Internetowe dyski

Coraz więcej witryn internetowych umożliwia wykorzystanie łatwych w obsłudze, bezpłatnych dysków internetowych.

Coraz więcej użytkowników uważa, że przenoszenie danych na standardowych dyskietkach jest nieefektywne. Niezbędne stały się sposoby uzyskiwania dostępu do informacji niezależnie od aktualnie używanego urządzenia. Dla tych, którzy używają komputerów w wielu miejscach - w domu, w pracy albo na uczelni - wiele witryn oferuje dyski internetowe.

Jednym z serwisów, który umożliwia użytkownikom przechowywanie danych w Internecie, jest I-drive (www.idrive.com). Internauci, chcący korzystać z tej witryny, powinni zapoznać się z regulaminem, wypełnić formularz i założyć konto. Od tego momentu mogą już przechowywać dokumenty na dysku internetowym. Na pulpicie internauty pojawia się wówczas dodatkowy folder I-drive, którego obsługa nie sprawia problemów, posługując się techniką drag-and-drop (do korzystania z tej opcji należy pobrać dodatkowy plug-in). Jeśli użytkownik w danej chwili nie korzysta z sieci, I-drive automatycznie proponuje uruchomienie połączenia internetowego. Atutem I-dysku jest możliwość wykorzystania funkcji "Zapisz jako", pojawiającej się w wielu aplikacjach. Wystarczy wybrać "Web folders", by dane zostały zapisane w sieci. Na I-drive można zapisywać też informacje pobierane z Internetu. Nie ma ograniczenia zapisu danych z WWW, a limit zapisu informacji pobieranych z komputera użytkownika wynosi 50 MB. Podobne funkcje oferuje inny serwis internetowy - Driveway (www.driveway.com). Dostępny dla użytkownika dysk Driveway ma pojemność 100 MB.

I-drive umożliwia też internautom korzystanie z innych opcji, takich jak zarządzanie plikami z grafiką i muzyką, tworzenie fotoalbumów, które można współużytkować z innymi internautami, czy układanie playlist. Ponadto narzędzie Filo, które można pobrać z witryny, umożliwia zapis linków do stron WWW bądź całej zawartości witryn na dysku internetowym. Inne narzędzie - Sideload - pozwala na bezpośrednie pobieranie plików muzycznych na I-drive, bez konieczności ich wcześniejszego zapisywania na dysku użytkownika.


Zobacz również