Internetowi łowcy głów

Polowanie na nową bądź zmiana starej pracy zawsze wymaga szeregu przygotowań. Już samo przeczesywanie dżungli pełnej ofert w poszukiwaniu interesującego pracodawcy, właściwego miejsca zatrudnienia oraz odpowiednich warunków może zanudzić najbardziej wytrwałych poszukiwaczy. Wszyscy zainteresowani uzyskaniem wymarzonej pracy, polowanie na pracodawcę powinni rozpocząć w cyfrowym świecie Internetu.


Polowanie na nową bądź zmiana starej pracy zawsze wymaga szeregu przygotowań. Już samo przeczesywanie dżungli pełnej ofert w poszukiwaniu interesującego pracodawcy, właściwego miejsca zatrudnienia oraz odpowiednich warunków może zanudzić najbardziej wytrwałych poszukiwaczy. Wszyscy zainteresowani uzyskaniem wymarzonej pracy, polowanie na pracodawcę powinni rozpocząć w cyfrowym świecie Internetu.

Jak twierdzi Maciej Krzysztofik z serwisu Jobs.pl statystyki wykazują, iż ludzie poszukują ofert pracy przede wszystkim w gazetach. Dlatego też twórcy witryny zdecydowali się reklamować swoją bazę na łamach poniedziałkowego dodatku do "Gazety Wyborczej" - "Praca". Niestety na tydzień przed ukazaniem się pierwszego ogłoszenia zarząd gazety poinformował autorów witryny, iż nie może opublikować reklamy. Nieoficjalnie wiadomo, iż jest to pierwszy wypadek, w którym największa w Polsce gazeta codzienna, o niezagrożonej pozycji potraktowała Internet jako poważną konkurencję - zagrożenie dla swoich interesów. Obecnie twórcy serwisu internetowego nawiązali współpracę z Rzeczpospolitą, w ramach której oferty pracy publikowane w dodatku "Praca - Specjaliści - Zarządzanie" będą umieszczane w bazie danych on-line, a reklamy firmy pojawią się w gazecie.

Internetowi pracodawcy wabią nas na wiele sposobów np. autor "Strony Dla Ludzi Którzy Chcą Zarobić Duże Pieniądze" (http://www.free.polbox.pl/d/dolary/) reklamuje swą ofertę hasłem - Jeśli chcesz zarobić duże pieniądze małym kosztem to ta strona jest akurat dla Ciebie. Niestety chętni do błyskawicznego wypchania kieszeni zielonymi banknotami trafią nie na witrynę firmy zajmującej się doradztwem personalnym, czy pośrednictwem pracy lecz na stronę... pornograficzną.

POLOWANIE

Poszukiwanie pracy warto rozpocząć od podjęcia podstawowej decyzji - jaka posada w gruncie rzeczy nas interesuje. Ten dylemat prawdopodobnie pomoże nam rozwiązać szereg serwisów oferujących testy osobowości, które pozwolą nam uniknąć nudnego oraz nieodpowiedniego do naszego charakteru oraz zainteresowań zatrudnienia. Równie ważne jest przeanalizowanie własnych atutów (doświadczenie, znajomość języków).

Jeśli wiemy czym chcemy się zajmować, pozostaje nam przystąpić do przeglądania ofert. Oczywiście możemy posłużyć się tu zarówno prasą jak i Internetem. Dość poważnym problemem, na który od razu się natkniemy jest weryfikacja naszych wygórowanych oczekiwań z twardą rzeczywistością.

Niektóre serwisy on-line przygotowane przez firmy zajmujące się pośrednictwem w wyszukiwaniu kadr mają charakter giełdy ofert. Poszukujący zatrudnienia Internauta możne zatem zarówno obejrzeć oferty pracodawców jak i informacje przekazane przez innych, poszukujących zatrudnienia użytkowników Sieci. Co więcej na większości witryn własny anons można umieścić bez ponoszenia żadnych opłat. Najczęściej wystarczy w tym celu wypełnić specjalny kwestionariusz podając informacje o naszym wykształceniu, doświadczeniu uzyskanym w poprzednich miejscach zatrudnienia, znajomości języków obcych, preferencjach w stosunku do wymarzonego miejsca pracy, oczekiwanych zarobkach itd. Często po wypełnieniu specjalnego kwestionariusza on-line oraz przesyłaniu go do firmy - pośrednika, całością dalszych prac wyszukiwawczych zajmuje się specjalna agencja łowców głów. Działające od dawna ogólnopolskie serwisy przygotowane przez większe firmy cieszą się znacznie większą popularnością niż strony WWW headhunterów (które zresztą dysponują zazwyczaj raczej ubogimi zasobami). Według Pawła Niestója z ONET-u średnia oglądalność Wirtualnego Serwisu Pracy od marca do kwietnia br. wyniosła blisko 180 tys. wejść miesięcznie. Oczywiście zamiast posłużyć się pośrednikiem można udać się bezpośrednio na strony WWW headhunterów i przejrzeć umieszczone tam oferty.

Ciekawe z czego utrzymują się serwisy pośredniczące w poszukiwaniu pracy? Część tego typu rozwiązań umożliwia przecież umieszczenie ofert zarówno przez pracodawców jak i poszukujących zatrudnienia absolutnie bezpłatnie. Niektóre serwisy to wręcz rozwiązania bezobsługowe, działające automatycznie. "Ponieważ większość usług jakie oferujemy jest bezpłatna liczymy na nawiązanie długoterminowych relacji z firmami klientami poszukującymi pracowników. Dwoma podstawowymi źródłami naszych dochodów będzie baza danych kandydatów umożliwiająca pracodawcom odnalezienie potencjalnych pracowników oraz reklamy umieszczane na naszym serwisie" - twierdzi Maciej Krzysztofik z serwisu Jobs.pl. Niestety nie udało nam się uzyskać informacji o poziomie dochodowości polskich serwisów on-line dotyczących pracy. Tymczasem w Islandii i Danii nasz macierzysty koncern IDG uruchomił pierwsze dwa, dochodowe systemy pośrednictwa pracy oparte właśnie na Internecie.

Dość obszerny zestaw anonsów oraz ofert zatrudnienia znajdziemy także w grupach dyskusyjnych. Niestety w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych w Polsce nie pojawił się jeszcze duży wybór serwisów przeznaczonych dla specjalistów - osób zainteresowanych pracą w konkretnych branżach - inżynierów, naukowców, pilotów itd. Całkiem niezły wybór ofert zatrudnienia znajdziemy natomiast na stronach WWW wielu dużych firm komputerowych - w większości dotyczą one specjalistów z dziedziny technologii informatycznych.

NAGONKA

Przygotowując elektroniczną wersję CV należy pamiętać, iż większość programów do obsługi poczty elektronicznej nie potrafi tak dobrze formatować tekstu jak dowolny edytor. Aby nadać tekstowi właściwy format trzeba zapamiętać oryginalne CV jako plik tekstowy w formacie ASCII, a następnie w oknie programu pocztowego wprowadzić odstępy między liniami. Przy okazji warto pamiętać, iż przesyłany Internetem e-mail nie zawsze zachowa polskie znaki diakrytyczne.

Odszukanie interesującej nas oferty to dopiero początek walki o posadę. Następnie, należy przygotować naprawdę przebojowe CV, a w niektórych przypadkach także i interesujący list motywacyjny. Z pomocą przyjdą nam także profesjonalne witryny specjalizujące się w pośrednictwie w poszukiwaniu pracowników. Gromadzą one bowiem szereg porad dla ubiegających się o pracę. Znajdziemy tu tak istotnie informacje np. dokładny opis w jaki sposób napisać list motywacyjny, czy CV? Jak wiedzą chyba wszyscy łowcy etatów profesjonalnie przygotowane CV oraz rzeczowy, jasny list motywacyjny to po odnalezieniu właściwej oferty, praktycznie połowa sukcesu. Zazwyczaj o ciekawe miejsce zatrudnienia oferujące możliwość dalszego rozwoju oraz przyzwoite zarobki będziemy musieli jeszcze długo walczyć z wieloma konkurentami. W tym jednak Internet już nam pomóc nie może. Po przejrzeniu wielu tego typu zasobów warto jednak uwzględnić kilka fachowych porad.

Oba pisma warto tak przygotować by były przejrzyste oraz czytelne, niezależnie od formatowania ich przez program pocztowy odbiorcy. W nagłówku lub na początku tekstu powinniśmy podać kilka podstawowych słów kluczowych ułatwiających osobom przeglądającym setki tego typu pism odsianie ziarna (czyli nas) od plew (czyli konkurentów na konkretne stanowisko). Nasze pisma powinny już na pierwszy rzut oka odróżniać się od materiałów przygotowanych przez pozostałych zainteresowanych ofertą pracy (nie chodzi tu oczywiście o rzucający się w oczy kolor czcionki, czy rozbuchanie graficzne ale o jak najlepsze zaprezentowanie nas samych, w sposób który ułatwi potencjalnemu pracodawcy podjęcie decyzji). Formę obu dokumentów warto przystosować do typu firmy w jakiej ubiegamy się o pracę - inaczej powinno wyglądać CV gdy składamy je w agencji reklamowej, a inaczej gdy naszym wymarzonym miejscem pracy jest bank.

Grupy dyskusyjne poświęcone poszukiwaniu zatrudnienia

pl.praca.dyskusje

pl.praca.oferowana

pl.praca.szukana

Poszukiwanie pracy - polscy łowcy głów:

PORADY DLA PRACODAWCÓW

Wykorzystaj firmową stronę WWW. Witryna firmy może stanowić potężne narzędzie rekrutacyjne. Posłuż się nią by zdefiniować jakich pracowników poszukujesz oraz co masz do zaoferowania.

Reklamuj własną witrynę. Umieszczaj adres poczty elektronicznej oraz URL do firmowej strony WWW w wszystkich drukowanych reklamach. Upewnij się, że cała elektroniczna korespondencja wychodząca z przedsiębiorstwa zawsze zawiera bezpośredni link do firmowej strony WWW.

Bądź wymagający. Zacznij od przemyślanego wyboru jednej witryny-pośrednika, w której zamierzasz prezentować oferty pracy. Następnie rozszerz pole zainteresowania i zdecyduj się na taki serwis, który w największym stopniu spełnia twoje oczekiwania.

Oszczędzaj. Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem poszukaj serwisów umożliwiających bezpłatne umieszczanie ofert.

Planuj. Wiele programów do obsługi poczty elektronicznej umożliwia ustawienie automatycznego wysyłania powiadomień do kandydatów. Wykorzystaj te opcje aby poprosić ubiegających się o zatrudnienie o przesłanie listów intencyjnych oraz CV.

Take it

http://www.take-it.com.pl

Strona WWW dużej firmy headhunterskiej współpracującej m.in. z Gazetą Wyborczą. Dość obszerny katalog ofert firm poszukujących pracowników w wielu branżach: sprzedaż, marketing, finanse, księgowość, zarządzanie, human resources, informatyka, logistyka, stanowiska biurowe, stanowiska techniczne oraz inne. Brak możliwości przeszukiwania bazy ofert. Własne zgłoszenia możemy przesłać pocztą elektroniczną.

Robert Kaniewski Doradztwo Personalne

http://www.rkjobs.com.pl

Renomowana agencja zajmująca się doradztwem personalnym oraz łowieniem głów. Oferta poszukującego zatrudnienia może być przesyłana pocztą elektroniczną na adres firmy. Raczej niewielki wybór ofert zatrudnienia pracowników z branż: administracja, informatyka, finanse, marketing, logistyka, handel, praca biurowa oraz ogłoszenia różne. Brak możliwości przeszukiwania bazy ofert. Poza tym wskanowane artykuły o rynku pracy w Polsce.

Personnel Sp. z o.o.

http://www.personnel.com.pl

Bardzo uboga witryna-wizytówka firmy.

Proffesional Business Service

http://www.pbs.com.pl

Raczej niewielki wybór ofert poszukiwania pracowników (właściwie dane pobrane z serwisuhttp://www.prace.com). Możliwość wypełnienia bardzo obszernej ankiety przez potencjalnego kandydata na pracownika (głównie w branży komputerowej) w trybie on-line.

SMG/KRC Poland Human Resources

http://199.108.149.91/default.asp

http://www.intersearch.org.pl

Kolejna wizytówka firmy pośredniczącej w poszukiwaniu pracowników. Jedyną użyteczną częścią serwisu są dane kontaktowe do SMG/KRC łącznie z adresem poczty elektronicznej.

Naj International

http://www.naj.com.pl

Na internetowym serwisie kolejnego łowcy głów znajdziemy informacje o tym: jak znaleźć zatrudnienie za pomocą firmy, list od prezesa (wow!), kontakty oraz oferty pracy... które można policzyć na palcach jednej ręki.

Intersource

http://www.intersource-intl.com

Firma prowadzi szeroką działalność na rynku pracy w Polsce. Jeden z jej oddziałów Tempservice - gromadzi oferty dla młodzieży, studentów itd. którzy mogą wykonywać tymczasowo prace (recepcjonistka, asystentka, sekretarka, pomoc biurowa, operator komputera, tłumacz, hostessa) w zastępstwie nieobecnych lecz zatrudnionych na stałe pracowników. Na stronie WWW znajdziemy zarówno informacje dla firm, które zamierzają skorzystać z oferty Tempservice jak i propozycje pracy wraz z odpowiadającymi im pensjami. Zainteresowani powinni wysłać swoje CV na adres firmy. PermPlus to kolejny dział, który oferuje pomoc w doborze personelu administracyjno-biurowego do pracy na stałe (na stronie dostępny tylko adres kontaktowy). PeopleSource odpowiedzialny jest za poszukiwanie pracowników w kilku branżach. Dział dysponuje bazą danych osób poszukujących pracy uaktualnianą w trybie on-line (formularz na stronie WWW).

PORADY DLA POSZUKUJĄCYCH ZATRUDNIENIA

Zwracaj uwagę nie tylko na oferty. Najlepsze miejsca pracy są najczęściej zajmowane jeszcze przed ukazaniem się jakichkolwiek ofert w Sieci. Dlatego, obok przeglądania listu rekrutacyjnych oraz umieszczenia własnego elektronicznego zgłoszenia wykorzystaj zasoby Internetu, do nawiązania kontaktów oraz wywęszenia sprzyjających, choć ukrytych, okoliczności.

Odrabiaj prace domowe. Używaj Sieci do wyszukiwania firm-celów twych starań o zatrudnienie oraz rozpoznania trendów rynkowych. Dołączając do listu intencyjnego oraz cv obszerne opracowanie dotyczące firmy wraz z własnym podsumowaniem najkorzystniejszych tendencji rynkowych pomoże wyprzedzić konkurentów już w przedbiegach.

Wybierz właściwe słowa kluczowe. Upewnij się, że poparłeś każde słowo kluczowe z nagłówka listu treścią cv. Wypełnianie cv modnymi słowami kluczowymi, które nie mają żadnego związku z Twoim doświadczeniem błyskawicznie ostrzeże przeglądającego oferty personalnego.

Na wszelki wypadek ASCII. Przygotuj prostą, tekstową wersję CV - najlepiej bez polskich znaków diakrytycznych. Nie przesyłaj jej jednak jako załącznik - nigdy nie wiadomo z jakiego programu do obsługi poczty elektronicznej korzysta potencjalny pracodawca. Zdarza się, że pliki z załącznikami mogą dotrzeć do niego uszkodzone lub w ogóle zaginąć.

Zorganizuj się. Przygotuj spisaną historię kontaktów z potencjalnym pracodawcą, notuj co do niego wysłałeś, gdzie wysłałeś. Zapisz hasła i log-iny systemów pośrednictwa pracy z których korzystałeś. Gdy kontaktujesz się z wieloma stronami WWW łatwo możesz zagubić ślad. Przygotuj się, że czasami, aby zakończyć bombardowanie Twej skrzynki pocztowej listami, a telefonu nieustannymi rozmowami z potencjalnymi pracodawcami będziesz musiał usunąć własne cv lub wypisać się z serwisu pośredniczącego w poszukiwaniu pracy.

Job Center

http://www.jobcenter.com.pl

Witryna firmy specjalizującej się w poszukiwaniu pracowników tymczasowych, rekrutacji i selekcji kadr, outsourcingu, doradztwie personalnym, pracach kadrowych. Jedyna pożyteczna informacja to dane teleadresowe oraz formularz zgłoszenia on-line.

Instytut Promocji Kadr

http://www.ipk.com.pl

Strona WWW jednego z najstarszych polskich biur doradztwa personalnego. Obok poszukiwania kandydatów do pracy IPK zajmuje się także szkoleniami oraz doradztwem kadrowym. Obok wielu informacji o samej firmie (współpracownicy, metody rekrutacji, badania itd.) znajdziemy tu jednakże niezwykle ubogi wybór ofert.

Poszukiwanie pracy - serwisy on-line

Pokka - Serwis Praca

http://www.pokka.com.pl/SerwisPraca.htm

W miarę pełny i aktualny serwis nie tylko z ofertami pracy oraz poszukiwania zatrudnienia, ale i linkami do innych internetowych zasobów poświęconych tej tematyce. Baza danych umożliwia wprowadzenie naszej własnej, szczegółowej oferty zarówno poszukiwania pracownika jak i zatrudnienia aktualizowana on-line. Po wypełnieniu formularza (dotychczas zajmowane stanowisko, miejsce zatrudnienia, treść ogłoszenia, proponowana płaca, dane teleadresowe) zostaje on automatycznie dodany do bazy (niestety brak możliwości wyszukiwania ofert). Bardzo duża gama ofert firm poszukujących pracowników głównie z branży informatycznej, poligraficznej, elektronicznej i innych oraz ogłoszeń osób poszukujących pracy.

Poznański Ośrodek Wspierania Przedsiębiorczości

http://www.internet-info.com.pl/powp/frofert.htm

Internetowa tablica ogłoszeniowa z niewielkim wyborem ofert pracy (handel, usługi, gastronomia, prace biurowe, prace akwizycyjne, zawody techniczne, mechaniczne, branża budowlana, różne, prace proste, sezonowe).

Astroman

http://www.astroman.com.pl

Serwis ogólnopolskiego biura promocji kadr z wyższym wykształceniem prowadzony przez Centrum Badań Interdyscyplinarnych. Niewielki wybór ofert pracy z branży: finanse i bankowość, marketing i media, przemysł, handel i usługi, systemy informatyczne, architektura i budownictwo oraz różne (jak zwykle brak wyszukiwarki). Dość skomplikowany mechanizm zgłaszania się ludzi, którzy pragną skorzystać z konkretnej oferty - wymaga zapamiętania numeru referencyjnego oferty i wprowadzenia go w formularzu zgłoszenia. Dziwnym trafem oferty pracy u samych największych na świecie firm - jednak jakich tego biedny poszukiwacz pracy nie znajdzie na tej stronie WWW. Niestety po trzech dniach od wypełnienia formularza on-line tradycyjną pocztą otrzymałem olbrzymi papierowy formularz z prośbą o dalsze dane. Po co komu ten cały Internet?

Gazeta Wyborcza - Praca

http://www.gazeta.pl/index_ogloszenia.html

Baza danych wybranych ogłoszeń spośród opublikowanych w dodatku do Gazety Wyborczej - Gazeta Praca. Możliwość przeglądania wszystkich ogłoszeń w danej branży: sprzedaż, logistyka i zakupy, księgowość, zarządzanie systemami informatycznymi, obsługa klientów, marketing, project management, zarządzanie zasobami ludzkimi, produkcja, zarządzanie przedsiębiorstwem, sekretarki-asystentki, specjaliści techniczni, finansiści. Wreszcie jakże przydatna opcja wyszukiwania.

Centrum kariery

http://www.kariera.it.pl

Obszerny choć niezbyt przejrzysty serwis - poradnik dla poszukujących pracy. Znajdziemy tu szczegółowe przepisy na list motywacyjny, CV, informacje o tzw. dniach kariery organizowanych przez AIESEC. Poza tym bardzo duża baza gromadząca oferty pracy podzielona na regiony kraju, informacje o seminariach, szkoleniach i konferencjach, stypendiach, praktykach zagranicznych. Niestety znów brak możliwości wyszukiwania.

Wirtualny Serwis Pracy - Optimus

http://www.onet.pl/praca/

Chyba najbardziej rozbudowany serwis dotyczący pracy w polskim Internecie. Wśród jego zasobów znajdziemy informacje o tym jak przygotować się do poszukiwania pracy (testy psychologiczne, merytoryczne, językowe, umiejętności itd.) oraz jak przygotować się do poszukiwania pracownika (metody rekrutacji, selekcji). Poza tym nowinki z rynku pracy, porady prawne (sposoby nawiązywania stosunku pracy, zatrudnianie cudzoziemców, menedżerów, formy zatrudniania pracowników na stanowiskach innych niż menedżerskie, rozwiązywanie stosunków pracy itd.) oraz średnie wynagrodzenia. Co więcej w serwisie tym odnajdziemy także giełdę pracy dla poszukujących zatrudnienia oraz poszukujących pracowników. Bardzo wygodna możliwość wprowadzania danych przez aktualizowane na bieżąco formularze on-line oraz rozbudowany system wyszukiwania ofert.

ARW ABIT

http://www.praca.info.pl

Giełda pracy, spis biur doradztwa personalnego, lista kursów zawodowych, doszkalających, specjalistycznych, a nawet hobbistycznych. Poza tym nowości z rynku pracy, oferty zagraniczne, wzory dokumentów (cv), oraz oczywiście cennik usług. Bardzo dobrze opracowane formularze on-line zgłoszeń do bazy danych przeznaczone dla kandydatów.

Centrum Usług Informatycznych Supermedia

http://www.praca.supermedia.pl

Serwis gromadzi zgłoszenia o wakatach oraz oferty osób poszukujących zatrudnienia. Baza danych umożliwia dodawania ogłoszeń przez osoby poszukujące zatrudnienia za pomocą formularzy on-line (do wypełnienia wiele pól branża, doświadczenie, dział, znajomość języków obcych, wiek, stanowisko, wykształcenie, województwo, data i czas emisji oraz dane teleadresowe). Firmy poszukujące pracowników mogą dodawać oferty po wprowadzeniu właściwego hasła (opcja płatna). Serwis oferuje szereg możliwości przeszukiwania bazy wg zadanych pól (branża, doświadczenie, dział, znajomość języków obcych, wiek, stanowisko, wykształcenie, województwo) oraz wyszukiwanie pełnotekstowe. Poza tym znajdziemy tu informacje jak napisać CV, list motywacyjny informacje o szkoleniach, firmach poszukujących pracowników. Dla zainteresowanych ofertą firm przygotowano także cennik usług.

Internet Idea

http://www.prace.com

Baza danych gromadząca oferty zatrudnienia. Bardzo wygodne możliwości przeszukiwania zawartości bazy według województw, branży, zajmowanego stanowiska, uzyskanego wykształcenia, wieku, doświadczenia, spodziewanego typu etatu, płci oraz znajomości języków obcych. Wpisy do bazy mogą realizować wyłącznie uprawnieni użytkownicy systemu co zabezpiecza poszukujących pracę przed błędnymi danymi. Formularze zgłoszenia zainteresowani mogą wypełniać w trybie on-line

Top Jobs

http://www.topjobs.com.pl

Polska odnoga dużego europejskiego internetowego systemu pośrednictwa w wyszukiwaniu ofert zatrudnienia. Serwis przeznaczony raczej dla poszukujących zatrudnienia, prezentuje zatem oferty dużych firm i koncernów wraz z zaletami podjęcia pracy w konkretnym przedsiębiorstwie oraz oferty biur pośredniczących w doborze pracowników. Poszukujący pracy znajdą tu zasady pisania listu motywacyjnego bądź cv oraz najpopularniejsze typy tych dokumentów. Poza tym w serwisie znajdziemy informacje o kursach i szkoleniach. Bardzo duża dawka ofert oraz niezły zestaw wiarygodnych firm poszukujących pracowników. Brak możliwości przeszukiwania bazy ogłoszeń oraz dostępnych on-line formularzy zgłoszenia firm poszukujących pracowników. Z niejasnych powodów większa część strony dostępna jest tylko w wersji angielskiej.

Jobs

http://www.jobs.pl

Nieźle przygotowany polski serwis przeznaczony zarówno dla poszukujących pracy jak i dla pracodawców. Obok typowych porad jak pisać cv, negocjować wynagrodzenie, przejść z sukcesem rozmowę kwalifikacyjną, wygodna możliwość wprowadzania ofert on-line (zarówno w obrębie poszukiwania pracy jak i pracownika). Bardzo dobra, precyzyjna funkcja ułatwiając przeglądanie bazy kandydatów w podziale na branże. Niestety pełen dostęp do zasobów serwisu jest płatny.

Inne oferty pracy

Serwis Agencji Reklamowej Graffiti

http://www3.pacific-pages.com/Graffiti/

AccelSoft

http://www.accel.polbox.com/praca.htm

Comnet

http://www.comnet.com.pl/forum/oferty.htm

Serwisy specjalistyczne

Agencja Promocji Kadr "Pełnomocnik" s.c.

http://www.pelnomocnik.com.pl

Oferty pracy dla inżynierów.

Uczniowska Giełda Pracy Mrówa

http://www.wyzwania.org.pl/edukacja/mrowa/

Oferty pracy dla uczniów

Human Factor

http://www.human.com.pl

Szkolenia w pozyskiwaniu i wyborze pracowników

Poszukiwanie pracy, serwisy zagraniczne

America's Job Bank

http://www.ajb.dni.us

CareerBuilder

http://www.careerbuilder.com

CareerMosaic

http://www.careermosaic.com

CareerPath.Com

http://www.careerpath.com

Cool Works

http://www.coolworks.com

E.span

http://www.espan.com

Hot Jobs

http://www.hotjobs.com

JobBank USA

http://www.jobbankusa.com

JobCenter

http://www.jobcenter.com

JobDirect.COM

http://www.jobdirect.com

Jobfinder.com

http://www.jobfinder.com

Joblynx

http://joblynx.com

JobWeb

http://www.jobweb.org

The Monster Board

http://www.monster.com

Online Career Center

http://www.occ.com

Yahoo Classifieds

http://www.classifieds.yahoo.com

50 NAJLEPSZYCH POSAD W INTERNECIE

Z serwisu WWW firmy Take it

Handlowiec do działu części zamiennych, Whirlpool Polska Ltd.

Printing Sales Specialist (w działach IIBM Systems Sales Unit), IBM Polska

RS/6000 Sales Specialist (w działach IIBM Systems Sales Unit), IBM Polska

LAN Specialist (w działach IBM Global Services/Professional Services), IBM Polska

AS/400 SW Engineers (w działach IBM Global Services/Professional Services), IBM Polska

Chief Finance Officer, firma z kapitałem amerykańskim, produkująca kostkę brukową, pustaki i inne wyroby betonowe.

Prezes Zarządu, Gandalf Polska Sp. z o.o., wchodzi w skład Grupy Sekom - jednego z największych w Polsce integratorów produktów i usług informatycznych.

Dyrektor fabryki (Onduline Materiały Budowlane S.A. polska filia międzynarodowej grupy OFIC INTERNATIONAL S.A. z siedzibą w Paryżu, światowego producenta materiałów budowlanych (pokryć dachowych i izolacji), Mielec

Dyrektor Finansowy, spółka Salony Urody GABRIEL, Kalisz

Handlowiec, Grupa Sekom, jest jednym z największych w Polsce integratorów produktów i usług informatycznych, Wrocław

Dyrektor oddziału, wiodąca na rynku ogólnopolskim firma działająca w branży ubezpieczeniowej, cały kraj

Z serwisu Jobs.pl

Product Manager, W-wa, pensja do negocjacji

Informatyk, W-wa pensja do negocjacji

Handlowiec, W-wa, pensja do negocjacji

Dyrektor ds. organizacji i rozwoju, Wrocław, pensja do negocjacji

Księgowy, W-wa 1500-2500 PLN

Dyrektor ds. marketingu, Wrocław, pensja do negocjacji

National Manager, Gdynia, pensja do negocjacji;

Programista, Kraków, pensja do negocjacji

Analityk, Kraków, pensja do negocjacji

Legal Adviser, W-wa 6000-7000 PLN

Product Manager, Tulowice, pensja do negocjacji;

Inżynier Systemowy, Kraków, pensja do negocjacji

Z Wirtualnego Serwisu Pracy - Optimus

DTP Macintosh, Warszawa, 1500 PLN, Studio Edison

Dyrektor Personalny, Kraków, 6000 PLN, Test

Kierownik Oddziału - media, techniki komputerowe, Kraków, 6000 PLN, Bank Kadr Test Centrum Szkoleń i Doradztwa Personalnego

Dyrektor Sprzedaży, Kraków, 6000 PLN, CATRO MS

Dowolne powyżej 15 000 mieszk., Samodzielne, 5000 PLN, Jarosław Krawczyk

Programista ORACLE, W-wa, 4500 PLN, Dar Natury sp. z o.o.

Kontroler finansowy, Tychy, 4500 PLN, Cenzus

Przedstawiciel Handlowy, W-wa, 4000 PLN, Pegaz Ilustrowane Mapy Sp. z o.o.

Dyrektor Przedstawicielstwa na Polskę, Kraków, 4000 PLN, Bank Kadr Test

Dyrektor Wykonawczy, Lublin, 4000 PLN, PHU Żagiel SC

Prezes, Łódź, 4000 PLN, Amitex

Programista, W-wa, 3500 PLN, The Programmers Network

Kierownik apteki-magister farmacji, Gorzów Wlkp., 3000 PLN, Apteka

Samodzielny handlowiec, Katowice lub Warszawa, 3000 PLN, Logotec Engineering S.A.

Współpracownik redakcji wydawnictwa, dowolne miasto Polski, 3000 PLN, CDR Products

Główny księgowy, Poznań, 3000 PLN, Bank

Programista, W-wa, 3000 PLN, PentaComp

Technical Sales Engineer, Praga, 3000 PLN, CATRO MS

Współpracownik, dowolne powyżej 20000 mieszk., 3000 PLN, Jarosław Krawczyk

Masażystka, Poznań, 3000 PLN, Salon Masażu Erotycznego

Dyrektor marketingu, Gliwice, 3000 PLN, Pirxnet

Specjalista ds. Systemów Jakości, W-wa, 3000 PLN, DEKRA POLSKA Sp. z o.o.

Specjalista ds. Stacji Kontroli Pojazdów, W-wa, 3000 PLN, DEKRA POLSKA Sp. z o.o.

Asystent dyrektora przedstawicielstwa na Polskę, Toruń, 2500 PLN, Mostoszklo Polska

Software Developer, W-wa 2500 PLN, microTOOL Sp.

Kierownik działu reklamy, Słupsk, 2500 PLN, Agencja Akwizycji "Commercial Travellers" redakcja "Gieły Samochodowej"

Samodzielne, reklama, cały kraj (min. 15 tys. mieszk.), 2500 PLN, JJKMM

Kierownik działu DTP, łamacz, W-wa, 2500 PLN, MUNICIPIUM SA

Projektant/programista., W-wa, 2500 PLN, BDM-Largotim

Agent Ubezpieczeniowy, Szczecin, 2500 PLN, NN

Główny księgowy, Toruń, 2500 PLN, P.W. ADPOL SP.Z O.O.

Samodzielne, współwydawnictwo kalendarzy reklamowych, dowolne, 2500 PLN, Jarosław Krawczyk

Informatyk, energetyk, Chrzanów, 2500 PLN, Euro-inf

Wymagana własna działalność w dowolnej branży, cały kraj i zagranica, 2500 PLN, HARPO

Dyrektor ds. marketingu., Lublin, 2500 PLN, GALA Centrum Budownictwa sp. z o.o.

Konsultant, zagranica - Szwecja, Holandia, 2500 PLN, Sigma Poland Sp. z o.o.

Kierownik apteki, Jaworzno, 2300 PLN, Apteka "św. Katarzyny"

Sales Representative, W-wa, 2250 PLN, Medicomp sp. z o.o.

Kierowca dostawca, W-wa, 2200 PLN, CORMAY POLAND S.A.

Programista - bank ogólnopolski, Kraków, 2200 PLN, Bank Kadr Test - Doradztwo Personalne

Z serwisu Top Jobs

Business Development Specialist, Hewlett Packard

Osoby do Departamentu Handlowego, Alcatel

Osoby do Departamentu Techniki, Alcatel

Specjalista Systemów PC, PTK Centertel

Operator Systemów Komputerowych, PTK Centertel

Inżynier Systemów Informatycznych, PTK Centertel

Specjalista Systemów Unix, PTK Centertel

Specjalista Systemów Lan/ Novell/ NT, PTK Centertel

Specjalista Sieci Wan/ Internet, PTK Centertel

Analityk ds. Prowadzenia Projektów, Plus GSM/ Polkomtel S.A.

Programmer - Analyst, Plus GSM/ Polkomtel S.A.

Analityk Systemów Bilingowych, Plus GSM/ Polkomtel S.A.

Administrator Aplikacji, Plus GSM/ Polkomtel S.A.

Specjalista ds. Informatyki, Era GSM

Specjalista ds. Utrzymania Sieci, Era GSM

Specjalista ds. Marketingu, Era GSM

Administrator Systemów Informatycznych, Prokom Software S.A.

Management Trainee Programme, Unilever

Inżynierowie dz. Działu Rozwiązań Sieciowych, Datacom/ Medicat System

Specjaliści ds. Serwisu Sprzętu Komputerowego, Datacom/ Medicat System

Offer Engineer Switching/ Access Systems, Lucent Technologies

Offer Engineer Transmission, Lucent Technologies

Solution Engineer - Network Planning and Design, Lucent Technologies

Sales and Project Engineer ds. Sieci Dostępowych, Ascom

Administrator Systemów Informatycznych, AmerBank/ Bank Amerykański w Polsce