Internetowe sklepy komputerowe

Sklepów w Internecie są pewnie setki. Pod lupę wzięliśmy dziesięć z nich – postanowiliśmy sprawdzić, w którym najwygodniej dokonuje się zakupów, kto najszybciej dostarczy towar, kto „stoi frontem do klienta”, a kto odwraca się do niego tyłem. Zarejestrowaliśmy się w każdym z wybranych sklepów, dokonaliśmy drobnych zakupów, kontaktowaliśmy się również anonimowo ze sprzedawcami. Oto wynik naszego rekonesansu.


Sklepów w Internecie są pewnie setki. Pod lupę wzięliśmy dziesięć z nich – postanowiliśmy sprawdzić, w którym najwygodniej dokonuje się zakupów, kto najszybciej dostarczy towar, kto „stoi frontem do klienta”, a kto odwraca się do niego tyłem. Zarejestrowaliśmy się w każdym z wybranych sklepów, dokonaliśmy drobnych zakupów, kontaktowaliśmy się również anonimowo ze sprzedawcami. Oto wynik naszego rekonesansu.

Aby sprawdzić, w jaki sposób i jak szybko realizowane jest zamówienie, w każdym z opisywanych sklepów kupiliśmy niedrogą mysz komputerową i poprosiliśmy, żeby kurier dostarczył ją w godzinach 9-17. Oczywiście, taki zakup byłby w zwykłych okolicznościach kompletnie nieopłacalny - cena przesyłki czasem kilkakrotnie przekraczała cenę towaru, ale do testu małe i niedrogie urządzenia wydały nam się idealne. Efekty naszego małego konsumenckiego sprawdzianu okazały się całkiem zadowalające. W żadnym wypadku nie było problemów z realizacją zamówienia, a cała procedura przebiegła szybko i bezboleśnie. Trochę rozczarowało nas, że nawet sklepy mające siedziby (lub oddziały) w Warszawie nie dostarczyły towaru w ciągu jednego dnia roboczego. Zdziwiło nas również, że tylko w jednym wypadku handlowiec potwierdzający zamówienie zwrócił nam uwagę na jego bezsens i zaproponował osobisty odbiór towaru w oddziale sklepu. Duży plus dla notebooki.pl!

Sam zakup myszy to jednak za mało, żeby przekonać się o zaletach i wadach sklepu. Przeglądając oferty, przygotowaliśmy zestaw komputerowy (bez obudowy i zasilacza) i porównaliśmy ceny w poszczególnych sklepach. Zestaw składał się ze średniej klasy procesora, przeciętnej płyty głównej, w miarę wydajnej karty graficznej, sporego i szybkiego dysku oraz 2 GB pamięci RAM. Powinien wystarczyć do większości zastosowań biurowych oraz grania nawet w najnowsze gry przynajmniej w średnich ustawieniach. Staraliśmy się dobrać stosunkowo popularne podzespoły, jednak mimo to w kilku sklepach ich nie znaleźliśmy. Porównanie cen nieco nas zaskoczyło. Cały zestaw w najdroższym sklepie (Komputronik.pl) kosztował 2630 złotych, a złożony z podzespołów wybranych w sklepach, gdzie są najtańsze - jedynie o 350 złotych mniej, zatem różnica jest niewielka (szczegóły znajdziesz w tabeli "Kupujemy zestaw komputerowy").

Kolejną sprawą, na którą zwracaliśmy uwagę, był sposób kontaktu z klientem. Do wszystkich opisywanych sklepów (oprócz uno.pl) można zatelefonować lub wysłać e-mail, jednak tylko niektóre udostępniają na swoich stronach numery Gadu-Gadu handlowców. To nas dziwi, bo w wypadku prostych pytań to najwygodniejsza forma kontaktu. Kolejne wyróżnienie należy się tu sklepowi notebooki.pl, jedynemu z prezentowanych, który zezwala również na kontakt za pomocą Skype'a. Wspomniany już uno.pl znów nieprzyjemnie nas zaskoczył. Nie dość, że trudno na jego stronie znaleźć jakiekolwiek namiary, możliwy jest tylko kontakt przez telefon (numer znajdziesz dopiero w dziale "Pytania i odpowiedzi" po wybraniu jednego z pytań - "Jaki jest adres firmy").

Jeśli chodzi o asortyment, zdecydowanie wyróżniają się duże sklepy (Komputronik.pl i proline.pl), pozytywnie oceniamy również mojepc.pl. Zdecydowanie najgorzej wypada notebooki.pl, przynajmniej pod względem podzespołów komputerowych - widać, że sklep specjalizuje się w maszynach przenośnych i do tej oferty nie można mieć żadnych zarzutów. Podobnie jest z akcesoriami - bardzo duży wybór peryferiów do notebooków, a prawie żaden do pecetów.

Ważną sprawa jest również łatwość znalezienia żądanego produktu. Zdecydowanie najlepiej wypada pod tym względem Komputronik.pl, ale inne sklepy też nie mają się czego wstydzić. W większości jest po prostu poprawnie. Negatywnym wyjątkiem jest ateneum.pl. Tu za każdym razem trzeba przekopywać się przez drzewa bazy, nie mogąc przefiltrować wyświetlanych wyników właściwie według żadnych kryteriów. Na szczególne wyróżnienie zasługują: Komputronik.pl, proline.pl, Sirius.pl i emarket.pl, przede wszystkim za wdrożenie świetnego pomysłu, jakim jest konfigurator PC. Pozwala on nawet laikowi skompletować poprawny zestaw komputerowy. Oczywiście, minimalna wiedza wciąż jest niezbędna, jednak konfiguratory pozwalają niemal z całkowitą pewnością zamówić kompatybilny ze sobą sprzęt. Dodatkowo tak dobrany zestaw złożą technicy ze sklepu, dzięki czemu na pewno wszystko będzie na swoim miejscu.

Wybór placówek do przeglądu nie był łatwy. Pierwszym kryterium, jakim się kierowaliśmy, było skupienie się sklepu przede wszystkim na sprzęcie komputerowym, drugim - popularność, mierzona pozycją w badaniu megapanel/PBI, trzecim - pozycje w internetowych porównywarkach cen. Oczywiście, nie da się opisać wszystkich działających w Polsce sklepów internetowych - staraliśmy się, aby do zestawienia trafiły największe (jak Komputronik.pl), jak i mniejsze (mojepc.pl czy ateneum.pl), dzielnie walczące z gigantami. Na pewno nie udało nam się uwzględnić wszystkich istotnych, wierzymy jednak, że wybrane pokazują w przekroju działanie różnych typów internetowych sklepów z elektroniką.

Agito.pl

Internetowe sklepy komputerowe

Agito.pl ma nieco toporny interfejs, ale spory wybór i niezłe ceny.

Sklep, który przypomina serwisy aukcyjne. Znajdziesz tu spory wybór towarów (nie tylko komputerowych), jednak przeszukiwanie oferty nie jest najwygodniejsze. Co prawda, można zastosować określone przez siebie kryteria, do każdego produktu masz po kilka filtrów, ale wszystko działa nieco topornie. Na szczęście, szybko można przyzwyczaić się do niedogodności i skupić na zakupach.

Asortyment towarów w Agito.pl jest bardzo duży, znajdziesz tu niemal wszystkie dostępne na rynku podzespoły komputerowe. Także ceny, choć może nie najniższe, nie odstraszają. Jeżeli chcesz kupić wiele towarów w jednym miejscu, jest duża szansa, że właśnie w Agito zapłacisz w sumie niewiele - niestety, tylko za pobraniem albo przelewem na konto sklepu.

Zalety i wady:

  • duży wybór
  • niskie ceny
  • nie można płacić kartą
  • niewygodne wyszukiwanie

Testy hipermarketów elektronicznych i internetowych sklepów spożywczych

Oczywiście nie tylko w internetowych sklepach kupisz nowe i tanie podzespoły komputerowe. Po wiele z nich możesz się wybrać do któregoś z hipermarketów elektronicznych. Być może, zapłacisz nieco drożej, ale wszystko będziesz mógł obejrzeć, a czasami nawet przetestować. Hipermarkety nie mają tak bogatej oferty, jak największe e-sklepy, jednak po podstawowe towary, np. płyty CD/DVD czy kable, spokojnie możesz pójść właśnie tam. Na płycie dołączonej do tego numeru PC World Komputera znajdziesz porównania hipermarketów elektronicznych.

Elektronika i podzespoły komputerowe to jedynie ułamek tego, co można kupić w Sieci. Jednak jest jeden typ towarów, z którym zawsze wiązało się spore ryzyko - produkty spożywcze. Postanowiliśmy sprawdzić, czy nadal tak jest. Na płycie dołączonej do czasopisma umieściliśmy wykonany przez redakcję Internetstandard.pl test internetowych sklepów spożywczych. Przekonaj się, czy łatwo kupić w Sieci jajka, mięso lub owoce.