP3 i IMAP, sprawdza ortografię i grupuje hierarchicznie podobne wiadomości. Edycję specjalną Portable Thunderbird (dostępną pod adresem:http://johnhaller.com/jh/mozilla/portable_thunderbird , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 6,98 MB) można uruchamiać bezpośrednio z kieszonkowego dysku USB.

Kolejną alternatywą godną uwagi jest Pegasus Mail (do pobrania pod adresem:http://www.pmail.com , środowiska: Windows 95/98/Me/NT4/2000/XP, rozmiar pliku: 5,77 MB). Obsługuje protokoły POP3, SMTP i IMAP, oferuje liczne funkcje sortowania i filtrowania, a na dodatek potrafi zarządzać równolegle kilkoma kontami pocztowymi.