Internetowy doradca

Niedawno kolega zapytał mnie, czy Internet może przydać się do praktycznych zastosowań. Zbulwersowany tak niemądrym pytaniem, chciałem szybko podać konkretny przykład, lecz nagle zdałem sobie sprawę, że mimo ogromnych, potencjalnych możliwości - to metamedium jest używane przeważnie do... rozrywki. W poszukiwaniu błyskotliwej odpowiedzi rozejrzałem się po pokoju. Los chciał, że kolega rozbudowywał właśnie swojego peceta, a moją uwagę zwróciły leżące na stole części komputerowe. Wskazałem na nie palcem i rozpocząłem wywód na temat przydatności Internetu w odniesieniu do komputerowych komponentów.


Niedawno kolega zapytał mnie, czy Internet może przydać się do praktycznych zastosowań. Zbulwersowany tak niemądrym pytaniem, chciałem szybko podać konkretny przykład, lecz nagle zdałem sobie sprawę, że mimo ogromnych, potencjalnych możliwości - to metamedium jest używane przeważnie do... rozrywki.

W poszukiwaniu błyskotliwej odpowiedzi rozejrzałem się po pokoju. Los chciał, że kolega rozbudowywał właśnie swojego peceta, a moją uwagę zwróciły leżące na stole części komputerowe. Wskazałem na nie palcem i rozpocząłem wywód na temat przydatności Internetu w odniesieniu do komputerowych komponentów.

Internet jest systemem, gromadzącym ogromny zasób informacji, przygotowanych specjalnie dla osób zainteresowanych zakupem komponentów komputerowych. Oprócz cenników podzespołów, opisów technologii, nowości, testów porównawczych produktów, w Sieci znajdziemy najnowsze wersje sterowników do wszystkich urządzeń peryferyjnych.

Bez sofware'u ani rusz...

Na początku przypomniałem mu sytuację, jaka miała miejsce pół roku wcześniej. Mój przyjaciel stał się wówczas szczęśliwym posiadaczem nowego czytnika CD. Niestety, w drodze ze sklepu uległa uszkodzeniu dyskietka ze sterownikami, przez co instalacja pod systemem DOS stała się niemożliwa. Zanim pechowy posiadacz CD-ROM-u zwrócił się o pomoc, przez tydzień wśród znajomych szukał odpowiedniego oprogramowania. Natomiast mnie odnalezienie odpowiedniego sterownika zajęło może 10 minut.

Wystarczyły odwiedziny na stronie WWW producenta, odszukanie konkretnego modelu urządzenia, skopiowanie odpowiedniego pliku i dokonanie instalacji. Aby takie sytuacje nie przydarzały się częściej, doradziłem koledze, aby w przyszłości sam szukał sterowników w Sieci i to nie tylko w sytuacjach krytycznych (zniszczenie, zgubienie tych załączonych do podzespołu). W Internecie bowiem na oficjalnych stronach WWW producentów sprzętu często pojawiają się nowsze, bardziej wydajne, wygodniejsze wersje oprogramowania. Poinstruowałem go, że adres WWW najłatwiej znaleźć, oglądając dokładnie pudełko lub instrukcję, a w przypadku gdy i to zawiedzie, należy spróbować posłużyć się adresem w postaci:http://www.nazwa-firmy.com (lubhttp://www.nazwa-firmy.com.pl). Na końcu przypomniał mi się adres do strony Drivers HeadQuarters (http://www.drivershq.com), na której gromadzone są przeróżne sterowniki wraz z krótkimi opisami.

Kopalnia wiedzy

Wśród przytoczonych argumentach o przydatności Internetu nie powinno także zabraknąć przedstawienia tego medium jako obszernego źródła informacji w zakresie technologii komputerowych. Ponieważ mój przyjaciel przeżywał właśnie wielki dylemat związany z kupnem nowych podzespołów, poradziłem mu, aby przed wydaniem ogromnych pieniędzy na specjalistyczne pisma, obejrzał kilka stron WWW o podobnej tematyce. Zasugerowałem, aby rozpoczął od wyboru procesora i zapoznał się ze stronami producentów "serca komputera". Zaczęliśmy od strony firmy Intel (http://www.intel.com). Podczas zagłębiania się w morzu informacji przez cały czas towarzyszyli nam kolorowi BunnyPeople. Poza dokładnymi opisami procesorów i płyt głównych, opartych na "chipsetach" Intela ,znaleźliśmy tu informacje o punktach sprzedaży, wsparciu technicznym czy najnowszych technologiach opracowanych przez koncern. Strony firm AMD (http://www.amd.com) i Cyrix (http://www.cyrix.com) - chociaż mniej widowiskowe i rzadziej uaktualniane - również dostarczyły dokumentację i ciekawe informacje o produktach.

Miłym zaskoczeniem był fakt, iż znaczna część tych niezbędnych każdemu użytkownikowi komputera danych dostępna jest również w naszym, ojczystym języku. Dalej nie było już tak dobrze. Przez strony producentów dysków twardych, CD-ROM-ów, a także modemów i monitorów musieliśmy "przebijać" się, tłumacząc techniczne, anglojęzyczne sformułowania. Za każdym razem adres internetowy "odgadywaliśmy", kierując się wyżej wspomnianym kluczem. Wrażenie estetyczne, jak i zawartość merytoryczna zależały od wielkości firmy i nakładów ponoszonych przez nią na promocje. Niestety, wszystkie strony wąsko traktowały dany temat - ograniczały się do komponentów jednej firmy. Nietrudno się domyślić, że na każdej witrynie znajdowały się pochlebne opisy własnych produktów, co niestety nie sprzyjało podjęciu właściwej decyzji. Postanowiliśmy poszukać miejsc, gdzie temat będzie potraktowany z większą dawką obiektywizmu. W pościgu za wiarygodnymi informacjami przemierzyliśmy wiele serwisów, ale ponieważ większość z nich traktuje temat podobnie, opiszę Wam tylko kilka.

Doskonałym źródłem wiedzy okazała się strona "Tom's hardware guide" (http://www.tomshardware.com/). Zawiera ona świetne przewodniki oddzielnie opisujące każdą grupę urządzeń (procesory, dyski twarde itp.). Poza suchą dokumentacją techniczną możemy tu znaleźć porównania parametrów produktów wprowadzonych na rynek przez różne firmy. Serwis ten udostępnia także wiele nowinek i ciekawostek, a częsta aktualizacja sprawia, iż może on być przydatny wszystkim, którzy chcą uchodzić za zorientowanych.

Dla ludzi, którzy lubią być na bieżąco w danym temacie, przeznaczona jest również strona PC Week Online (http://www.zdnet.com/pcweek/). Oprócz garści pożytecznych informacji, można tu znaleźć system wyszukujący najnowsze wersje sterowników, a także stronę, która pomaga przetestować prędkość Twego komputera w trybie on-line. Kolejna witryna przeznaczona jest wyłącznie dla tych, którzy potrzebują naprawdę dużo informacji i to zarówno w dziedzinie sprzętu, czy wszelkiego rodzaju oprogramowania, jak i nowych technologii. Serwis InfoWorld (http://www.infoworld.com) - jak wskazuje nazwa - gromadzi informacje, dotyczące komputerów z całego świata i zdecydowanie należy do najlepszych tego typu. Na koniec chciałbym wspomnieć o stronie przeznaczonej dla osób, które zamierzają samodzielnie złożyć komputer. Strona "Build Your Own PC" (http://www.verinet.com/pc/) prowadzi każdego krok po kroku, udzielając rad, w jaki sposób dobierać sprzęt i jak to wszystko "połączyć" w jedną, działającą całość.

Sklepy z częściami

Po wędrówce przez "hardware'ową pajęczynę" znacznie łatwiej będzie nam podjąć decyzję, jakie kupić podzespoły. Pielgrzymka po WWW daje też spore rozeznanie na temat cen najnowszych produktów. Aby to udowodnić, wystarczy zajrzeć na stronę firmy (http://www.optimus.com.pl). Znaleźć tu można nie tylko pełną ofertę cenową, ale też dokonać natychmiastowych zakupów on-line. Taki rodzaj transakcji wydaje się bardzo interesujący i zdobywa sobie coraz większą rzeszę zwolenników. Największym sklepem internetowym, zajmującym się sprzedażą komponentów komputerowych, jest prawdopodobnie witryna firmy FFComputers (http://www.ffcomp.com.pl). Serwis zaskakuje świetnym systemem sprzedaży i uproszczonymi procedurami formalnymi, dzięki czemu już nazajutrz można otrzymać zamówione komponenty. Ceny oferowane przez duże firmy nie są jednak zbyt atrakcyjne - często są też nieaktualne. Warto zatem poszukać adresów dystrybutorów również w lokalnych gazetach.

Internet jednak przydatny...

Po tej kilkugodzinnej wędrówce po internetowych witrynach informacyjnych, można nie tylko stać się bogatszym o cenną wiedzę, ale też zaoszczędzić czas (nie trzeba przecież jeździć po giełdach i sklepach) i gotówkę (nie musimy również kupować "ton" specjalistycznych gazet). Jednak nie zawsze nasza kieszeń realnie odczuje oszczędności - surfowanie przez modem, jak wiemy, też nie jest bezpłatne, a czas połączenia zajmuje niekiedy wiele godzin. Jednak tak poważnej decyzji - jak zmiana komputera - nie podejmuje się przecież codziennie.

Linki:

Producenci procesorów:

http://www.intel.com

http://www.amd.com

http://www.cyrix.com

Serwis o procesorach -http://www.sysopt.com/cpu.html

MicroDesign resources -http://www.chipanalyst.com/q/

Nośniki danych:

http://www.toshiba.com/taisdpd/products.htm

http://www.fujitsu.com

http://www.wdc.com/

http://www.quantum.com/products/

http://www.nec.com

http://www.seagate.com

Modemy:

http://www.zoltrix.com

http://www.3com.com

http://www.motorola.com/modems/

Monitory:

http://www.bridge.com

Compaq Monitors -http://www.compaq.com/products/monitors/index.html

IBM Personal Computer Monitors -http://www.us.pc.ibm.com/options/monitors.html

Drukarki:

http://www.epson.com/home.shtml

http://www.hp.com/peripherals/main.html

http://www.lexmark.com/

http://www.oki-osd.com/english/fm/AboutSite_c.html

Karty graficzne:

http://www.diamondmm.com/

http://www.matrox.com/mgaweb/home.htm

http://www.3dfx.com/

http://www.s3.com/

http://www.stb.com/products/

http://www.trid.com/

Inne:

Creative Labs -http://www.cle.creaf.com/zonemenu.html

Sony Computing -http://www.ita.sel.sony.com/index.html

Wyniki testów wydajności TPC - http://www.tpc.org/bench.results.html