Internetowe sklepy w Polsce zostaną opodatkowane. Kto za to zapłaci?

Komputronik i inne polskie e-sklepy zostaną objęte podatkiem obrotowym.

Wg "Rzeczpospolitej" za kilka dni ministerstwo finansów przedstawi projekt ustawy zakładający objęcie sklepów internetowych, podobnie jak ich tradycyjnych odpowiedników, podatkiem obrotowym. Jakiej wielkości byłoby to obciążenie? Niestety oficjalnego stanowiska ministerstwa w tej sprawie nie znamy. Możemy jednak zaprezentować propozycję Forum Polskiego Handlu, które proponuje, aby e-sklepy objęto następującym progresywnym podatkiem:

- dla przychodów 0-12 mln zł: 0,1%

- dla przychodów 12 mln zł - 5 mld zł: 0,5%. od kwoty powyżej 12 mln zł

- dla przychodów 5-10 mld zł: 2% od kwoty powyżej 5 mld zł

- dla przychodu powyżej 10 mld zł: 4% od kwoty powyżej 10 mld zł

Bardziej przyjaźnie dla najmniejszych firm (przychód 0-12 mln zł) wygląda propozycja Polskiej Izby Handlu, która zakłada, że stawka podatku wyniesie 0 lub 0,01%. Przy ponad 12 mln zł podatek wzrósłby do 0,1%, natomiast przy obrotach 240-480 mln osiągnąłby 0,2%. Są też kolejne progi, lecz obejmują one potężne firmy, których u nas nie jest za wiele.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, podatek miałby być zróżnicowany w zależności od branży w jakiej działa firma. To konieczne, ponieważ np. w przypadku sprzedaży AGD czy RTV marża wynosi 0,5 do 3%, natomiast w przypadku ubrań może sięgać nawet kilkudziesięciu procent.

Zdania są podzielone

W udzielonym money.pl wywiadzie Michał Gembicki, prezes cdp.pl, zwraca uwagę, że wprowadzenie wspomnianego podatku może nie tylko zatrzymać dynamiczny rozwój ecommerce w Polsce, ale spowodować, że wiele sklepów (tych większych) przeniesie się za granicę. Dodatkowe obciążenie ustawi je bowiem w gorszej pozycji w stosunku do zagranicznych sklepów takich jak np. Zalando. Ponadto nie możemy wykluczyć, że sklepy odbiją sobie podatek podnosząc ceny oraz że będziemy świadkami kombinacji z rodzajem branży, w których działają.

Pomysł rządu popierają tradycyjne branżowe organizacje handlowe.

Jakie zyski?

Wedle założeń rządu podatek obrotowy od handlu ma przynieść w 2016 roku 2 mld zł.