Internetowe wydarzenia roku według internautów

Zamknięcie serwisu Napisy.org i premiera iPhone'a to najważniejsze wydarzenia w branży internetowej w mijającym roku - tak zadecydowało prawie 2000 osób, które wzięły udział w ankiecie stworzonej przez firmę NetGuru.pl, organizatora spotkań BarCamp.

Drugim najważniejszym wydarzeniem w polskim internecie wybrano "ekspansję popularności serwisu społecznościowego Nasza-Klasa.pl".

Premiera cyfrowej edycji albumu Radiohead była drugim najbardziej istotnym wydarzeniem w światowym internecie, zdecydowały osoby wypełniające ankietę.

Na podstawie wyników sondażu został napisany raport. Jak podkreślają jego pomysłodawcy, najważniejszym elementem opracowania są komentarze znanych blogerów piszących o technologii.

-Z mojego punktu widzenia, wydarzenie w polskim internecie było jedno i jest nim nasza-klasa.pl, serwis, który mimo rozmaitych problemów, upowszechnia się w lawinowym tempie i którego marka będzie już niedługo tak silna jak Onet, Wirtualna Polska czy Gadu-Gadu - uważa Marcin Jagodziński, autor bloga netto.

- Ciekawym krokiem jaki zaczynam obserwować w Polsce jest tworzenie unikalnego kontentu na potrzeby Sieci. Pierwszą jaskółką jest Tomasz Lis i serwis Cozpolska.pl ale już niebawem pojawią się następne tego typu inicjatywy. Walka o internetową telewizje ciągle się toczy. Nikt jeszcze nie zaproponował czegoś co w pełni wykorzysta potencjał obu mediów. W ubiegłym roku mogliśmy zobaczyć kolejne próby Joost i na lokalnym podwórku Tvn24.pl - pisze Tomasz Karwatka, prowadzący www.webusability.pl.

Internetowe wydarzenia roku  według internautów

Najważniejsze wydarzenie w polskim internecie A.D. 2007 zdaniem internautów. Źródło: Raport "Najważniejsze wydarzenie w Internecie w 2007 r."

Największą grupę osób, które wypełniły ankietę, stanowili studenci, kolejne były "osoby pracujące w IT" i "osoby zainteresowane technologią". Najmniejszą grupę stanowili inwestorzy i przedsiębiorcy.

-Respondenci nie dostrzegali dużych "biznesowych" wydarzeń, takich jak otwarta platforma Facebooka czy wejście na giełdę Gadu-Gadu. Dużo ważniejsze były dla nich nowe serwisy "dla każdego" - czyli nasza-klasa.pl, zumi.pl, tvn24.pl - niezależnie od ich faktycznej innowacyjności - komentuje wyniki ankiety Piotr Wrzosiński z bloga wnet.

- Główny wniosek, który nasunął mi się gdy tworzyliśmy ankietę jest taki, że nie ma punktów wspólnych między tym co dzieje się na świecie, a tym co dzieje się w Polsce. Kiedyś byliśmy drugim światem, teraz po prostu jesteśmy technologiczną drugą ligą - podsumowuje Kuba Filipowski z firmy Netguru.pl, jeden z pomysłodawców raportu.

W raporcie można też znaleźć opinie kilkunastu innych blogerów, m.in. Marty Klimowicz, Piotra Koniecznego, Artura Kurasińskiego i Sebastiana Kwietnia.

Raport można pobrać ze strony:

http://barcamp.pl/raport_2007

Patrz także:

Napisy.org zamknięte, twórcy serwisu zatrzymani!

iPhone - skazany na sukces?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: