Internetowe dyski


Driveway

www.driveway.com

Serwis Driveway oferuje internautom bezpłatnie do 100 MB przestrzeni dyskowej. Na początku należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz, podając login, imię, nazwisko, datę urodzenia, kod pocztowy, kraj i adres e-mail. Do pobierania i wysyłania plików na internetowy dysk można używać interfejsu dostępnego z poziomu przeglądarki po zalogowaniu się w witrynie, ale warto zainstalować wtyczkę oferującą opcję przeciagania i upuszczania (dostępną dla użytkowników systemu Windows i komputerów Macintosh). Dzięki temu będzie można używać "napędu" internetowego w ten sam sposób co zwykłego folderu.

Aby w prosty sposób zachowywać zawartość witryn na dysku Driveway, do łączy wyświetlanych w przeglądarce internetowej warto dodać Clip to Driveway. Gdy surfujesz po Sieci i natrafisz na stronę, której kopię chcesz mieć swoim internetowym dysku, wystarczy kliknąć łącze, a gdy wyświetli się odpowiednie okno, podać login i hasło. Zawartość strony będzie automatycznie zapisana. Zawartość stron może być udostępniana innym internautom, a opcjonalnie zabezpieczyć dane na internetowym dysku hasłem. Użytkownikom, którym udostępniasz swoją przestrzeń dyskową, możesz nadać przywilej Read/Write (oglądania i pobierania Twoich plików, a także zapisywania na dysku swoich) albo Read Only.

Xdrive

www.xdrive.com

Freediskspace.com oferuje konta o pojemności do 300 MB

Freediskspace.com oferuje konta o pojemności do 300 MB

Xdrive umożliwia użytkownikom używanie bezpłatnie nawet do 100 MB internetowej przestrzeni dyskowej. Rejestrując się, należy podać obowiązkowo nie tylko imię, nazwisko i adres poczty elektronicznej, ale również adres rzeczywisty, płeć, rok urodzenia, miasto, kraj i wykonywany zawód. Po podaniu tych danych internauta otrzymuje "dysk" o pojemności 25 MB, dodatkowe 10 MB można uzyskać po 10 wizytach w serwisie, a kolejne megabajty przestrzeni dyskowej za namówienie przyjaciół do korzystania z Xdrive'a oraz za udostępnianie przechowywanych tam plików. W ten sposób można uzyskać maksymalnie 100 MB. Jeśli ktoś chce posługiwać się bardziej pojemnym "napędem", za dodatkowe megabajty dysku musi już zapłacić.

Podobnie jak inne serwisy, Xdrive oferuje aplikację, dzięki której dostęp do danych będzie można uzyskać po kliknięciu znajdującej się na pulpicie ikony. Z aplikacji Xdrive Desktop mogą korzystać posiadacze Windows 9x/NT/2000. Jest też narzędzie do posługiwania się internetowym dyskiem przez użytkowników urządzeń przenośnych, takich jak Palmy.

freediskspace.com

www.freediskspace.com

Freediskspace.com to kolejny serwis oferujący internautom dodatkową przestrzeń dyskową. Witryna ta umożliwia założenie nawet 300-megabajtowego konta (pod warunkiem wypełnienia szczegółowego formularza - jeśli nie poda się wielu danych o sobie, można otrzymać tylko mniejszy dysk internetowy). Dane ze swojego "napędu" można udostępniać innym. FreeDiskSpace.com obsługuje różnorodne platformy, w tym zdobywającego coraz większą popularność Linuksa. Serwis pozwala na instalację aplikacji upraszczającej korzystanie z "napędu" - programu przeciągnij i upuść. Inne narzędzie, WebClipper, umożliwia zapisywanie danych z witryn internetowych na napędzie w Sieci bez wcześniejszego ich zapisania we własnym komputerze.

Inne rozwiązania

Przechowywanie danych na internetowych serwerach staje się coraz popularniejsze. Oprócz darmowych usług przeznaczonych dla domowych użytkowników pojawiają się też witryny oferujące płatną przestrzeń dyskową przeznaczoną, np. do backupu danych. @Backup (www.@backup. com) udostępnia wiele udogodnień, np. szyfrowanie przesyłanych danych albo ich kompresję, niezbędne w komercyjnych zastosowaniach. Poza internetowymi dyskami powstają też serwisy umożliwiające przechowywanie i publikację w Sieci określonych danych. Użytkownicy darmowego Lycos VideoCenter mogą otrzymać wolną przestrzeń dyskową na nagrania wideo zapisane w różnych formatach. Firma Umax wraz z najnowszymi modelami skanerów udostępnia użytkownikom na rok 50-megabajtowe konto w serwisie ImageOnline przeznaczone do przechowywania zdjęć. Najnowsze modele skanerów wielu producentów sprzętu, takich jak wspomniany Umax czy Hewlett-Packard, oferują zresztą możliwość automatycznego skanowania do Sieci, z publikacją obrazów w Internecie bez wcześniejszego zapisu na lokalnym twardym dysku. Technologia się rozwija i może w przyszłości dyskietki staną się zupełnie niepotrzebne - wystarczy Internet. Warto wspomnieć, że pojawiły się już urządzenia fabrycznie pozbawione napędu dyskietek, takie jak futurystyczny Apple iMac.