Internetowe oszustwa

Prowadzenie nieuczciwych aukcji internetowych, „promocyjne” wykonywanie witryn, kradzieże i wyłudzenia numerów kart kredytowych, piramidy finansowe, zawyżanie płatności za połączenia dial-up znalazły się na liście najczęściej spotykanych oszustw, opublikowanej przez Amerykańską Federalną Komisję Handlu.


Prowadzenie nieuczciwych aukcji internetowych, „promocyjne” wykonywanie witryn, kradzieże i wyłudzenia numerów kart kredytowych, piramidy finansowe, zawyżanie płatności za połączenia dial-up znalazły się na liście najczęściej spotykanych oszustw, opublikowanej przez Amerykańską Federalną Komisję Handlu.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission - FTC) opublikowała listę najgroźniejszych niespodzianek, jakie czekają na nierozważnych internautów. Organizacja ta zajmuje się w USA nie tylko stanowieniem przepisów, ale również ochroną konsumentów i zachowaniem uczciwej konkurencji. Listę opracowano na podstawie informacji zebranych przez osoby indywidualne i organizacje konsumenckie w 9 krajach (USA, Niemcy, Australia, Kanada, Finlandia, Irlandia, Nowa Zelandia, Norwegia, Wielka Brytania). Analizując napływające dane spośród 285 tys. zgłoszonych przestępstw i wykroczeń, wytypowano grupę 10 najczęściej pojawiających się przypadków oszustw internetowych.

Niemal na całym świecie internetowi naciągacze działają w podobny sposób, a wachlarz ich oszustw obejmuje, m.in. prowadzenie nieuczciwych aukcji internetowych, „promocyjne” wykonywanie witryn, kradzieże i wyłudzenia numerów kart kredytowych, piramidy finansowe, zawyżanie płatności za połączenia dial-up (Pay-Per-Call) itp. Jodie Bernstein, dyrektor biura ochrony konsumentów w FTC, stwierdziła: "Internet stwarza nowe pole do popisu dla oszustów. Większość tych oszustw była znana z realnego życia, jednak naiwnych nadal nie brakuje. Tym bardziej że rzeczywiście trudno jest rozpoznać ofertę naciąganą od prawdziwej okazji”.

Parada oszustów

Najczęściej spotykanym oszustwem jest nie wywiązywanie się ze zobowiązań na aukcjach internetowych. Pieniądze są pobierane, ale wylicytowany towar nigdy nie dociera do odbiorcy. W USA, gdzie aukcje online cieszą się szczególnym zainteresowaniem, rozpoczęto zakrojone na szeroką skalę aresztowania osób, które dopuściły się tego typu defraudacji. Ku przestrodze oszustom mogą służyć takie przypadki, jak ubiegłotygodniowe aresztowanie przez FBI George'a Cruza z Kalifornii, który wyłudził od uczestników aukcji online ok. 76 tys. USD.

Kolejnym, bardzo ciekawym działaniem noszącym znamiona przestępstwa są "czeki nie wiadomo skąd". Ich realizacja często oznacza wyrażenie zgody na przyłączenie się do wieloletnich programów lojalnościowych - co miesiąc z konta osoby, która dała się w ten sposób oszukać, pobierane są "dobrowolne" opłaty abonamentowe. Według raportu FTC, często postępują tak nieuczciwi dostawcy usług internetowych (ISP).

Popularnym oszustwem są też „promocyjne” oferty wykonania stron WWW. Zleceniodawca płaci za usługę niewiele, ale nigdy nie ogląda efektów pracy zleceniobiorcy. Potencjalny wykonawca znika bowiem równie szybko jak się pojawił. Najczęściej ofiarą tego typu wyłudzeń padają organizacje niedochodowe, które liczą się z każdym groszem i próbują korzystać z nadarzającej się „wspaniałej” okazji. Czwartym typem internetowych oszustw jest wyłudzanie bądź kradzież numerów kart kredytowych. Ofiarą tego typu przestępstw padają najczęściej osoby odwiedzające strony z materiałami dla dorosłych.

Popularnym oszustwem, znanym także z realnego życia, są wielopoziomowe piramidki finansowe. Po wpłaceniu wpisowego w takim przedsięwzięciu należy zwerbować kolejnych chętnych - oni z kolei powinni znaleźć następnych itd. Osoba, która zaprosiła kolejne osoby do udziału w całym przedsięwzięciu, będzie otrzymywała część ich składek. Mimo ciągłego nagłaśniania w mediach szkodliwości tego typu finansowych „łańcuszków”, nadal nie brakuje chętnych na „szybkie wzbogacenie” takimi sposobami. Także w Polsce ogromne rzesze młodych ludzi dają się nabierać oszustom - wystarczy, iż opublikują oni zdjęcie czeku, który niby otrzymali od poprzednich uczestników łańcuszka, aby znaleźć kolejnych naiwnych.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission - FTC) opublikowała listę 10 najczęściej spotykanych przestępstw i wykroczeń internetowych. Pośród działań noszących znamiona oszustw i wyłudzeń znalazły się:

1. Oszukańcze aukcje internetowe##

2. Oszustwa dostawców usług internetowych#

3. "Promocyjne" wykonywanie witryn##

4. Kradzieże numerów kart kredytowych#

5. "Wielopoziomowy marketing" (piramidki finansowe)

6. Oferty wysokopłatnej pracy w domu#

7. Oferty "jak szybko stać się bogatym"#

8. Superoferty wakacyjne###

9. Płatne połączenia dial-up (Pay-Per-Call)#

10. Fałszywa opieka zdrowotna i ubezpieczenia

Więcej informacji: www.ftc.gov/opa/2000/10/topten.htm

Innymi podobnymi sposobami oszustw są oferty szybkiego zarabiania pieniędzy. Po wpłaceniu odpowiedniej sumy, chętny na taki cudowny przepis otrzymuje mało przydatne informacje albo w ogóle nic. Zagrożeni utratą pieniędzy są także miłośnicy wakacyjnych wojaży. Nabierają się na piękne zdjęcia egzotycznych krajów, wpłacają pieniądze, a potem okazuje się, że hotelu, w którym mieli spędzić wspaniałe wakacje, w ogóle nie ma. Firmy organizującej wyjazd zresztą również. Udowodnienie tego typu przestępstw jest o tyle trudne, że w wypadku zamówień realizowanych przez Internet niejednokrotnie nie pozostają po nich żadne ślady, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnej spisanej na papierze umowy.