Intuos4 - nowa generacja tabletów piórkowych Wacom

Do sprzedaży wchodzi dziś nowy model piórkowego tabletu Wacom z serii Intuos. Urządzenie nosi oznaczenie Intuos 4 i dostępne jest w czterech wersjach, różniących się gabarytami: S, M, L i XL. Ich cechy wspólne to m.in. proporcje boków (16:10), rozdzielczość 5080 lpi i częstotliwość próbkowania na poziomie 200 punktów na sekundę. Nowości skierowane są przede wszystkim do użytkowników profesjonalnych - twórców grafiki, projektantów i fotografów.

Tablety Intuos 4 wyposażone są w zestaw programowalnych klawiszy, liczący - w zależności od modelu - 6 lub 8 przycisków. Obok klawiszy umieszczone zostały małe wyświetlacze OLED, informujące o ich bieżących ustawieniach. Klawisze przeniesiono na jedną stronę tabletu, co ma ułatwić korzystanie z niego osobom zarówno prawo-, jak i leworęcznym. W zależności od tego, która ręka użytkownika jest dominująca, urządzenie można obrócić i zmienić podświetlenie OLED. Trzeba jednak dodać, że owych mini-ekranów z podświetleniem diodowym nie spotkamy w najmniejszej wersji nowego Intuosa (S).

Intuos4 - nowa generacja tabletów piórkowych Wacom

Wacom Intuos 4

Producent zwraca też uwagę na nowe wzornictwo tabletu, które - w porównaniu z urządzeniami starszej generacji - ma zapewnić użytkownikowi większą wygodę korzystania z nowego Intuosa.

Przyciskom ExpressKeys towarzyszy pierścień Touch Ring, do którego można przypisać cztery funkcje z każdej używanej aplikacji, np. powiększanie, zmiana średnicy pędzla czy obrót podłoża, itp. Podobnie jak w wypadku klawiszy funkcyjnych, o statusie pierścienia informują diody (umieszczone na jego obwodzie).

Intuos4 - nowa generacja tabletów piórkowych Wacom

Wacom Intuos 4 - piórko

Do obsługi tabletu służy piórko Grip Pen, w którym zastosowano m.in. dwa przyciski boczne oraz "gumkę", podobnie jak rysik wrażliwą na nacisk. Nowe tablety rozpoznają na 2048 stopni nacisku piórka. Maksymalna wysokość odczytu pozycji pióra to 10 mm, zaś kąt jego nachylenia względem tabletu to 60 stopni (w Intuosie S - 50 stopni).

Producent dostarcza z urządzeniem zestaw wkładów do pióra Grip Pen. Wśród akcesoriów opcjonalnych dostępne są m.in. aerograf, piórka Classic, Art i Inking, jak też mysz Intuos4.

Intuos4 - nowa generacja tabletów piórkowych Wacom

Wacom Intuos 4

Ceny tabletu wyglądają następująco:

- Intuos 4 S (mały) - 1150 zł

- Intuos 4 M (średni) - 1850 zł

- Intuos 4 L (duży) - 2400 zł

- Intuos 4 XL (bardzo duży) - 4000 zł.

Podane kwoty zawierają podatek VAT, Wacom zastrzega jednak, że ostateczne ceny mogą się różnić w zależności od kursu waluty.

Więcej informacji: Wacom