Internetowe multipleksy

Telewizja przyszłości miała oferować nowoczesne usługi, takie jak wideo na życzenie. Jak się okazuje, szybkość rozwoju WWW spowodowała, iż już dziś możemy poczuć przedsmak przyszłości. Obecnie w pajęczynie znajdziemy kilkanaście starych, pełnometrażowych filmów kinowych, które tylko czekają na chętnego widza.

Telewizja przyszłości miała oferować nowoczesne usługi, takie jak wideo na życzenie. Jak się okazuje, szybkość rozwoju WWW spowodowała, iż już dziś możemy poczuć przedsmak przyszłości. Obecnie w pajęczynie znajdziemy kilkanaście starych, pełnometrażowych filmów kinowych, które tylko czekają na chętnego widza.

Jak wszyscy wiemy, w Internecie można znaleźć praktycznie wszystko. Bez trudu odszukamy zwiastuny wchodzących na ekrany kin filmów, fragmenty starszych produkcji. Jako pasjonat kinematografii, postanowiłem jednak przeczesać Sieć w poszukiwaniu zupełnie innej oferty - filmów pełnometrażowych.

CHAPLIN Z INTERNETU

Z pierwszą usługą, polegającą na udostępnianiu filmów pełnometrażowych na WWW, wystąpił American Film Institute. Ta zasłużona dla kina instytucja powstała w roku 1965 z inicjatywy ówczesnego prezydenta USA Lydona Johnsona. Przez 33 lata swojej działalności AFI organizowała mnóstwo niezwykłych programów badawczych na temat szeroko pojętego kina. Wsławiła się m.in. odrestaurowaniem kopii Lawrenca z Arabii czy odnalezieniem najstarszego amerykańskiego filmu niemego - szekspirowskiego Ryszarda III. Od kilku lat instytucja ta prowadzi prężną działalność w Sieci. Na początku 1997 roku rozpoczęła prezentację pierwszych pełnometrażowych filmów w Internecie - The Rink z 1916 roku, którego reżyserem, producentem i odtwórcą głównej roli był Charlie Chaplin.

W połowie ubiegłego roku ze strony głównej AFI wydzielono specjalną część poświęconą filmom on-line- AFI Online Cinema. Jedną z pierwszych prezentacji był serial z 1949 roku - King of the Rocket Men. W każdy poniedziałek nadawano kolejne odcinki serialu. Prezentacje te zdobyły ogromną popularność w Ameryce - uznano je za krok milowy w dziedzinie internetowej rozrywki. Następnie zaczęto pokazywać również niektóre filmy z Haroldem Lloydem, Busterem Keatonem, Charlie Chaplinem i jedną z pierwszych animacji Disneya. AFI zapowiedziała już kolejne internetowe premiery, w przyszłości organizacja ta ma ambicję stać się pierwszym, sieciowym multipleksem. Radzę zatem jak najszybciej zaopatrzyć się w plug-in VDO Live-Player, dzięki któremu zobaczycie filmy na stronie WWW AFI Online.

WESTERNY NA WWW

Z podobną inicjatywą wystąpiła niedawno największa amerykańska witryna internetowa, uruchamiając stronę poświęconą w całości westernom. Różnica między tym serwisem a witryną AFI polega na tym, iż AFI emituje filmy w podobny sposób jak telewizja - o konkretnej godzinie pojawia się film. Tymczasem westerny dostępne są na stronie WWW przez 24 godziny na dobę! W momencie, kiedy piszę te słowa, w specjalnym serwisie umieszczono już 15 westernów, które można oglądać o dowolnej porze! Najbardziej interesujący jest Teksański Terror z Johnem Waynem z 1935 r. (lub 1940, jak podają inne źródła). To był zresztą doskonały rok dla tego aktora - nakręcił wówczas aż 10 westernów!!! Dzięki tej witrynie wymienicie, sprzedacie lub zakupicie westernowe pamiątki wszelkiego typu. Umieszczono tu nawet przepisy kowbojskiej kuchni. Dla miłośników westernów jest to nie lada gratka!

SIECIOWY NOSFERATU

Filmy innego gatunku rozpowszechnia poprzez swoją witrynę firma The Sync, zajmująca się prezentacjami na żywo w Sieci. Dzięki porozumieniu Lennene Communications i Jef Aiknam Film Archive, można obejrzeć tam kultowy film z roku 1919 - "Gabinet doktora Caligari" oraz nie mniej znany - "Nosferatu" z Maxem Schreckiem w roli tytułowej. Na stronie WWW znajdziecie również arcyciekawy The Sync Film Festival. Istnieje możliwość obejrzenia tam mnóstwa niekomercyjnych filmów krótkometrażowych, na które można oddać swój głos w comiesięcznym podsumowaniu!!! Niektóre z nich są naprawdę "odjechane"! Na tym jeszcze nie koniec. Jeśli sami nakręciliście krótką etiudę filmową, możecie ją przesłać na taśmie VHS lub 8 mm do firmy The Sync International Broadcasting i wziąć udział w festiwalu. Jedynym warunkiem jest niekomercyjność materiału! Wszystkie te atrakcje zapewnią Wam dwie popularne technologie: NetShow lub RealPlayer.

STARE, ALE JARE

Z jakiego powodu w Sieci prezentowane są tak stare filmy? Odpowiedź jest prosta. Rozpowszechniane są tam jedynie produkcje, do których wygasły już prawa autorskie, czyli mogą być prezentowane bezpłatne. Wystarczająco drogie jest samo długotrwałe połączenie z Internetem, a dodatkowa opłata za film uczyniłaby całe przedsięwzięcie całkowicie nieopłacalnym. Nadejdzie jednak moment, kiedy będziemy płacić za sieciową dystrybucję nowych, komercyjnych produkcji.

Niestety, istnieje jeden podstawowy mankament oglądania filmów przez Internet. Obejrzenie całego filmu przesyłanego z Sieci kosztuje bowiem nie tylko wiele nerwów, ale również masę pieniędzy. Wszyscy doskonale znamy marną przepustowość łączy telekomunikacyjnych i niewielką prędkość transmisji, jaką możemy osiągnąć, korzystając z naszych domowych modemów. Standardowy film, np. czarno-biały western z lat 40., trwa prawie godzinę. Wyobraźcie sobie, ile kosztowałoby obejrzenie takiego tytułu dostarczanego na ekran naszego domowego komputera za pomocą technologii NetShow Microsoftu czy RealPlayer. Na razie, to koszmar. Chyba że macie Internet w pracy... Jeśli nie zamierzacie jednak otrzymać od TP SA rachunku, który przyprawi Was o zawał serca, nie próbujcie zostać widzami internetowego kina. Jego czas chyba jeszcze nie nadszedł.

Te pojedyncze inicjatywy to pilotażowe programy przygotowujące szerszą publiczność do usług, o których wspomina się już od dawna. Z chwilą zwiększenia przepustowości łączy będziemy mogli oglądać dowolnie wybrane filmy, nie ruszając się z domu. Gigabajty danych z filmami, programami rozrywkowymi, koncertami, teledyskami spłyną Siecią na dyski twarde naszych komputerów. Miejmy nadzieję, że stanie się tak już wkrótce.

Strony WWW z filmami pełnometrażowymi:

American Film Institute -http://www.afionline.org

Westerny na WWW -http://www.westerns.com

Gabinet doktora Caligari oraz Nosferatu -http://www.thesync.com

Niezbędne oprogramowanie:

NetShow -http://www.microsoft.com/netshow

VDOLive - Playerhttp://www.vdo.net

RealPlayer - http://www.real.com