Internetowy Obywatel Roku z Opoki

Stowarzyszenie Internet Obywatelski wybrało Internetowego Obywatela Roku - został nim ks. Józef Kloch, współtwórca i szef wortalu religijnego Opoka.

W uzasadnieniu wyboru napisano, że tytuł przyznano w uznaniu za "twórcze wykorzystanie Internetu w propagowaniu uniwersalnych wartości etycznych i humanistycznych". Ks. Kloch jest doktorem filozofii (dysertacja "Argument 'Chińskiego Pokoju' w krytyce mocnej sztucznej inteligencji według Johna Searle'a").

Serwis Opoka (http://www.opoka.org.pl ) - oficjalne strony WWW Kościoła Katolickiego w Polsce, zarządzane przez Fundację Opoka, której prezesuje ks. Kloch - zainaugurował działalność w 1999 roku. Wortal jest przeznaczony - jak przedstawiają go twórcy - "dla szerokiego kręgu odbiorców, nie tylko dla osób wierzących ale także dla poszukujących bądź ludzi nie mających nic wspólnego z religią a chcących zapoznać się z problemami wiary i z tym, co dzieje się w Kościele". Witryna publikuje także materiały edukacyjne dotyczące etyki biznesu, zastosowań Internetu i informatyki oraz techniki.

Czytelnia "Opoki" obejmuje blisko 20,9 tys. plików tekstowych z zakresu publicystyki religijnej, kulturalnej i społecznej, teologii i filozofii oraz aktualnych wydarzeń. Teksty autorstwa Jana Pawła II oraz Kongregacji i Komisji watykańskich napływają w wersji elektronicznej bezpośrednio z Rzymu. W serwisie działa m.in. czat, w którym na pytania internautów odpowiadają na bieżąco oo. jezuici, znajduje się zbiór ponad 4,9 tys. wypowiedzi, wywiadów, komentarzy oraz informacji i audycji w wersji audio i uzupełniany na bieżąco zbiór wszystkich dzienników Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego od 3 marca 1999 r. W Galerii zdjęć obejrzeć można ponad 14 tys. fotografii. Opoka obsługuje też system poczty elektronicznej diecezji, zakonów i innych podmiotów kościelnych oraz świeckich internautów.

Opokę od czterech lat redaguje 8 osób. Całość obsługują dwa serwery - gliwicki Petrus (Piotr) oraz warszawski Paulus (Paweł). Wortal stale współpracuje m.in. z watykańskimi Centro Internet, L'Osservatore Romano, Radio Vaticana, Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski, Informacyjną Agencją Radiową, Gościem Niedzielnym, Przewodnikiem Katolickim, Radiem PLUS, oraz m.in. – redakcją PC World, tytułu wydawnictwa IDG Poland. Tym przyjemniej więc jest nam złożyć ks. Klochowi serdeczne gratulacje.