Internetowe Windows

Microsoft przedstawił na październikowej konferencji Professional Developers Conference 2008 platformę cloud computing - Azure Services Platform. Nowe rozwiązanie giganta z Redmond wycelowane jest w segment biznesowy rynku poszukujący platformy do obsługi aplikacji i usług umieszczonych w "komputerowej chmurze", czyli działających na serwerach w Internecie.


Microsoft przedstawił na październikowej konferencji Professional Developers Conference 2008 platformę cloud computing - Azure Services Platform. Nowe rozwiązanie giganta z Redmond wycelowane jest w segment biznesowy rynku poszukujący platformy do obsługi aplikacji i usług umieszczonych w "komputerowej chmurze", czyli działających na serwerach w Internecie.

Kilka ostatnich lat okazało się być okresem przełomowym w podejściu świata do komputeryzacji - coraz szybsze procesory, wirtualne środowiska pracy, w końcu zjawisko cloud computing, charakteryzujące się tym, że przetwarzanie danych odbywa się nie w lokalnych komputerach użytkowników, lecz jest wykonywane na serwerach w Internecie, a interfejsem jest przeglądarka internetowa - typowym przykładem tego rodzaju aplikacji dla indywidualnego użytkownika jest znany pakiet biurowy Dokumenty Google.

Dostawcy usług kierują swoje działania ku setkom tysięcy potencjalnych klientów na całym świecie, oferując im coraz więcej usług i aplikacji webowych - działających bez potrzeby instalowania. Deweloperzy tego typu usług szukają zatem coraz doskonalszych rozwiązań, które pozwolą im dostarczyć odpowiedniej jakości produkty, a platforma Azure (znaną wcześniej pod nazwami kodowymi STRATA oraz Project Red Dog) jest właśnie propozycją Microsoftu pozwalającą projektować i obsługiwać takie usługi.

Internetowe Windows

Logo Windows systemu Azure

Do sprawnego świadczenia usług potrzebna jest nie tylko wydajna infrastruktura sprzętowa, ale również programistyczna. Najważniejszą cechą cloud computing od strony infrastruktury jest to, że nie może być ona scentralizowana. Oczywiście wynika to z założenia, że jeśli nastąpi awaria, to działanie usług nie zostanie przerwane, gdyż część operacji przejmują po prostu inne serwery. Właśnie na tym skupia się filozofia rozproszonych systemów obliczeniowych, zlokalizowanych w różnych centrach na świecie, ale konfigurowalnych z jednego miejsca. Aby sprostać tak poważnym zadaniom, oprogramowanie musi być także w pełni skalowalne. Taki też jest Azure Microsoftu.

Platforma Azure jest kompleksowym rozwiązaniem, które pozwolić uruchamiać w chmurze obliczeniowej dowolną liczbę złożonych aplikacji. Microsoft przygotował się do tego, uruchamiając tysiące serwerów w kilku nowych centrach danych i tworząc skalowalne oprogramowanie, które ma umożliwić obsługę aplikacji.

W skład platformy Azure wchodzą system operacyjny Windows, usługi .NET i Windows Live, SQL oraz oprogramowanie z rodziny Microsoft Dynamics CRM i SharePoint Services. Dotychczas w chmurze firmy z Redmond znajdowały się jedynie usługi z rodziny Windows Live, uruchomione z myślą o obsłudze indywidualnego użytkownika. Wraz z Azure deweloperzy dostają w swoje ręce narzędzia i oprogramowanie, które pozwoli im tworzyć i uruchamiać własne projekty oraz interfejsy podobne do tych, które znamy z Windows Live. Pełna zgodność ze standardami czy protokołami typu REST, XML i SOAP zapewnią interoperacyjność tworzonych usług na dowolnym szczeblu. Co bardzo istotne, Windows Azure jest tą samą technologią, którą Microsoft przez lata tworzył dla infrastruktur nierozproszonych. Dzięki temu programiści będą mogli szybko odnaleźć się w nowych zadaniach, gdyż tak naprawdę będą pracowali z aplikacjami, z którymi już od dawna mają do czynienia - deweloperzy mogą budować zaawansowane oprogramowanie bez potrzeby nabywania i instalowania nowych narzędzi czy nawet zarządzania usługami. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Podstawa: nowe okna

Internetowe Windows

Schemat opisujący ideę platformy Azure

Windows Azure nie jest zatem nowym systemem operacyjnym Microsoftu dla komputera osobistego, lecz skalowanym środowiskiem, którego zadaniem jest obsługa i hosting uruchamianych w nim usług oraz aplikacji webowych przygotowanych z myślą o "chmurze". Deweloperzy mają możliwość zdalnego zarządzania własnymi projektami poprzez centra Microsoftu. Systemu tego nie instalujesz na jednym, centralnym komputerze - jest uruchamiany na wielu maszynach w Sieci, zlokalizowanych w centrach Microsoftu i dostępny jest z poziomu Internetu. System Azure oczywiście bazuje na serwerowych wersjach Windows, lecz nie jest produktem, który można zakupić w pudełku.

Azure jest z założenia projektem otwartym na powstające technologie. Udostępniona w październiku zeszłego roku wersja CTP (Community Technology Preview) OS-u umożliwia uruchamianie aplikacji webowych zbudowanych jedynie z wykorzystaniem języków .NET i ASP .NET. W tym roku Microsoft ma zamiar udostępnić platformę także dla programów pisanych w innych językach takich, jak Eclipse, Ruby, PHP czy Python, zapewniając tym samym wsparcie dla deweloperów niekorzystających dotychczas z rozwiązań Redmond.

Zestaw SDK Windows Azure, który pobrać można za darmo z serwerów Redmond, pozwala deweloperom, poprzez zintegrowane API i narzędzia (graficzne i tekstowe), przygotowywać i zarządzać zawartością umieszczoną w centrach danych Microsoftu. Pakiet SDK współpracuje z Windows Vista oraz Windows Server 2008, także z edycjami 64-bitowymi. Zestaw zawiera pakiet narzędzi i poleceń, które umożliwiają deweloperom wdrażanie nowych usług webowych, od momentu opracowywania projektu po proces publikacji online. Dodatek dla środowiska Visual Studio pozwala debugować projekty lokalnie, a liczne gotowe przykłady bibliotek czy kodu umożliwiają zapoznanie się z technologią i właściwe przygotowywanie aplikacji webowych pod kątem pracy w chmurze obliczeniowej.

Dzięki Windows Azure możesz dodać funkcje typu Web service do istniejących wersji oprogramowania i w ten sposób przygotować je pod kątem pracy "pod chmurką". Po drugie, możesz tworzyć, modyfikować i dystrybuować aplikacje do sieci Web, przy użyciu minimalnych środków. Podobnie ma się rzecz z usługami webowymi. Azure zapewnia także możliwość testowania i debugowania produktów, zanim je ostatecznie wdrożysz. Warto także dodać, że nowa platforma Microsoftu pozwala zminimalizować nakłady i zredukować koszty utrzymania infrastruktury.

W Windows Azure zaszyta została technologia Fabric Controller, która pozwala kontrolować wszystkie usługi jednocześnie. Deweloperzy otrzymują narzędzia monitorujące w czasie rzeczywistym stan ich projektów i pozwalają skupić się na tym co najważniejsze, czyli rozwoju nowych produktów.

Platforma została zaprojektowana w ten sposób, aby udostępnić deweloperom stabilne i skalowane środowisko cloud computing i odciążyć ich od elementów ryzyka takich, jak możliwość zawieszenia się czy niestabilna praca usług webowych.

Co zawarto w Windows Azure? Po pierwsze, zestaw funkcji umożliwiających uruchamianie aplikacji pisanych we wspomnianych językach Microsoftu. Po drugie, środowisko zawiera w sobie technologie Internet Information Services 7.0 oraz Microsoft .NET Framework 3.5 SP1. Kolejną implementacją jest wsparcie dla zaawansowanych zasad bezpieczeństwa oraz interfejs API obsługujący logi i lokalny magazyn danych.

Warto wspomnieć także o nowym nadzorcy, zastosowanym w Windows Azure, który jest o wiele bardziej wydajny niż Hyper-V, który udostępniony został dla Windows Server 2008. Nazwany po prostu hiperwizorem Windows Azure, nowy mechanizm wirtualizacyjny Redmond posiada m.in. wsparcie dla NPT (druga generacja sprzętowego wsparcia dla wirtualizacji), który dopiero trafi do Hyper-V 2.0, debiutującego wraz z Windows Server 2008 R2. Wykorzystanie nowego hiperwizora podkreśla tylko fakt, że Microsoft poważnie podchodzi do zjawiska wirtualizacji i technologię tę widzi jako jedno z rozwiązań usprawniających moc obliczeniową własnej chmury.

Wersja Community Technology Preview Azure dostępna jest pod adresem: www.microsoft.com/azure/register.mspx. Wymagana jest jedynie krótka rejestracja. Po zalogowaniu się otrzymujesz dostęp do portalu i narzędzi, które pozwolą Ci przygotowywać i wdrażać projekty w chmurze Microsoftu. Warto dodać, że firma użyła zaawansowanych mechanizmów logowania, które sprawiają, iż dane przechowywane w centrach są całkowicie bezpieczne. Są to m.in. potrójna replikacja oraz autoryzacja użytkownika. Dostęp do danych jest wygodny dzięki prostym interfejsom REST, które dostępne są zarówno zdalnie, jak i z poziomu centrów danych.

Siedem cech Windows Azure

Microsoft zdefiniował siedem najważniejszych cech Windows Azure, które sprawiają, że platforma ta jest najpoważniejszym obecnie na rynku rozwiązaniem do obsługi komputerowej chmury.

  • Pierwszą i najczęściej wymienianą zaletą jest interoperacyjność Azure, co w konsekwencji pozwala uruchamiać na nim dowolne usługi czy aplikacje webowe.
  • Kolejną cechą jest dostępność. Aplikacje webowe raz uruchomione będą funkcjonowały już zawsze, a to dzięki rozproszonej infrastrukturze centrów danych, paralelingu oraz redundancji sprzętowej serwerów.
  • Azure jest otwarty - korzysta z wielu wolnych protokołów (XML, REST) oraz jest nastawiony docelowo na współpracę z oprogramowaniem tworzonym w dowolnym języku.
  • Zastosowanie nowego nadzorcy (hypervisora) oraz jego izolacja i ochrona aplikacji w postaci sieci firewalli składają się na bezpieczeństwo infrastruktury.
  • Automatyzacja obsługi, uzyskana zostanie dzięki implementacji wielu mechanizmów interfejsów sieciowych.
  • Łatwość obsługi wynika z zastosowania znanych i rozwijanych od lat przez Microsoft technologii (Windows Server, .NET, SQL).
  • Ostatnim punktem jest usprawniona identyfikacja klientów, uzyskana m.in. poprzez wprowadzenie nowych mechanizmów autoryzacji użytkownika.

Cena: nieznana Informacje: http://www.microsoft.com/azure


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: