Internetowe uzdatnianie muzycznych CD

DiscPlay to program dla internautów pasjonujących się muzyką. Uzupełnia on funkcję odtwarzania dysków CD o możliwość pobierania z WWW informacji o ulubionym wykonawcy.

DiscPlay to program dla internautów pasjonujących się muzyką. Uzupełnia on funkcję odtwarzania dysków CD o możliwość pobierania z WWW informacji o ulubionym wykonawcy.

Któż z nas nie marzy o automatycznym rozpoznawaniu przez komputer nowo zakupionej płyty? Czy nigdy nie chodziliście ?wkurzeni?, gdy mozolnie spisywaną bazę danych domowej płytoteki "trafił szlag? podczas kolejnego "padu? dysku twardego? Jak się okazuje, najlepsze rozwiązanie naszego wspólnego problemu znajdziemy, oczywiście, w Internecie. Od pewnego czasu w Sieci dostępne są specjalne serwery, których jedynym zadaniem jest udostępnianie internautom informacji o muzycznych płytach CD.

?Cóż z serwerów, gdy nie ma oprogramowania?? ? zapytacie zapewne. Otóż w bezkresnej głębi sieciowych zasobów dociekliwi internauci powinni znaleźć wiele programów, umożliwiających korzystanie z informacji zgromadzonych w bazach danych tzw. CDDB (główny serwer CDDB jest pod adresemhttp://www.cddb.com).

Internet dostarcza szeroki wybór oprogramowania współpracującego z tego typu bazami. Jednak moim skromnym zdaniem, najbardziej godny uwagi jest program o wdzięcznej nazwie DiscPlay (do pobrania ze stronyhttp://www.obvion.com/discplay). Część z Was - niezadowolona z możliwości DiscPlaya - może zdecydować się na używanie takich narzędzi, jak Clarion (www.geocities.com/SiliconValley/Heights/9860/), czy CDMax (http://www.mindspring.com/~clark_tisdale/CDmax/).

Nie tylko muzyka

DiscPlay w najnowszej wersji zajmuje zaledwie 1,6 MB, zatem pobranie go z Sieci nie powinno być kłopotliwe. Oprócz ładnie zaprojektowanego interfejsu i możliwości odtwarzania muzyki z dysków CD, program oferuje wiele dodatkowych funkcji. Korzystanie z baz danych CDDB za jego pomocą jest niezwykle łatwe. Po włożeniu nowej płyty CD do odtwarzacza CD-ROM, zostaje ona automatycznie rozpoznana przez program. DiscPlay proponuje użytkownikowi dwie możliwości przygotowania listy utworów: automatyczne ściągnięcie jej z bazy on-line lub ręczne wpisanie danych. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z Internetu, informacje te zostaną automatycznie pobrane z Sieci (oczywiście, o ile w ogóle dane są dostępne w bazie CDDB) i od tej pory używane przez program do obsługi płyty. Gdyby jednak baza CDDB nie dysponowała danymi dotyczącymi dowolnego dysku, zawsze jest możliwość jej ręcznego uzupełnienia i aktualizowania (np. dla następnych użytkowników). Na tym jednak nie kończą się możliwości tego programu - powiedziałbym wręcz, że didentyfikowaniu płyty, na nasz komputer zostaną przesyłane także zbiory lików (odnośników) do różnych stron WWW, związanych z konkretnym wykonawcą (np. adresy jego strony domowej, strony z tekstami utworów, listą płyt, sklepów, w których je nabędziemy itp.). Kolejną ciekawą opcją są statystyki wykonywane przez DiscPlaya. Przyznam szczerze, że gdy po raz pierwszy je zobaczyłem, przeżyłem lekki szok. W moim odczuciu - jest to rozwiązanie wręcz genialne. Dzięki szczegółowym danym statystycznym odkryjemy: których albumów i utworów słuchaliśmy najczęściej (i ile razy), kiedy ostatnio wysłuchaliśmy konkretnego utworu bądź ile ogółem czasu poświęciliśmy na przesłuchanie danej płyty.