Internetowe społeczności nie są bezpieczne

Grupa specjalistów, w ramach eksperymentu stworzyła program, który na przykładzie serwisu Facebook dobitnie demonstruje potencjalne niebezpieczeństwa czyhające na użytkowników internetowych społeczności.

Eksperyment dowodzi, jak łatwo jest przekonać dużą liczbę użytkowników serwisów społecznościowych do pobrania oraz uruchomienia niepozornej aplikacji, która w rzeczywistości jest w stanie przeprowadzić skuteczny atak na serwery internetowe i doprowadzić do ich przeciążenia. Takie serwisy społecznościowe, jak Facebook, czy Bebo pozwalają zewnętrznym deweloperom tworzyć dodatkowe aplikacje dla ich platform. Z jednej strony stwarza to olbrzymie możliwości rozwoju usług, z drugiej zaś wiąże się ze zwiększeniem zagrożenia ze strony cyberprzestępców.

Grupa specjalistów napisała program o nazwie "Photo Of The Day" (zdjęcie dnia), której zadaniem jest dostarczanie codziennie użytkownikom nowych fotografii z National Geographic. Jednak w tle ta niepozorna aplikacja, po każdym kliknięciu na nią wysyła zapytania do serwera internetowego i w rezultacie, przy współudziale innych komputerów rozpoczyna atak typu "denial-of-service" mający na celu przeciążenie systemu.

Zobacz również:

  • Jak bezpiecznie korzystać z Twittera?
  • Jak utworzyć kopię zapasową swojego konta Twitter?
  • Jak zamknąć swoje konto Twitter?

Program został udostępniony w styczniu użytkownikom serwisu Facebook i co ciekawe, bez żadnej kampanii reklamowej, blisko 1000 osób pobrało go i zainstalowało w swoich komputerach.