Internetowe dyski

Coraz atrakcyjniejszą alternatywą magazynowania i przenoszenia plików na dyskietkach oraz innych nośnikach staje się przechowywanie danych w Sieci. Atutem internetowych serwisów oferujących miejsce do magazynowania danych jest możliwość korzystania z nich jak ze zwyczajnych dysków lokalnych z dowolnego miejsca na świecie.


Coraz atrakcyjniejszą alternatywą magazynowania i przenoszenia plików na dyskietkach oraz innych nośnikach staje się przechowywanie danych w Sieci. Atutem internetowych serwisów oferujących miejsce do magazynowania danych jest możliwość korzystania z nich jak ze zwyczajnych dysków lokalnych z dowolnego miejsca na świecie.

Dyskietki magnetyczne 1.44 MB to ciągle jeden z podstawowych nośników używanych przez właścicieli komputerów domowych do przenoszenia danych. Napędy, które obsługują nośniki o większej pojemności (np. Zip), używane są głównie do backupu, a nagrywarki CD-RW z powodu wciąż relatywnie wysokiej ceny nie są dostatecznie rozpowszechnione. Coraz więcej osób do transportowania danych wykorzystuje kieszenie dyskowe, ale ich stosowanie bywa kłopotliwe i niewygodne.

Dzisiaj użytkownicy potrzebują sprawnego sposobu gromadzenia i przenoszenia danych, niezbędny staje się więc nośnik dostępny w dowolnym komputerze - w domu i w pracy czy na uczelni. Coraz większą popularność zdobywa nowy sposób przechowywania danych, tzw. dyski internetowe, czyli wydzielona przestrzeń dyskowa na odległym serwerze. Warto dokładniej przyjrzeć się serwisom świadczącym tego typu usługi.

Jak to działa?

Internetowe dyski

Witryna i-drive - jednego z serwisów udostępniających przestreń dyskową w Sieci

Coraz więcej internetowych firm oferuje użytkownikom nie tylko darmowe konta poczty elektronicznej czy możliwość publikowania własnych stron WWW. Pojawiła się nowa kategoria dostawców usług internetowych - proponują oni internautom wykorzystanie obszernej przestrzeni dyskowej. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu korzystanie z takiego internetowego dysku jest proste i wygodne - zapis i odczyt odbywają się podobnie jak przy użyciu zwykłego lokalnego twardego dysku. Można zapisywać dane bezpośrednio z aplikacji, wybierając opcję Zachowaj, albo wykorzystując technikę przeciągnij i upuść, przenosić pliki do folderu, który odpowiada za internetowy "napęd".

Co więcej, niektóre firmy umożliwiają podział udostępnianej przestrzeni dyskowej na część prywatną oraz publiczną. Jest to dobry sposób na dzielenie plików ze współpracownikami albo na umieszczenie w Sieci albumu ulubionych zdjęć, żeby rodzina i znajomi mogli je oglądać. Niektóre firmy proponują dodatkowe aplikacje ułatwiające zarządzanie umieszczonymi w Sieci plikami graficznymi czy muzycznymi, tworzenie fotoalbumów albo playlist z ulubionymi utworami w postaci plików MP3. Częstą opcją jest też możliwość zapisywania na takich "napędach" zawartości witryn internetowych. Duża część firm internetowych udostępnia przestrzeń dyskową bezpłatnie -wystarczy wypełnić formularz i zarejestrować się.

Zalety i wady

Internetowe dyski

Rejestrując się w witrynie Xdrive, otrzymasz na początku 25 MB przestrzeni internetowej dysku - kolejne megabajty można zdobyć np. za namówienie znajomych do korzystania z serwisu

Kuszącą propozycją wydaje się oferowana bezpłatnie przestrzeń dyskowa rzędu 50-100 MB. Internetowe dyski są na pewno wygodnym sposobem na przenoszenie danych. Świetną alternatywę wobec innych sposobów przenoszenia informacji stanowi archiwizacja danych w Sieci, realizowana tak samo jak ich zapis na lokalnych napędach. Dodatkowe możliwości, np. duża integracja internetowego dysku z domowym komputerem, udostępniona dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu, podnoszą atrakcyjność oferty.

Internetowe dyski to wygodna metoda przechowywania i współdzielenia plików graficznych, nagrań, dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych, niewielkich domowych baz danych i prezentacji czy dokumentacji zawartych np. w plikach PDF. Wszystkie te dokumenty nierzadko przekraczają objętością pojemność pojedynczej dyskietki, natomiast nie warto ich nagrywać na CD-ROM-y albo przenosić za pośrednictwem napędów montowanych w kieszeniach dyskowych. Nie sprawdza się też wysyłanie ich za pomocą poczty elektronicznej - to dobry sposób, gdy chce się jednorazowo przenieść jakiś plik. Nie nadaje się natomiast wtedy, gdy trzeba ten plik stale udostępniać większej liczbie osób lub zapewnić samemu sobie możliwości odczytywania go w pracy, w domu, na uczelni i u kolegi. Internetowy "napęd" daje dostęp do danych z dowolnego miejsca.

Niestety, taka przestrzeń dyskowa ma też pewne ograniczenia. Pojemność internetowych dysków wystarczy do zapisania wybranych dokumentów, ulubionych plików muzycznych czy "podręcznej" galerii zdjęć, natomiast nie umożliwi całkowitej archiwizacji wszystkich dostępnych lokalnie danych. Poza tym posługiwanie się takimi dyskami wymaga szybkiego połączenia z Internetem - zapis i odczyt pojedynczych, niewielkich plików jest możliwy przez zwykłe połączenie dial-up, ale posługiwanie się większymi partiami informacji w komfortowy sposób wymaga znacznie szybszej transmisji. Trudno też mówić o zastosowaniu takich dysków przez firmy - w komercyjnych zastosowaniach niezbędne są efektywne metody utajniania, zapewniające bezpieczeństwo poufnym danym. Poza tym w wypadku awarii czy przeciążenia serwera usługodawcy nie gwarantują natychmiastowego dostępu do powierzonych im danych. Mimo to internetowe dyski stanowią w tej chwili ciekawą alternatywę dla większości przenośnych nośników danych i budzą zainteresowanie użytkowników domowych komputerów.

Co wybrać?

W Sieci dostępnych jest już wiele serwisów oferujących przestrzeń dyskową internautom. Postanowiliśmy bliżej przedstawić niektóre z nich.

i-drive

www.idrive.com

Serwis i-drive oferuje użytkownikom bezpłatnie 50 MB przestrzeni dyskowej na dane przesyłane z domowego komputera, nie ma natomiast limitu zapisu danych z Internetu (np. zawartości witryn). Przed rozpoczęciem korzystania z i-dysku należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz rejestracyjny: podać imię, nazwisko i adres poczty elektronicznej. Po pobraniu z witryny odpowiedniej wtyczki na pulpicie pojawia się folder umożliwiający posługiwanie się internetowym dyskiem za pomocą metody przeciągnij i upuść. Oczywiście, zapisywać i odczytywać dane można tylko będąc podłączonym do Sieci. W przeciwnym przypadku i-drive sugeruje automatycznie nawiązanie połączenia.

Internetowe dyski

Serwis driveway.com

Zapis danych na internetowym "napędzie" może się odbywać także z poziomu aplikacji. Wystarczy wybrać opcję Zachowaj jako, a następnie Web folders i odpowiedni folder i-drive. Użytkownik może też skorzystać z centrum zarządzania plikami graficznymi i muzycznymi oraz tworzyć umieszczane w Sieci (i udostępniać innym) fotoalbumy, a także playlisty z ulubionymi nagraniami. I-drive oferuje też narzędzie Sideload, które pozwala na automatyczne pobieranie plików muzycznych na i-dysk. Opcja ta jest dostępna poprzez szereg witryn partnerskich i-drive'u, np. Scour. Następnie internauta może tworzyć playlisty, a później odtwarzać pliki za pomocą aplikacji takich jak RealJukebox. Można też pobrać z Sieci aplikację Filo, służącą do zapisu zawartości internetowych witryn (albo tylko odsyłaczy do nich) na i-dysku.