Internetowa telefonia

Transmisja rozmów telefonicznych przez sieć staje się coraz popularniejsza. Według badań IDC, w 2003 r. aż 60% internautów będzie korzystało z technologii voice-over-IP.

Z powodu wysokich kosztów połączeń międzymiastowych i międzynarodowych zwolennicy nowych technologii już od dawna próbują wykorzystać Internet do transmisji głosu. Według analiz prowadzonych przez firmę Frost & Sullivan, za 20 lat aż 75% rozmów telefonicznych będzie transmitowanych przez Internet. Inni eksperci twierdzą, że liczba ta może być jeszcze wyższa. Według statystyk IDC, w tej chwili już 12% internautów korzysta z możliwości, jakie daje technologia voice-over-IP, a w 2003 r. z transmisji głosu poprzez sieci oparte na protokole IP będzie korzystać aż 60% użytkowników Internetu.

Zwolennicy internetowej telefonii narzekają jeszcze na wyczuwalne opóźnienia w transmisji rozmów. Decydują się jednak na ten sposób komunikacji, bowiem ceny takich usług, w porównaniu z kosztami prowadzenia długich rozmów międzymiastowych lub międzynarodowych, są bardzo atrakcyjne. Miesięczny abonament płacony za dostęp do sieci, karta muzyczna oraz zestaw słuchawkowy to jedyne nakłady, jakie trzeba ponieść, aby prowadzić długie i częste rozmowy telefoniczne przez Internet.


Zobacz również