Intranet traktowany strategicznie

Na czele listy najlepszych na świecie intranetów, opublikowanej przez Nielsen Norman Group uplasował się hiszpański bank; najważniejsze zaobserowane trendy to wyjście Intranetu poza biura, jego umiędzynarodowienie i wykorzystanie coraz bardziej złożonych projektów.

Nielsen Norman Group, firma w której pracuje guru do spraw użyteczności stron internetowych Jakob Nielsen, ogłosiła listę 10 najlepszych aktualnie intranetów firmowych na świecie:

@ Banco Espanol de Credito (Banesto), trzeci pod względem wielkości bank hiszpański

@ Cisco Systems (Stany Zjednoczone)

@ Electrolux (Szwecja)

@ The Integer Group (Stany Zjednoczone)

@ NedTrain, holenderskie państwowe linie kolejowe

@ Orbis Technology, mały brytyjski dostawca oprogramowania

@ Park Place Dealerships, operator 10 przedstawicielstw handlowych producentów luksusowych aut (Stany Zjednoczone)

@ Procter & Gamble (Stany Zjednoczone)

@ Schematic, agencja projektowa (Stany Zjednoczone)

@ Verizon Communications (Stany Zjednoczone) .

"Najlepsze firmy oszczędziły dzięki poprawieniu swoich intranetów od 200 do 1000 dolarów rocznie na pracownika. Gdyby wszystkie firmy posiadały równie dobrze zaprojektowane intranety, roczne oszczędności z tego tytułu w samych tylko Stanach Zjednoczonych sięgnęłyby 22 mld dolarów, a w skali świata - około 100 mld dolarów" - twierdzi Jakob Nielsen. Jak dodał, uznane w tym roku przez Norman Nielsen Group za najlepsze intranety zaświadczają, że dojrzał on już i staje się niezbędnym narzędziem podnoszącym wyraźnie wydajność.

Oto inne spostrzeżenia autorów tegorocznej edycji konkursu:

@ Intranet wyszedł poza biuro - początkowo powołany do życia jako repozytorium dokumentów, szybko wyrósł na narzędzie wspomagające pracę w biurze. Obecnie intranety są interesujące dla wszystkich pracowników, także tych poza biurem, choćby w magazynach, stają się ponadto powszechnie przystępniejsze osobom z dysfunkcjami fizycznymi. Czterech wyróżnionych w tegorocznej "dziesiątce" udostępnia intranet w specjalnych kioskach na terenie swoich zakładów produkcyjnych.

@ Dobry intranet cechuje obecnie zaawansowane podejście w projektowaniu. Intranety rozpoczynają na przykład szersze wykorzystanie przekazów wideo. Wyróżniony Orbis oparł swój Intranet na środowisku Wiki, dając możliwość edycji wszystkim pracownikom w dowolnym czasie.

@ Umiędzynarodowienie - kilka z wyróżnionych intranetów wspiera już pracowników firmy w różnych oddziałach narodowych firmy, oznaczało to w niektórych przypadkach lokalizację do 7 języków.


Zobacz również